Fajerwerki zawsze kupujmy u sprawdzonych sprzedawców. Zanim zdecydujemy się na kupno, sprawdźmy opakowanie. Nie powinno być ono zniszczone, wgniecione czy uszkodzone w jakikolwiek sposób. Wszystkie elementy muszą być ze sobą dobrze połączone, a zawartość nie może wysypywać się na zewnątrz.
Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć instrukcję w języku polskim, zawierającą m.in. zasady bezpiecznego użytkowania. Wymagane jest też zamieszczenie nazwy producenta lub importera, znaku dopuszczenia produktu do sprzedaży i jego daty ważności.
- Fajerwerki nie są niczym innym jak wyrobem zawierającym mieszaninę materiałów pirotechnicznych, które są jedną z odmian materiałów wybuchowych - mówi Agnieszka Tyc-Siembida z Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK. - W związku z tym są to wyroby potencjalnie bardzo niebezpieczne.
Niewłaściwe użytkowanie fajerwerków może skończyć się nawet śmiercią, a także utratą kończyn i poważnymi oparzeniami. - Najczęstsze obrażenia będące skutkiem niewłaściwego użycia fajerwerków to właśnie oparzenia - wyjaśnia Damian Dębecki, ratownik medyczny z Oddziału Klinicznego Medycyny Ratunkowej Szpitala im. Biziela w Bydgoszczy. - Najbardziej są na nie narażone dłonie, także przedramiona, generalnie całe ręce. Nierzadko w wyniku wybuchu fajerwerków mamy do czynienia z oparzeniami II czy nawet III stopnia.
Przy oparzeniach najważniejsza rzecz to schłodzenie rany, najlepiej strumieniem zimnej wody. Koniecznie trzeba wezwać pogotowie, informując gdzie się znajdujemy, kto jest poszkodowany i co się stało. Od naszego zachowania w dużej mierze zależy, jak szybko karetka dotrze na miejsce.
![Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? [infografika, poradnik]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/3f/bf/568517ba68b9c_p.jpg?1451653351)