https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak długo trwa znalezienie pracy? Teraz krócej - nawet dwa miesiące

oprac. (tik)
123RF.com
Rośnie w naszym kraju liczba pracowników, którzy w ostatnim półroczu zmienili pracodawcę, wzrasta też odsetek tych, którzy mają nowe stanowisko - wynika z najnowszej edycji badania prowadzonego przez Randstad. Odsetek respondentów, którzy w ostatnim półroczu znaleźli nowe zatrudnienie sięga 24 proc., podczas gdy w poprzednich edycjach badania utrzymywał się w pobliżu 20 proc. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich 6 miesięcy 19 proc. ankietowanych.

- Decydowali się na to głównie z powodu wynagrodzenia proponowanego u nowego pracodawcy - podają eksperci Randstad.

Sprawdź: Top 5 przyczyn szukania nowej pracy

Na znaczeniu zyskała też kwestia rozwoju zawodowego. Nie rośnie jednak liczba poszukujących aktywnie nowej pracy (10 proc.), choć nieco więcej respondentów przygląda się dostępnym na rynku ofertom. Tym bardziej, że wciąż bardzo optymistycznie polscy pracownicy oceniają swoje szanse na znalezienie nowej pracy.

Najczęściej na nową pracę decydują się inżynierowie (43 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (36 proc.) oraz mistrzowie i brygadziści (30 proc.).

Przeczytaj też: Poszukiwania pracy w internecie. Na tych stronach możesz znaleźć zajęcie

Od początku roku o pół miesiąca skrócił się średni czas poszukiwania nowego zatrudnienia. Wśród osób, które stosunkowo niedawno znalazły nową pracę wyniósł dwa miesiące. Szybciej nowego pracodawcę udaje się znaleźć mężczyznom (1,7 miesiąca) niż kobietom (2,3 miesiąca). Najkrócej poszukują zatrudnienia także osoby w wieku 40-49 lat (1,7 miesiąca), absolwenci wyższych uczelni (1,9 miesiąca), mieszkańcy niewielkich miast (1,7 miesiąca) oraz respondenci z południowych (1,6 miesiąca) i północnych (1,7 miesiąca) regionów Polski.

Czytaj również: Jak szukać pracy po latach spędzonych w jednej firmie? [poradnik]

Zmienialiście ostatnio pracę? Rzeczywiście czas znalezienia nowej pracy skrócił się?

Wideo - Urzędy pracy to ostatnie miejsce gdzie szukamy pracy

Źródło: X-news/Agencja Informacyjna Polska Press

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ilona

Ja się trochę nauczyłam niemieckiego i w firmie Medipe znalazłam pracę jako opiekunka do osób starszych. Mamm 1500 euro na rękę, a do tego raz na jakiś czas wpadnie fajna premia :)

G
Gość
To znaczy że masz kiepskie kwalifikacje jak tak długo szukałaś.
K
Karolina

4 lata temu szukałam pracy przez prawie rok. Wiosną tego roku podjęłam decyzję o jej zmianie i znalazłam przez trzy miesiące nową robotę. To prawda, jest łatwiej o pracę. W mojej branży - marketingu, można przebierać w ofertach.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska