Myślenie i mówienie o pieniądzach już teraz - pozwoli ci o nich nie myśleć na emeryturze.
1. Naucz się oszczędzać - nawet drobne kwoty kiedyś zsumują się. Warto oszczędzać, żeby później cieszyć się tym co się uzbierało. Zbieranie na czarną godzinę zwiększy twoje finansowe bezpieczeństwo i uniezależni cię od wysokooprocentowanych pożyczek bankowych. Dodatkowo uchroni cię przed niechcianą dziurą budżetową w trudnych czasach takich jak: utrata pracy czy choroba. Możesz założyć rachunek oszczędnościowy lub wpłacić pieniądze na lokatę bankową.
2. Oswajaj się z ekonomią - zwłaszcza obecnie, w niepewnych czasach kryzysu, toksycznych długów i opcji walutowych, drożejących kredytów i kurczącego się PKB, warto pilnie śledzić doniesienia gospodarcze. Wiedza jest podstawą mądrego i efektywnego zarządzania swoimi pieniędzmi.
3. Pamiętaj o rachunkach - korzystaj z polecenia zapłaty. Tym samym żaden rachunek nie zostanie pominięty. Jeden zapomniany i niezapłacony rachunek może skumulować spore kary.
4. Regularnie spłacaj zadłużenie na karcie kredytowej, a najlepiej unikaj kupowania na kredyt. Choć jest to wygodne i pozwala na różne zakupowe szaleństwa z odroczonym terminem wyrzutów sumienia - to pamiętaj, że nic nie jest za darmo. W końcu i tak będziesz musiała za nie zapłacić, a w przypadku opóźnienia jeszcze ze sporym procentem.
5. Planuj wydatki miesięczne - podziel swoje wydatki na obszary: dom, rachunki, etc. Dopiero kiedy zobaczysz ile pieniędzy musisz wydać "na życie", możesz zaplanować zakupowe szaleństwa.
6. Ulegaj pokusom. Czasami. - egzotyczne wakacje, ekstrawaganckie buty za połowę pensji, wiosenny płaszcz za równowartość dwóch czynszów -warto wcześniej zaplanować i wyznaczyć odpowiedni termin na tak spory zakup. Taka odłożona przyjemność może sprawić jeszcze więcej radości.
7. Planuj swoją emeryturę. Na razie Twoja emerytura jest równie abstrakcyjna jak lot w kosmos. Jednak ten moment przybliża się właśnie z kosmiczną prędkością - i raczej jest nie do uniknięcia. Lepiej więc pomyśleć już teraz o tym, skąd będziesz miała pieniądze na płacenie za większe i drobne przyjemności na emeryturze. OFE są obowiązkowe, ale to nie znaczy, że wszystkie tak samo inwestują powierzone im pieniądze. Poszukaj, popytaj i wybierz taki, który dzięki rozsądnej strategii inwestycyjnej zapewni Ci bezpieczną przyszłość.
