MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak miasto przygotowało się do zamknięcia mostu w Toruniu? Sprawdziliśmy! Oto ważne informacje dla kierowców, pieszych i pasażerów MZK

Sara Watrak
Sara Watrak
Uwaga, kierowcy i pasażerowie MZK! W ten weekend nastąpi pierwsze zamknięcie mostu dla samochodów. Sprawdziliśmy, jak miasto przygotowało się do tego wydarzenia. Przypominamy, że most im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Toruniu będzie niedostępny dla ruchu samochodowego w każdy weekend wakacji. Przeprawa będzie zamykana w piątki, o godz. 22, i otwierana w poniedziałki, o godz. 5. Sprawdźcie, czym zajmą się robotnicy, jak pojadą autobusy MZK oraz na co jeszcze warto zwrócić uwagę.
Uwaga, kierowcy i pasażerowie MZK! W ten weekend nastąpi pierwsze zamknięcie mostu dla samochodów. Sprawdziliśmy, jak miasto przygotowało się do tego wydarzenia. Przypominamy, że most im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Toruniu będzie niedostępny dla ruchu samochodowego w każdy weekend wakacji. Przeprawa będzie zamykana w piątki, o godz. 22, i otwierana w poniedziałki, o godz. 5. Sprawdźcie, czym zajmą się robotnicy, jak pojadą autobusy MZK oraz na co jeszcze warto zwrócić uwagę. Jacek Smarz
Uwaga, kierowcy i pasażerowie MZK! W ten weekend nastąpi pierwsze zamknięcie mostu dla samochodów. Sprawdziliśmy, jak miasto przygotowało się do tego wydarzenia. Przypominamy, że most im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Toruniu będzie niedostępny dla ruchu samochodowego w każdy weekend wakacji. Przeprawa będzie zamykana w piątki, o godz. 22, i otwierana w poniedziałki, o godz. 5. Sprawdźcie, czym zajmą się robotnicy, jak pojadą autobusy MZK oraz na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Wszystko gotowe do zamknięcia mostu drogowego w Toruniu

Zamknięcie mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Toruniu to nie lada przedsięwzięcie logistyczne. MZD stanęło na wysokości zadania.

- Na wjazdach do miasta ustawiliśmy duże tablice informujące o weekendowym zamknięciu mostu drogowego im. marsz. Piłsudskiego i zalecanym objeździe mostem gen. Elżbiety Zawackiej.. W sumie zamontowano 20 takich tablic i około 20 mniejszych znaków. Chodzi o to, aby kierowcy, szczególnie ci spoza naszego miasta, otrzymywali informację już na rogatkach. Duży nacisk położyliśmy na informację, tak aby jak najwięcej mieszkańców i turystów mogło fakt weekendowego zamknięcia mostu uwzględnić w swoich planach - zapewnia Ireneusz Makowski, zastępca dyrektora MZD.

Wykonawca również przygotował się do weekendowego zamknięcia i zaplanowanych prac. Na pasie wyłączonym obecnie z ruchu już czeka na montaż pierwsza z siedmiu dylatacji, która zostanie założona przez najbliższy weekend. - To 10-metrowy, stalowy element, który waży około 4 ton. Reszta dylatacji jest składowana na zapleczu budowy i czeka na swoją kolej - mówi Ireneusz Makowski. Z kolei kierownik robót mostowych z realizującej na zlecenie MZD inwestycję firmy Intop, Rafał Labocha, dodaje, że pierwszą dylatację robotnicy zamontują nad filarami mostu, od strony placu Armii Krajowej. Elementy dylatacyjne do Torunia dotarły pod koniec stycznia tego roku z Niemiec i od tego czasu były składowane na zapleczu placu budowy.

Most w Toruniu zamknięty w wakacyjne weekendy. Jakie prace zostaną wykonane?

Przypomnijmy, że przez wakacyjne weekendy, robotnicy będą kłaść warstwę ścieralną nawierzchni i montować urządzenia dylatacyjne. - Położenie warstwy ścieralnej na moście będzie wykonane w technologii bezszwowej, dlatego maszyna musi przejechać całą szerokością jezdni. Zapewni to zdecydowanie lepszą trwałość i jakość nawierzchni - wyjaśnia Ireneusz Makowski. Ta technologia została zastosowana m.in. na moście im. gen. Zawackiej. Gdy most będzie zamknięty, robotnicy zajmą się też urządzeniami dylatacyjnymi, które powinny zostać zamontowane na budowie w całości, a nie w częściach, bo, jak mówi Ireneusz Makowski, połączenie spawane czy styk wykonywany w warunkach budowy ma gorszą jakość i trwałość od elementów fabrycznych. Dlatego też każdą dylatację ekipa zamontuje w całości.

MZD w Toruniu będzie monitorować sytuację w mieście

Most im. marsz. Józefa Piłsudskiego to jeden z najważniejszych punktów na drogowej mapie Torunia. Przebiega przez niego droga krajowa nr 15. Wielu kierowców - z konieczności, chęci zaoszczędzenia czasu bądź z przyzwyczajenia - przedostając się na drugi brzeg, wybiera właśnie tę trasę. Ireneusz Makowski nie ukrywa, że na decyzję o zamknięciu mostu miał wpływ kalendarz.

- W lipcowe i sierpniowe weekendy ruch na moście Piłsudskiego jest bowiem mniejszy niż w innych miesiącach roku - mówi. Warto dodać, że drogowcy wspólnie z pracownikami Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta przez cały weekend będą monitorować sytuację w mieście, tak aby w razie potrzeby niezwłocznie reagować i wprowadzać korekty, które usprawnią ruch.

Most w Toruniu zamknięty dla samochodów, ale otwarty dla pieszych i rowerzystów

Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z mostu bez ograniczeń. - Ciąg pieszo-rowerowy, który powstał w wyniku przebudowy, jest przestronny, szeroki i bezpieczny - zapewnia Ireneusz Makowski. - W czasie weekendów obserwujemy bardzo duży ruch w tym miejscu. Spodziewamy się, że po zamknięciu będzie on jeszcze większy - dodaje. Sprzyja temu pogoda, która zachęca do zamiany auta na rower.

Uwaga, pasażerowie MZK w Toruniu! Nowe rozkłady autobusów na czas zamknięcia mostu

Zamknięcie mostu to wyzwanie nie tylko dla kierowców, lecz także dla pasażerów MZK. Większość autobusów dociera na lewy brzeg Wisły mostem im. marsz. Józefa Piłsudskiego, nie zaś mostem gen. Zawackiej. W wakacje to się zmieni. Na szczęście - tylko w weekendy. Autobusy linii dziennych nr 10,11 ,12, 13, 14, 20, 22, 27, 32 i 36 w piątki do ostatniego kursu oraz w poniedziałki od pierwszych kursów kursować będą normalnie. Zmiany dotyczyć będą linii dziennych w soboty i niedziele oraz linii nocnych od nocy z piątku na sobotę do nocy z niedzieli na poniedziałek.

- W czasie zamknięcia mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego autobusy linii dziennych kursować będą zmienionymi trasami przez most gen. Zawackiej. Dla rozróżnienia trasy przejazdu linie kursujące objazdem zmienią numerację poprzez dodanie przed numerem linii cyfry „1” i tak np. linia nr 10 zostanie oznaczona nr 110 - tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD.

Kursowanie linii nr 13 oraz 19 w weekendy zostanie zawieszone całkowicie.

Pełne rozkłady jazdy wszystkich linii znajdziecie tutaj.

Zamknięty most. Jak pojadą autobusy MZK?

Autobusy dzienne:

 • linii nr 110 i 120 z os. Jar od Al. Solidarności pojadą do pl. Daszyńskiego i dalej Trasą Wschodnią, ul. Łódzką, Kujawską do pl. Armii Krajowej i dalej bez zmian (powrót tą samą trasą),
 • linii nr 111 od ul. Kraszewskiego pojadą ul. Odrodzenia, Dąbrowskiego, pl. Św. Katarzyny i dalej trasą linii nr 19 tj. ul. Sobieskiego, Żółkiewskiego, Trasą Wschodnią i dalej ul. Łódzką do Czerniewic (powrót tą samą trasą), linia nr 19 zostaje zawieszona,
 • linii nr 114 z Mazowieckiej i CCK od Al. Solidarności pojadą do pl. Daszyńskiego i dalej ul. Rudacką, Podgórską (Rudak), Okólną, Łódzką, Hallera i Kniaziewicza do pętli Okólna (powrót tą samą trasą),
 • linii nr 112 z Wrzosów dojadą do przystanku „Polna” i tam pasażerowie przesiądą się do autobusu linii nr 114, w drodze powrotnej autobus odjedzie z przystanku „Wielki Rów” po przyjeździe autobusu linii nr 114,
 • linii nr 127 z os. Leśna-Polana od Al. Solidarności pojadą do pl. Daszyńskiego i dalej ul. Rudacką, Podgórską do pl. Armii Krajowej, (w drodze powrotnej ul. Kujawską i dalej tą samą trasą),
 • linii nr 132 z Wrzosów od Al. Solidarności pojadą do pl. Daszyńskiego i dalej Trasą Wschodnią, ul. Łódzką, Andersa do Drzymały, (w drodze powrotnej Poznańską, Hallera, 63 Pułku Piechoty i dalej ta samą trasą),
 • linii nr 136 z Rozgart od Kraszewskiego pojadą przez Al. Solidarności do pl. Daszyńskiego i dalej Trasą Wschodnią, Łódzką, Kniaziewicza i dalej bez zmian, (powrót tą samą trasą).
Trwa głosowanie...

Ceny warzyw i owców są zbyt wysokie?

Co ważne, na odcinku Al. Solidarności – pl. Daszyńskiego autobusy nie będą się zatrzymywać.

Autobusy nocne:

 • linii nr 101 z os. Nad Strugą od Rubinkowa Centrum pojadą ul. Rydygiera do pl. Daszyńskiego i dalej Trasą Wschodnią, Łódzką, Podgórską, Hallera, 63 Pułku Piechoty i dalej bez zmian, kursy przez os. Kaszczorek nie będą wykonywane.
 • linii nr 103 z Wrzosów od Al. Solidarności do pl. Daszyńskiego i dalej Trasą Wschodnią, Łódzką do Czerniewic, (powrót tą samą trasą).

Szczegółowe schematy znajdziecie w naszej galerii.

Remont mostu w Toruniu. Ważne informacje dla turystów

Zamknięcie mostu to informacja istotna nie tylko dla mieszkańców, lecz także dla setek turystów, którzy w każdy weekend wakacji odwiedzają Toruń. Kierowcom przyjeżdżającym do miasta przypominamy, że autem przez Wisłę będzie można przedostać się tylko mostem gen. Elżbiety Zawackiej. Jest on oddalony o ok. 4 km od centrum. Most drogowy im. marsz. Józefa Piłsudskiego, zlokalizowany nieopodal starówki, będzie otwarty tylko dla pieszych i rowerzystów. Jeśli przyjeżdżamy do Torunia np. od strony Poznania, warto zaparkować samochód na lewym brzegu Wisły, a na zwiedzanie starówki udać się pieszo. Przejście mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajmuje nie więcej niż 20 minut. Pojazd możemy zostawić na bezpłatnym parkingu przy ul. Kujawskiej, naprzeciwko Dworca Toruń Główny albo na płatnym parkingu przy dworcu. Dotarcie piechotą do mostu zajmie nam ok. 10 minut.

Most w Toruniu będzie zamknięty. Oto daty i godziny

Poniżej przedstawiamy dokładne terminy zamknięcia mostu dla samochodów w Toruniu.

 • Od piątku, 25 czerwca, od godz. 22:00, do poniedziałku, 28 czerwca, do godz. 5:00
 • Od piątku, 2 lipca, od godz. 22:00, do poniedziałku, 5 lipca, do godz. 5:00
 • Od piątku, 9 lipca, od godz. 22:00, do poniedziałku, 12 lipca, do godz. 5:00
 • Od piątku, 16 lipca, od godz. 22:00, do poniedziałku, 19 lipca, do godz. 5:00
 • Od piątku, 23 lipca, od godz. 22:00, do poniedziałku, 26 lipca, do godz. 5:00
 • Od piątku, 30 lipca, od godz. 22:00, do poniedziałku, 2 sierpnia, do godz. 5:00
 • Od piątku, 6 sierpnia, od godz. 22:00, do poniedziałku, 9 sierpnia, do godz. 5:00
 • Od piątku, 13 sierpnia, od godz. 22:00, do poniedziałku, 16 sierpnia, do godz. 5:00
 • Od piątku, 20 sierpnia, od godz. 22:00, do poniedziałku, 23 sierpnia, do godz. 5:00
 • Od piątku, 27 sierpnia, od godz. 22:00, do poniedziałku, 30 sierpnia, do godz. 5:00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska