MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak sfinansować coraz droższe zbrojenia? Która z metod będzie najmniej bolesna dla społeczeństwa?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Czy cięcia wydatków na sprawy socjalne okażą się remedium na niedofinansowanie obronności niektórych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego?
Czy cięcia wydatków na sprawy socjalne okażą się remedium na niedofinansowanie obronności niektórych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego? 123rf.com/profile_grazvydas
Gdy Polska wydaje już ponad 4 proc. PKB na obronność, niektóre państwa Zachodu zastanawiają się, jak dojść do obligatoryjnych dla członków NATO 2 proc. Warto przyglądać się tym procesom, bo choć Polska może jawić się jako wzorowy członek Paktu Północnoatlantyckiego, to zaraz może się okazać, że to wciąż mało. Polska armia wciąż bowiem ma spore zaległości sprzętowe, nawet względem opornych w wydawaniu pieniędzy Niemców czy Hiszpanów.

Spis treści

Jak sfinansować wydatki zbrojeniowe państw członkowskich UE zwiększone do poziomu 2 proc. ich PKB? – zastanawiają się eksperci Allianz Trade. Na warsztat trafiły trzy koncepcje: cięcie innych wydatków, finansowanie długiem, podnoszenie podatków. Dziś przyjrzymy się pierwszej z tych opcji.

Enfant terrible Sojuszu Północnoatlantyckiego. Lista jest długa

Wbrew temu, co często pojawia się w polskiej prasie, nie tylko Niemcy mają problem ze zwiększeniem budżetu na zbrojenia. Można nawet uznać, że na tle kilkunastu państw, które mają węża w kieszeni, nasz zachodni sąsiad nie szczędzi grosza. Trzeba bowiem pamiętać, że trzecia największa gospodarka świata, nawet jeśli wydaje na obronność tylko 1,57 proc. PKB to pod względem realnej wartości i tak przewodzi stawce większości mniej zamożnych, europejskich państw NATO.

Kłopot w tym, że wiele państw nie tylko nie jest w stanie osiągnąć 2 proc. PKB w wydatkach na obronność, ale nawet przekroczyć 1,5 proc. PKB.

Jakie państwa wydają mniej niż 1,5 proc. PKB na obronność:

Portugalia – 1,48 proc.,
Włochy – 1,46 proc.,
Kanada 1,38 proc.,
Słowenia 1,35 proc.,
Turcja (1,31 proc.),
Hiszpania 1,26 proc.,
Belgia 1,13 proc.,
Luksemburg 0,72 proc.

Najbogatsze państwa będą musiały sporo dołożyć do zobowiązań związanych z bezpieczeństwem

Europejskie rządy zobowiązały się do zwiększenia wydatków na obronność. Oznacza to, że osiągnięcie poziomu 2 proc. PKB do 2028 r. będzie wymagało 470 mld EUR dodatkowych wydatków (w tym 150 mld EUR w Niemczech, 55 mld EUR we Włoszech, 48 mld EUR w Hiszpanii i 17 mld EUR we Francji). Skąd te rozbieżności? Czy chodzi tylko o to, że do osiągnięcia 2 proc. PKB niektórym brakuje bardzo dużo? Niektóre z państw są zwyczajnie bogatsze, w związku z czym, nawet jeśli brakuje im do minimum stosunkowo niewiele, to i tak będzie to kwota wysoka. PKB Niemiec to ponad 4 bln USD, ale Francji już tylko 2,779 bln USD, a Hiszpanii 1,418 bln USD. W przypadku Polski, która z nawiązką spełnia wymóg NATO to tylko 688 mld USD, co jednak oznacza, że polskie 4 proc. PKB jest mniej warte od niemieckiego 1,57 proc.

Które państwa zbliżają się do osiągnięcia 2 proc. PKB pod względem wydatków na obronność?

Francja – 1,9 proc.,
Czarnogóra – 1,87 proc.,
Macedonia Północna – 1,87 proc.,
Bułgaria – 1,84 proc.,
Chorwacja – 1,79 proc.
Albania – 1,76 proc.,
Holandia – 1,70 proc.,
Norwegia – 1,67 proc.,
Dania – 1,65 proc.,
Niemcy – 1,57 proc.,
Czechy – 1,50 proc.,

Tak będą musiały ciąć wydatki kraje Zachodu

Utrzymanie ogólnego poziomu wydatków na stabilnym poziomie, przy scenariuszu zwiększenia wydatków na obronę do 2 proc. PKB, wymagałoby cięć wydatków publicznych o 8,6 proc. w Hiszpanii, 7,7 proc. w Niemczech, 6,5 proc. we Włoszech i 4,8 proc. we Francji.

Państwa unijne przeznaczają krocie na politykę socjalną

Największą pojedynczą pozycją wydatków w budżetach krajów UE są wydatki na ochronę socjalną. W 2022 r. stanowiły one 39 proc. całkowitych wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych w UE–27 (w Polsce 38 proc.), przy czym 54 proc. wydatków na ochronę socjalną w UE stanowiły wydatki na świadczenia emerytalne; 15 proc. całkowitych wydatków przeznaczono na zdrowie (w Polsce 12 proc.), a po 12 proc. na ogólne usługi publiczne i politykę gospodarczą. W Polsce odpowiednio na usługi publiczne wydaje się 10 proc. i na politykę gospodarczą 15 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak sfinansować coraz droższe zbrojenia? Która z metod będzie najmniej bolesna dla społeczeństwa? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska