Reprezentacja kobiet w AMP futbolu to pierwsza damska kadra narodowa w tej dyscyplinie sportu w Europie. Zespół powstał dwa lata temu i powiedzieć, że cały czas dynamicznie się rozwija - to jakby nic nie powiedzieć.
Ampfutbolowa odmiana piłki nożnej staje się coraz bardziej popularna, także w Polsce. W lutym ampfutbolista Marcin Oleksy zdobył prestiżową Nagrodę Puskasa dla gola roku 2022 na gali FIFA The Best.
Mistrzostwa świata kobiecego AMP futbolu z udziałem Polek odbędą się w dniach 2-11 listopada 2024 r. w Kolumbii.
- Przygotowania idą pełną parą. W zeszłym tygodniu zagrałyśmy dwa mecze towarzyskie z Anglią, które wygrałyśmy. Wiemy, nad czym pracować na treningach indywidualnych i zgrupowaniach - mówi Aleksandra Płuciennik.
- Po weekendzie meczowym towarzyszą nam bardzo pozytywne emocje. Jesteśmy zmotywowane, żeby pełną parą wejść w mundial. Już teraz myślimy o medalu - wyznaje Malwina Kosicka, inowrocławianka.
Piłkarki zjeżdżają się na zgrupowania z różnych stron Polski. Każda z nich pracuje zawodowo, a popołudnia spędza na treningach. Większość zawodniczek trenuje w klubach z mężczyznami. Za miesiąc lecą do Kolumbii, więc dają z siebie jeszcze więcej, aby być w formie.
- Najwięcej robimy treningów biegowych, interwałowych, ale również treningów piłkarskich. Przed nami zgrupowania weekendowe - dodaje Ola.
Zawodniczki tworzą zgrany zespół i są dumne ze swoich postępów.
- Stosunkowo niedawno dołączyłam do drużyny jako bramkarka. Inspirują mnie historie zawodniczek, które jeszcze jakiś czas temu nie poruszały się o kulach, a dzisiaj strzelają gole. Bramkarz używa tylko jednej ręki, ale ma dwie nogi. Jeśli zawodniczka z pola musi zastąpić bramkarza, zakłada protezę - zdradza Malwina Kosicka.
W Kolumbii Polki rywalizować będą m.in. z Anglią, Brazylią i Argentyną.
Pod tym linkiem można zobaczyć fragment programu "Pytanie na śniadanie" z udziałem Malwiny i Oli.
