O tym, jak ważna jest świadomość szkodliwości palenia wie organizatorka całej akcji - Teresa Westfeld, nauczyciel z ZSP. - W zwalczaniu nikotynizmu musi brać udział całe społeczeństwo: rodzice, szkoła, uczniowie, przedstawiciele prawa, organizacje religijne i środowiskowe - wymienia pani Teresa. - Oczywiście szczególną rolę w tej walce odgrywa szkoła, gdyż młodzież spędza w niej dużo czasu, który można wykorzystać na propagowanie zdrowego stylu życia. Dlatego podjęłam się organizacji akcji "Nie palmy".
Ankieta
Z okazji światowego "Dnia bez papierosa" pani Teresa wraz z uczniami ułożyła, przeprowadziła i opracowała wyniki ankiety dotyczącej palenia. - Wykonaliśmy gazetkę i przeprowadziliśmy inscenizację - mówi organizatorka akcji. - Razem z nami do niepalenia papierosów i prowadzenia zdrowego trybu życia namawiał Janusz Dzięcioł, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. Przeprowadzenie tej akcji przedstawiło młodzieży szkolnej jakie są problemy zdrowotne i społeczne związane z nikotynizmem.
Zasady kulturalnego palacza
Młodzież opracowała także receptę na zerwanie z nałogiem. - Składa się ona z siedmiu kroków - mówi Westfeld. - Przedstawiliśmy ją w formie plakatów, który jest umieszczony w holu szkolnym. Mamy nadzieję, że choć kilka osób z niej skorzysta i rzuci palenie. Na godzinach z wychowawcą przeprowadziliśmy dyskusje uświadamiające szkodliwość papierosów. W wyniku przeprowadzonych debat "Niepalący kontra palacze" opracowaliśmy zasady kulturalnego palacza. Warsztaty, które zorganizowałam dla uczniów klas pierwszych naszego liceum ogólnokształcącego mają na celu wykształcenie młodych liderów propagujących zdrowy styl życia. Współpracujemy z Fundacją "Promocja Zdrowia", która ufundowała koszulki z logo ich akcji - "Rzuć palenie razem z nami". Jestem dumna, że pracuję w szkole, którą kieruje kompetentna dyrekcja, i w której problemy młodzieży nie są obojętne gronu pedagogicznemu.
W szkole przeprowadzono konkurs plastyczny o tematyce antynikotynowej. Pierwsze miejsce zdobyli: Marcin Spychalski z klasy V TM i grupa z klasy IIIa w składzie: Anna Jakubowska, Joanna Lach, Monika Wamka i Monika Gwizdała. Drugie miejsce wywalczyli: Agnieszka Przyłódzka z klasy II TEb i Justyna Witkowska z klasy I Lr-s. Ich prace zostały wysłane na ogólnopolski konkurs związany z akcją.
Jak rzucić palenie?
(karp)

Na to pytanie znają odpowiedź uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, którzy zorganizowali akcję "Nie palmy".