https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach!"

Anna Grochowina
W 2025 roku inowrocławskie uzdrowisko obchodzi swoje 150-lecie.
W 2025 roku inowrocławskie uzdrowisko obchodzi swoje 150-lecie. Anna Grochowina
Tężnie w Inowrocławiu i Ciechocinku to dwie znane atrakcje uzdrowiskowe, które przyciągają kuracjuszy i turystów swoim unikalnym charakterem oraz właściwościami zdrowotnymi.

Tężnie w Inowrocławiu zostały uruchomione w 2001 roku. Są nowoczesnym obiektem, zaprojektowanym jako element malowniczego parku. Inowrocław jako trzecie miasto w Polsce i dziewiąte w Europie urozmaicił atrakcje swojego uzdrowiska o inhalatorium.

Kuracjusze chwalą tężnie za nowoczesny wygląd, dostępność i skuteczność działania. Wielu z nich docenia przyjemne warunki do inhalacji na świeżym powietrzu oraz estetykę otoczenia.

- Tężnie w formie wieloboku nieforemnego. Duże i piękne! Byłam w ubiegłym roku latem i korzystałam, ile się dało. Dzięki kuracji zimą wcale nie chorowałam - podkreśla Maria.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia bezpłatnego wstępu na teren tężni. Kuracjusze porównują kujawski obiekt do inhalatorium zbudowanego w województwie świętokrzyskim.

- W Inowrocławiu jest lepiej, nie to co Busko-Zdrój, w którym nie dość, że tężnia postawiona ze środków unijnych, to jeszcze kasę trzepią na ludziach - dodaje Antoni.

Tężnie w Ciechocinku swój kształt i rozmiar zmieniały na przestrzeni lat. Obiekt powstał w oparciu o źródła solanki odkryte tu jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku, chociaż miejscowa ludność wydobyciem i warzeniem soli zajmowała się już w XIII wieku.

Zespół tężni solankowych to najbardziej rozpoznawalne i historyczne tężnie w Polsce, zbudowane jako system trzech dużych basenów solankowych z tężniami, które tworzą unikalny, rozłożysty układ. Współcześnie ich głównym celem jest produkcja aerozolu solankowego.

Ciechocinek słynie z tradycji uzdrowiskowej, a kuracjusze cenią sobie niepowtarzalną atmosferę, bogatą historię oraz skuteczność inhalacji. Tężnie są popularnym miejscem spacerów i relaksu, a ich unikalny wygląd i rozmiar dodają uroku uzdrowisku.

W 2017 r. zespół tężni i warzelni soli wraz z otaczającymi je parkami został wpisany na listę Pomników Historii.

- Tężnie w Inowrocławiu są piękne i bardziej zadbane niż w Ciechocinku. Ponadto wejście jest bezpłatne, a w Ciechocinku trzeba płacić - zauważa Janusz.

Podsumowując, tężnie w Inowrocławiu są nowoczesnym, mniejszym i bardziej funkcjonalnym obiektem, podczas gdy te w Ciechocinku to historyczna i rozbudowana konstrukcja o dużym znaczeniu kulturowym i zdrowotnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska