Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracodawcy w Grudziądzu próbują ulżyć pracownikom podczas upałów? Sprawdziliśmy

(PA)
Szefowie firm zapewniają, że dostarczają pracownikom napoje. Inspektorzy pracy natomiast mają już pierwsze zgłoszenia o tym, że brakuje wody bądź jest wydzielana
Szefowie firm zapewniają, że dostarczają pracownikom napoje. Inspektorzy pracy natomiast mają już pierwsze zgłoszenia o tym, że brakuje wody bądź jest wydzielana sxc.hu
Sposobów jest wiele. Najczęstszy - wymagany przez Kodeks Pracy - to dostarczanie napojów. Ale są i inne. Na przykład - krótsze godziny pracy w urzędzie, wydłużone przerwy dla policjantów bądź... możliwość przychodzenia kierowców autobusów do pracy w krótkich spodenkach .

A jak wasi szefowie dbają o was podczas pracy? Zachęcamy do udziału w naszym dyżurze. Czekamy na telefony dziś w godz. 13 - 15 pod nr 56 45 11 926 bądź e-maile pod adresem: [email protected].

Przeczytaj także: Ekstremalne upały. Czy w Polsce potrzebna jest sjesta? [wideo]

O "sjeście" możemy tylko pomarzyć

Jak skupić się przez osiem godzin wypełniając dokumenty urzędowe, operując maszyną budowlaną bądź prowadząc autobus miejski, gdy nie żyjemy w Hiszpanii i o "sjeście" możemy tylko pomarzyć? - Skróciliśmy godziny pracy w piątek. Pracujemy od 7 do 13 - wyjaśnia Andrzej Rodziewicz, wójt Gminy Grudziądz.

W komfortowych warunkach pracują kierowcy, którzy prowadzą autobusy wyposażone w klimatyzację. A pozostali? - Mogą pracować w krótkich spodenkach. Na razie taką dyspozycję wydaliśmy do niedzieli. Później zobaczymy czy upały będą się utrzymywały - wyjaśnia Paweł Maniszewski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu.

Dłuższa przerwa policjanta

- Jeśli istnieje możliwość, policjanci mogą przesunąć służbę na godziny wczesnoporanne - mówi asp. Robert Szablewski, pełniący obowiązki oficera prasowego grudziądzkiej policji. - Ponadto funkcjonariusze mogą wydłużyć sobie przerwę w ciągu ośmiu godzin pracy. Z dotychczas przysługujących 20 minut do maksymalnie 45.

Inspektorzy pracy czuwają

Na razie wielu sygnałów odnośnie nieprawidłowego podejścia do pracowników w czasie upałów, inspektorzy pracy nie zanotowali. - Dotychczas wpłynęły dwie skargi. W jednym przypadku pracownicy twierdzili, że woda jest im wydzielana w konkretnych godzinach, a w drugim że w ogóle nie otrzymują napojów - informuje Emila Pankowska, zastępca dyrektora Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy. - Dotyczyły one branży budowlanej i administracji.

Kodeks Pracy nie reguluje górnej granicy temperatury, przy której można "odejść" od biurka czy zejść z placu budowy. Ale... - Pracodawca ma chronić pracownika przed gorącem i nasłonecznieniem, tak by mógł bezpiecznie i w komfortowych warunkach wykonywać swoje obowiązki - dodaje Emila Pankowska.

Firmy są zobligowane przepisami do dostarczenia napoi, gdy temperatura przekracza 25 st. Celsjusza w przypadku pracy na otwartej przestrzeni lub 28 st w każdej innej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska