Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bogaty jest Grudziądz? Trudno w to uwierzyć, ale... według rankingu "Wspólnoty" dawno nie było tak dobrze

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Roczne dochody Grudziądza za ubiegły rok to ponad 4,9 tys. zł na mieszkańca
Roczne dochody Grudziądza za ubiegły rok to ponad 4,9 tys. zł na mieszkańca Fot. Piotr Bilski/Archiwum
Samorządowe pismo „Wspólnota” opublikowało ranking „Bogactwo samorządów’20”. Grudziądz zajął w nim... najwyższe miejsce od lat. Podobnie jak Świecie i inne mniejsze miasta z naszych okolic.

Mowa o „Rankingu dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego per capita w 2019 roku” , który co roku przygotowuje pismo „Wspólnota” zajmujące się problematyką samorządów.

Autorzy „bogactwo” samorządów wyliczyli na podstawie dochodów własnych oraz subwencji otrzymywanych przez miasta i gminy (pominęli dotacje celowe, np. unijne, na konkretne inwestycje). „Zamożność” jest ilorazem dochodów i liczby mieszkańców.

W opublikowanym teraz rankingu, na podstawie danych za 2019 r., „zamożność” Grudziądza wyliczono na 4940,94 zł na głowę mieszkańca (czyli o ponad 514 zł więcej niż w 2018 r.). Taka kwota dała naszemu miastu 16. miejsce wśród 47 miast powiatowych w kraju.

To najlepsza lokata Grudziądza od 2008 r., kiedy to miasto sklasyfikowano na 5. miejscu rankingu. W ostatnich latach Grudziądz zajmował najczęściej lokaty w okolicach 20. Tym razem wyprzedziliśmy wszystkie porównywalne miasta w województwie. Następny - 18 miejsce - z dochodem 4922,31 zł na osobę jest Włocławek.

A jak w rankingu "Wspólnoty" wypadły okoliczne miasta?

Na 11. miejscu wśród polskich miast powiatowych uplasowało się Świecie z dochodem 4397,43 zł na mieszkańca. Wyżej - na 7. miejscu - to miasto było w 2007 r.

W tej samej kategorii Wąbrzeźno zajęło 213 miejsce (2974,57 zł), a Chełmno 263 miejsce (2734,57 zł). To lokaty zbliżone do lat poprzednich.

Jak się okazuje, od Chełmna i Wąbrzeźna zamożniejsze są miasta sporo mniejsze. W Radzyniu Chełmińskim dochód na osobę wyniósł 4217,60 zł, co daje 60 lokatę w kategorii „miasta inne”. Natomiast na 132. miejscu sklasyfikowano Łasin z dochodem 3649,10 zł.

O ile dla Łasina ta pozycja jest dużym awansem (przed rokiem 292. miejsce), to Radzyń Chełmiński w rankingu spada od 2017 r., kiedy zajął 19 lokatę.

501 miejsce zajęło Nowe z dochodem 2948,30 zł na osobę. To pozycja zbliżona do poprzednich lat.

Tak dobra pozycja Grudziądza w rankingu na pewno zaskakuje mieszkańców. Miasto boryka się przecież z opisywanymi przez nas wielokrotnie gigantycznymi problemami finansowymi i realizuje tzw. program naprawczy.

Przyczyna tego paradoksu jest prosta: wskaźniki dotyczące zadłużenia i zobowiązań miast w rankingu „Wspólnoty” nie są uwzględniane.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska