W tym artykule chcemy porozmawiać bardziej szczegółowo o wierceniu płytek, porozmawiać o tym, jak to zrobić prawidłowo, jakie do tego istnieją otwornice do płytek ceramicznych oraz inne szczegóły i sztuczki, których używają mistrzowie podczas wykonywania takich zadań.
Bardzo często podczas układania płytek lub już w ułożonym kafle potrzebne jest wykonanie otworu w celu zainstalowania gniazdka, wyprowadzenia drutu lub rury, wbicia kołka rozporowego, ponieważ tylko w ten sposób możemy wyprowadzić rury wodne lub oświetlenie. W tym artykule chcemy porozmawiać bardziej szczegółowo o wierceniu płytek, porozmawiać o tym, jak to zrobić prawidłowo, jakie do tego istnieją otwornice do płytek ceramicznych oraz inne szczegóły i sztuczki, których używają mistrzowie podczas wykonywania takich zadań.
Czym wiercić?
Kiedy stajemy przed zadaniem wiercenia płytek, najpierw pojawia się pytanie – jakie urządzenie jest optymalne do wykonywania takich zadań? W sumie używane są 4 rodzaje urządzeń do wiercenia otworów w płytkach:
Wiertarka udarowa
Młotowiertarka
Wkrętarka
Szlifierka kątowa
Wkrętarka i młotowiertarka mają niskie obroty, dlatego proces wiercenia na takim urządzeniu jest znacznie wolniejszy niż na wiertarce. Dlatego większość rzemieślników wybiera wiertarkę udarową lub szlifierkę kątową do wiercenia płytek. Niezależnie od tego, jakie elektronarzędzie wybierzesz do wykonywania zadań wiertniczych, warto pamiętać, że taka praca powinna być wykonywana wyłącznie w trybie wiercenia bez uderzenia. Użycie trybu udarowego w 100% przypadków spowoduje zniszczenie płytki, a czasem też zniszczeniu otwornicy do płytek ceramicznych.
Jakie wiertło wybrać?
Na rynku można znaleźć wiele różnych zarówno pod względem średnicy, jak i konstrukcji otwornic do płytek ceramicznych. Średnica wierteł do płytek może wynosić od 6 do 150 mm, aby pokryć prawie każde zadanie, które może wystąpić podczas montażu płytek. Na podstawie cech konstrukcyjnych można wyróżnić 3 główne typy otwornic do płytek ceramicznych:
Wiertła łopatkowe. Jako element tnący takiego wiertła występuje lutowanie z węglików spiekanych. Takie wiertła istnieją tylko o małych średnicach (do 16-20 mm) i są przeznaczone wyłącznie do obróbki miękkiej ceramiki.
Wiertło ‘’Balerinka”. Jest to okrągłe wiertło z możliwością regulacji różnych średnic (od 25-30 do 100 mm i więcej). W tym wiertle lutowanie z węglików spiekanych działa również jako element tnący, dlatego nadaje się tylko do obróbki ceramiki i nie da się nim przewiercić gresu.
Diamentowa otwornica do płytek. Syntetyczny diament jest jednym z najtrwalszych minerałów, dlatego wiertła diamentowe do płytek nadają się do obróbki każdej płytki, a nawet szkła! Otwornice diamentowe są produkowane w średnicach od 6 do 150 mm.
Ogólnie rzecz biorąc, większość mistrzów do wiercenia płytek wybiera wiertła diamentowe do płytek, ponieważ mogą wykonywać dowolne zadania wiercenia nawet najtrwalszych płytek gresowych.
Rodzaje otwornic diamentowych na płytkach
Wiertła diamentowe do płytek, słusznie uważane za najbardziej popularne i niezawodne do obróbki wszelkiego rodzaju płytek. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka rodzajów wierteł diamentowych i mają one swoje zalety i wady.
Próżniowe wiertła diamentowe do płytek
Co musisz wiedzieć o wiertłach, wykonanych metodą spiekania próżniowego?
Mają duży diament (dają wysokie odpryski)
Szeroki zakres średnic (6 - 150 mm)
Pracują zarówno w trybie na sucho, jak i z podawaniem wody
Niski zasób
Istnieją egzemplarze do pracy na szlifierkach kątowych
Wiertła próżniowe, dzięki wielkiemu diamentowi, doskonale nadają się do obróbki nawet najtrwalszych i najgrubszych płytek gresowych. Warto jednak pamiętać, że niemożliwe jest uzyskanie czystego otworu bez odprysków podczas obróbki płytek tego typu wiertłami.

Galwaniczne wiertła diamentowe do płytek
Metoda spiekania galwanicznego, w przeciwieństwie do próżniowego, pozwala na stosowanie tylko drobnych diamentów i jest to główna zaleta tego typu wierteł. Jakie są główne parametry techniczne wiertarek galwanicznych, na które należy zwrócić uwagę?
Drobny diament (praca praktycznie bez odprysków)
Zakres średnic 6 - 120 mm
Pracują wyłącznie z dopływem wody
Niski zasób (nieco wyższy, niż w przypadku próżniowych)
Dostępne z chwytem tylko dla uchwytu trójszczękowego (do wiertarki, wiertarki udarowej i wkrętarki)
Ten rodzaj otwornicy do płytek ceramicznych służy do robienia czystych otworów bez odprysków. Są w stanie pracować z mocnymi gresami, ale żywotność drobnego diamentu istotnie spada przy takich obciążeniach.
Proszkowe wiertła diamentowe do płytek
Wiertła wykonane metodą spiekania proszkowego mają bardzo wysoki zasób, ponieważ w tym produkcie układa się wiele warstw diamentów. Kiedy jedne z diamentów zostaną zeszlifowane i wypadną, pojawiają się nowe diamenty, a osprzęt kontynuuje obróbkę płytki. Jakie więc parametry techniczne tych wierteł?
Dowolny rozmiar diamentu (zarówno do otworów wykończeniowych, jak i zgrubnych)
Zakres średnic 6 - 70 mm
Istnieją zarówno do obróbki na sucho, jak i z podawaniem wody
Pracują na różnych urządzeniach, w tym na szlifierkach kątowych
Wysoki zasób pracy
Jest to uniwersalny rodzaj wierteł i można znaleźć wiertła proszkowe do każdego zadania – zarówno do wiercenia wykańczającego, jak i do obróbki mocnych rodzajów płytek gresowych.
Jakich błędów należy unikać podczas wiercenia
Jeśli nigdy nie wierciłeś kafli, płytek ceramicznych lub gresu, podpowiemy Ci, jakich najczęstszych błędów należy unikać podczas wykonywania tego zadania.
Używanie zwykłych wierteł do metalu. Ta praktyka w 90% przypadków doprowadzi do uszkodzenia materiału. Używaj wyłącznie wierteł do płytek.
Używanie wierteł łopatkowych lub balerinek podczas obróbki gresu. Ten rodzaj płytek jest najtrwalszy, a wiertła z węglików spiekanych nie nadają się do jego obróbki. Jeśli musisz wiercić gres – używaj wyłącznie wiertła diamentowe do płytek.
Nawiercanie w płytce pod kątem prostym i bez prowadnicy. Jeśli wiercisz płytki bez specjalnego szablonu centrującego, musisz najpierw zrobić mały rowek. W tym celu lepiej ustawić wiertło pod kątem 45 stopni i mocno trzymać narzędzie w rękach, aż w płytce pojawi się mały rowek. Po pojawieniu się rowka można wyrównać wiertło do kąta 90 stopni.
Nadmierny nacisk na urządzenie Jeśli prędkość obróbki materiału znacznie spadła, nie próbuj wiercić materiału przy użyciu nadmiernego wysiłku. W większości przypadków spowoduje to pęknięcie płytki. Lepiej zmienić wiertło na nowsze i wywiercić otwór bez większego wysiłku. Wiercenie powinno odbywać się wyłącznie za pomocą diamentów, a nie dodatkowego ciśnienia.
Wiercenie materiału pod płytką. Jeśli wiercisz już ułożoną płytkę, natychmiast po wyjściu z płytki należy zatrzymać proces wiercenia. Jeśli wiercić cegłę lub beton za pomocą wiertła diamentowego do płytek, wtedy jego żywotność znacznie spada lub wiertło może całkowicie się zatrzymać i zepsuć się.