Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i kiedy złożyć wniosek o dobrostan? Tzw. 500 plus do krów i świń w naborze już w marcu 2020

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od 15 marca rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2020 rok, w tym - dobrostan zwierząt
Od 15 marca rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2020 rok, w tym - dobrostan zwierząt pixabay.com/algria
Podpis prezydenta pod ustawą już jest, a wnioski o dodatkowe pieniądze do krów i świń będzie można składać razem z wypełnianym przez internet wnioskiem o płatności bezpośrednie 2020. W przepisach przewidziano 4 warianty w zakresie dobrostanu świń, ale nie wszystkie będą już w tym roku realizowane. Przez ASF.
Nowe działanie – „Dobrostan zwierząt” wprowadza ustawa z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw. O dopłatę do dobrostanu zwierząt będzie się można ubiegać w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie, czyli już niebawem.

Termin: Wnioski o dopłaty bezpośrednie (w tym dobrostan zwierząt) będzie można składać od 15 marca do 15 maja 2020.



Dodatkowe dopłaty, które zaistniały medialnie jako 500 plus do krów i świń, mają zachęcić rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt i jednocześnie rekompensować dodatkowe, poniesione przez nich koszty i utracone dochody "w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt".

Kto może skorzystać z dobrostanu dla krów i świń?


"Beneficjentem programu będzie mógł być rolnik, który dobrowolnie podejmie się realizacji jednego lub więcej wariantów dotyczących dobrostanu świń lub krów". Pomoc podzielono na 2 pakiety. Pierwszy z nich dotyczy trzody chlewnej. Tu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprzedza, że ze względu na występujący na ternie Polski afrykański pomór świń nabór w 2020 roku nie będzie obejmował wariantów z dostępem do wybiegu, czyli 1.3. Dobrostan loch oraz 1.4. Dobrostan tuczników.

Pakiet 1. Dobrostan świń:

  • wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach,
  • wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach,
  • wariant 1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu,
  • wariant 1.4. Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu;


Pakiet 2. Dobrostan krów:

  • wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych- wypas,
  • wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach,
  • wariant 2.3. Dobrostan krów mamek.


Jak i kiedy złożyć wniosek o dobrostan? Tzw. 500 plus do krów i świń w naborze już w marcu 2020
pixabay.com/FotoRieth


- Rolnik w danym roku będzie mógł realizować równocześnie jeden lub więcej wariantów. Płatność dobrostanowa może być powiększona o refundację kosztów transakcyjnych obejmujących w szczególności np. koszty opracowania planu dostosowania gospodarstwa do zmiany warunków utrzymania zwierząt - wyjaśnia Paweł Drzażdżewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Jak złożyć wniosek o dopłaty na dobrostan zwierząt?

  • Rolnik w ramach wniosku o przyznanie płatności na rok 2020, składanego za pomocą aplikacji eWniosekPlus, w celu zawnioskowania o przyznanie pomocy dobrostanowej powinien zaznaczyć checbox wskazujący na deklarowane pakiety/warianty.
  • Rolnik będzie mógł też zawnioskować o zwrot kosztów transakcyjnych, jak również będzie miał możliwość dołączenia do wniosku wszystkich niezbędnych załączników.
  • Ubieganie się o przyznanie płatności dobrostanowej będzie wymagało od rolnika posiadania planu poprawy dobrostanu zwierząt, sporządzonego do dnia złożenia wniosku, przy udziale doradcy rolniczego.
  • Jedyny wariant, dla którego nie będzie wymagane posiadanie planu poprawy dobrostanu zwierząt to wariant 2.1 Dobrostan krów mlecznych – wypas. W ramach tego wariantu wymagane będzie natomiast prowadzenie rejestru wypasu krów mlecznych, w którym w odniesieniu do każdej krowy mlecznej rolnik powinien wskazać dni, w których dana krowa była wypasana, oraz dni, w których nie była wypasana, wraz ze wskazaniem przyczyn jej niewypasania.


Wyjaśnia Paweł Drzażdżewski na podstawie projektu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

ARiMR: Od dnia 5 lutego 2020 r. w trakcie tworzenia konta w aplikacji eWniosekPlus jak również podczas resetu hasła z wykorzystaniem opcji „Nie pamiętasz hasła?” w polu należy wprowadzać ostatnią wypłaconą kwotę z roku 2019.

Aby zalogować się do aplikacji, można wejść na stronę www.arimr.gov.pl i wybrać zakładkę eWniosekPlus.
Aby zalogować się do aplikacji, można wejść na stronę www.arimr.gov.pl i wybrać zakładkę eWniosekPlus. ARIMR
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska