Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i kiedy stosować nawozy w ogrodach? Sprawdź miniporadnik

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
Chcesz, aby rośliny w Twoim ogrodzie zachwycały bujnością, a przede wszystkim - by szerokim łukiem omijały je choroby i rozmiate szkodniki? Podpowiadamy, jak i kiedy prawidłowo nawozić rośliny w ogrodzie.

Pierwsza rzecz, musisz precyzyjnie ustalić dawki nawozów, powinny być dostosowane do fazy wzrostu roślin. Wystarczy sprawdzić informacje na opakowaniu. Jeśli przesadzisz z ilością nawozu, spowoduje to zasolenie ziemi (zguba dla pożytecznych mikroorganizmów), ale możesz też uszkodzić korzeń rośliny. Uważaj, aby przypadkowo nie nasypać nawozu na liście - może to być przyczyną miejscowych uszkodzeń.

Niższe dawki nawozów należy stosować na glebach piaszczystych. Wyższe - na gliniastych oraz tych, które cechują się dużą zawartością próchnicy.

Kolejna wskazówka, nawozy mineralne powinniśmy stosować w dni suche, bezwietrzne. Rozsypujmy je zawsze w rękawiczkach. Wystarczy rozmieścić je równomiernie dookoła danej rośliny, wymieszać je z podłożem. Pamiętaj o podlaniu.

Do najważniejszych składników nawozów mineralnych należą:

  • fosfor
  • azot
  • potas

Kiedy nawozić rośliny

  • Jesień jest czasem wapnowania. Uwaga! Między wapnowaniem a nawożeniem organicznym zrób przerwę (2 bądź 3 tygodnie). Zanim sięgniesz po nawozy wieloskładnikowe, weź pod uwagę - część składników zostanie wypłukana w głąb ziemi, rośliny z nich nie skorzystają. Nawozy jesienne stanowią wyjątek.
  • Wiosną warto rozłożyć kompost i wykorzystać nawozy mineralne w postaci sypkiej.
  • Lato to okres, gdy rośliny podlewamy albo opryskujemy nawozami płynnymi. Można również sięgnąć po nawozy w postaci sypkiej.

Warto wiedzieć również: Zwrot opakowań po chemii. Rolniku, bądź odpowiedzialny!

Zbiór Zaleceń Dobrej Praktyki Rolniczej przynosi wskazówki osobom, które chcą też zadbać o swoje warzywa i owoce. To przykłady:

  • W roślinach jagodowych, truskawkach, intensywnych sadach, niektórych warzywach zaleca się fertygację, czyli jednoczesne aplikowane wody i nawozów
  • W uprawie warzyw na polu bardzo duże znaczenie ma stosowanie okryw i ściółek, szczególnie ściółek organicznych z udziałem roślin bobowatych
  • Ściółki organiczne poprawiają działanie mikroorganizmów glebowych, przeciwdziałają przegrzewaniu się gleby, zwiększając jej wilgotność, utrudniają wzrost chwastów
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska