
Jak bronić się w domu przed upałami? Sposoby na ochłodę
Upały nas nie opuszczają. Jak radzić sobie z temperaturą w domu? W jaki sposób ochłodzić nie tylko pomieszczenia, ale i siebie?
Czytaj dalej na kolejnych slajdach --->
Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Jak bronić się w domu przed upałami? Sposoby na ochłodę
O ile w nocy otwieranie okien jest wskazane, o tyle zostawianie ich otwartych w niektórych sytuacjach może prowadzić do znacznego wzrostu temperatury. Więc podstawową czynnością, którą powinniśmy robić każdego ranka jest zamykanie okien!
Tyczy się to oczywiście tych po stronie, na której grzeje słońce. Należy je również zasłonić roletami i zasłonami, żeby pomieszczenie jak najmniej się nagrzewało - najlepsze są rolety zewnętrzne.
Natomiast spokojnie otworzyć można okna w pomieszczeniach, które nie są narażone na ciągłe działanie promieni słonecznych, przeciąg naturalnie ochłodzi wtedy całe mieszkanie. Pamiętać należy jednak, że co za dużo to nie zdrowo, a przeciągi mogą prowadzić do przeziębienia.

Jak bronić się w domu przed upałami? Sposoby na ochłodę
Następną rzeczą, przed którą powinniśmy się wzbraniać jest długotrwałe gotowanie. Ciepło, wytwarzane przez kuchenkę, czy piekarnik oraz nagrzewające się potrawy potrafią znacznie podnieść temperaturę nie tylko kuchni, ale również całego mieszkania.
Należy również uważać na wszelkie urządzenia, które wytwarzają ciepło, jak np. konsole do gier i odkurzacz.

Jak bronić się w domu przed upałami? Sposoby na ochłodę
Pomocny może być również zakup wentylatora. Urządzenie to może przynieść dużą ulgę, jednak należy na nie uważać. Tak, jak w przypadku przeciągów, może ono prowadzić do przeziębienia.
Pilnować należy również długości jego działania - pamiętajmy, że wentylatory potrafią być bardzo prądożerne. Jeśli sam wentylator nie wystarczy, postawcie przed nim talerzyk z kostkami lodu. Taka domowa klimatyzacja może być waszym kluczem do sukcesu.