- Syn ma cztery lata i uwielbia bajki. Średnio dziennie ogląda dwie kreskówki, co zajmuje mu około 30 minut. Córki, 14-latki, nie możemy przepędzić od szklanego ekranu i internetu. Natomiast z żoną na telewizję dziennie poświęcamy godzinę do półtorej - mówi pan Łukaszz Torunia.
Podobny problem ma pani Iwonaz Bydgoszczy z synem: - Krzysiu jest uczniem drugiej klasy gimnazjum i gdybyśmy go nie odganiali od komputera i nie ograniczali smartfona, używałby ich cały czas - wyjaśnia. - Oczywiście, dozujemy mu te przyjemności. Staramy się z mężem, by nie było to dłużej niż dwie godziny dziennie. Z drugiej strony musi korzystać z internetu, potrzebuje różnych informacji do szkoły.
- Z siostrą mamy komórki, ale tylko na kartę. Korzystamy też z komputera, ale rodzice ustalili limity. Gdy za długo siedzimy na fejsie, tata wysyła nas z psem na spacer - śmieje się 13-letnia Dagmara. - W necie klikamy z koleżankami, lajkujemy, podglądamy, co u nich. Oglądamy też filmy, słuchamy muzyki... A mama płaci rachunki i kupuje różne rzeczy.
Sprzęty dostępne już prawie dla każdego
Telefonem komórkowym posługujemy się prawie wszyscy (96,9 proc. mieszkańców regionu i 95,2 proc. wszystkich Polaków) - wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. W regionie w 2005 roku komórkę miało 56,6 procent gospodarstw domowych, ale już w 2015 - 96,9 proc. Komputerem z dostępem do internetu w 2005 dysponowało 16,8 proc. z nas, a 10 lat później 69,5 proc. Wzrosła również w województwie liczba osób z dostępem do urządzeń do odbioru telewizji satelitarnej z 60,9 proc. (2005) do 70,4 proc. (2015).
Nie dziwią więc dane, że używając właśnie tych urządzeń, „zabijamy” wolny czas. Wynika tak z badania budżetu czasu „po godzinach”, które przeprowadzono wśród dorosłych i dzieci (10-14 lat). W obu grupach czas jest dość podobny. Korzystanie z komputera w celach info-rozrywkowych lub komunikacyjnych zajmuje dorosłym godzinę i 22 minuty dziennie, a młodym jeszcze o 9 minut dłużej.
Same gry komputerowe pożerają codziennie nastolatkom godzinę i trzy kwadranse, a jeśli dodamy do tego gry wideo, bilans rośnie do ponad dwóch godzin. Starsi w tym czasie też oglądają telewizję - to, co dają w regularnych programach, i filmy z odtwarzacza. Generalnie poświęcamy środkom masowego przekazu 10,8 proc. własnej doby, a nasze nastoletnie dzieci 8,5 proc.
Dziennie średnio tyle czasu poświęcamy na...

Infografika: MOW
Zwyczaje Polaków. Wyliczone co do minuty
Z „Budżetu czasu ludności 2013” opracowanego przez GUS można wynieść jeszcze inne ciekawe informacje, a dokładniej, ile czasu zajmują nam różne czynności.
Przykładowo „Kowalski”, w wieku 15 lat lub więcej, na dobę spał 8 godzin 37 minut, na jedzenie i picie potrzebował w ciągu doby 1 godz. i 35 min, a na mycie i ubranie się 57 min. Na pracę zawodową, osoby ją wykonujące, poświęcały średnio 7 godz. 38 min dziennie.
Zajęcia i prace domowe trwały średnio 3 godz. 46 min dziennie. Należały do nich m.in.: przygotowanie posiłków, które zajmowało przeciętnie 1 godz. 34 min, sprzątanie - 1 godz. 10 min, zakupy i korzystanie z usług, które wymagały przeciętnie 57 min. Osoby, które opiekowały się dziećmi, poświęcały na to średnio 2 godz. 25 min.
Czynności związane z życiem towarzyskim i rozrywkami zajmowały średnio 1 godz. 38 min dziennie.
Dojazdy lub dojścia w różnych celach trwały około 1 godz. 17 min na dobę. Same przejazdy i przejścia do pracy zajmowały 1 godz. 1 min.
Milusińscy również mają swoje nawyki
Natomiast dziecko potrzebowało na sen przeciętnie 9 godz. 55 min, na jedzenie i picie - 1 godz. i 18 min, a na mycie i ubranie się - 56 min.
Podstawowym obowiązkiem malucha była nauka (lekcje w szkole, odrabianie prac domowych, uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych i tym podobne), która zajmowała im przeciętnie 5 godz. 56 min dziennie.
Milusińscy angażujący się w obowiązki domowe wykonywali je średnio przez 1 godz. i 15 min dziennie. Były to przede wszystkim prace porządkowe, tj. przygotowywanie posiłków, robienie zakupów i opieka nad domowymi ulubieńcami - głównie spacery z psami, rzadziej opieka nad młodszym rodzeństwem.
W czasie wolnym, dzieci mimo częstego korzystania z komputera, internetu i gier wideo, chętnie zajmowały się też sportem i rekreacją (spacery, jazda na rowerze, gra w piłkę i tym podobne). Spędzały w ten sposób średnio 1 godz. 45 minut.