Podpis prezydenta pod ustawą już jest, a wnioski o dodatkowe pieniądze do krów i świń będzie można składać razem z wypełnianym przez internet wnioskiem o płatności bezpośrednie 2020. W przepisach przewidziano 4 warianty w zakresie dobrostanu świń, ale nie wszystkie będą już w tym roku realizowane. Przez ASF.
Nowe działanie – „Dobrostan zwierząt” wprowadza ustawa z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw. O dopłatę do dobrostanu zwierząt będzie się można ubiegać w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie, czyli już niebawem.
Termin: Wnioski o dopłaty bezpośrednie (w tym dobrostan zwierząt) będzie można składać od 15 marca do 15 maja 2020.
Dodatkowe dopłaty, które zaistniały medialnie jako 500 plus do krów i świń, mają zachęcić rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt i jednocześnie rekompensować dodatkowe, poniesione przez nich koszty i utracone dochody "w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt".
Kto może skorzystać z dobrostanu dla krów i świń?
"Beneficjentem programu będzie mógł być rolnik, który dobrowolnie podejmie się realizacji jednego lub więcej wariantów dotyczących dobrostanu świń lub krów". Pomoc podzielono na 2 pakiety. Pierwszy z nich dotyczy trzody chlewnej. Tu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprzedza, że ze względu na występujący na ternie Polski afrykański pomór świń nabór w 2020 roku nie będzie obejmował wariantów z dostępem do wybiegu, czyli 1.3. Dobrostan loch oraz 1.4. Dobrostan tuczników.
Pakiet 1. Dobrostan świń:
wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach,
wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach,
wariant 1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu,
wariant 1.4. Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu;
Pakiet 2. Dobrostan krów:
wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych- wypas,
wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach,
wariant 2.3. Dobrostan krów mamek.
pixabay.com/FotoRieth
- Rolnik w danym roku będzie mógł realizować równocześnie jeden lub więcej wariantów. Płatność dobrostanowa może być powiększona o refundację kosztów transakcyjnych obejmujących w szczególności np. koszty opracowania planu dostosowania gospodarstwa do zmiany warunków utrzymania zwierząt - wyjaśnia Paweł Drzażdżewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.
Jak złożyć wniosek o dopłaty na dobrostan zwierząt?
Rolnik w ramach wniosku o przyznanie płatności na rok 2020, składanego za pomocą aplikacji eWniosekPlus, w celu zawnioskowania o przyznanie pomocy dobrostanowej powinien zaznaczyć checbox wskazujący na deklarowane pakiety/warianty.
Rolnik będzie mógł też zawnioskować o zwrot kosztów transakcyjnych, jak również będzie miał możliwość dołączenia do wniosku wszystkich niezbędnych załączników.
Ubieganie się o przyznanie płatności dobrostanowej będzie wymagało od rolnika posiadania planu poprawy dobrostanu zwierząt, sporządzonego do dnia złożenia wniosku, przy udziale doradcy rolniczego.
Jedyny wariant, dla którego nie będzie wymagane posiadanie planu poprawy dobrostanu zwierząt to wariant 2.1 Dobrostan krów mlecznych – wypas. W ramach tego wariantu wymagane będzie natomiast prowadzenie rejestru wypasu krów mlecznych, w którym w odniesieniu do każdej krowy mlecznej rolnik powinien wskazać dni, w których dana krowa była wypasana, oraz dni, w których nie była wypasana, wraz ze wskazaniem przyczyn jej niewypasania.
Wyjaśnia Paweł Drzażdżewski na podstawie projektu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
ARiMR: Od dnia 5 lutego 2020 r. w trakcie tworzenia konta w aplikacji eWniosekPlus jak również podczas resetu hasła z wykorzystaniem opcji „Nie pamiętasz hasła?” w polu należy wprowadzać ostatnią wypłaconą kwotę z roku 2019.
Aby zalogować się do aplikacji, można wejść na stronę www.arimr.gov.pl i wybrać zakładkę eWniosekPlus. ARIMR