W naszym organizmie wytwarza ją ... słońce. Promienie uwalniają bowiem witaminę D ze zgromadzonego tuż po skórą cholesterolu.
Witamina ta zmniejsza ryzyko zawału serca, wylewu i udaru mózgu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy. Przede wszystkim jednak spełnia ona ważną funkcję w zapobieganiu chorobom układu kostnego. To od witaminy D zależy wchłanianie wapnia i fosforu w organizmie. Jest on odpowiedzialna za utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy tymi mikroelementami. Razem z innymi hormonami, uczestniczy w regulowaniu stężenia wapnia we krwi, jego wchłanianiu w jelicie cienkim i wydalaniu z moczem.
Przeczytaj także: W jakich produktach znajdziemy witaminę C?
Groźne skutki niedoboru
Niedobór witaminy D w organizmie dziecka może skutkować krzywicą. Dochodzi wówczas do rozmięknienia kości czaszki oraz powstawania zgrubień w miejscu połączeń żeber. Zniekształceniu ulega również klatka piersiowa i kręgosłup. Nierzadko dochodzi do zahamowania wzrostu. Za mała ilość tej witaminy skutkuje bowiem brakiem wapnia, a to osłabia kości (i zęby).
Trzeba też uważać, aby nie przedawkować witaminy D. W efekcie może dojść do podwyższenia stężenia wapnia w moczu i krwi, odwodnienia, apatii, braku łaknienia, zaparć czy nawet wymiotów.