
25 kwietnia 1926 rok - Towarzystwo Śpiewu "Dzwon" w Rynkowie (prawdopodobnie na wiosennej wycieczce). To jedno z pierwszych zdjęć, które będzie pokazywane w II edycji "Fotoplastykonu bydgoskiego", poświęconej kulturze.
(fot. Fot. z albumu Steni Kaszubik)
Pewne jest jedno: bawili się świetnie. Wiemy o tym, bo był przy tym fotograf...
Już w listopadzie ub. r. informowaliśmy, że Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki organizuje konkurs na najlepsze zdjęcia z okresu międzywojennego, których tematyka dotyczy zabaw karnawałowych, kultury, szkoły, służb mundurowych (wojsko, straż pożarna, policja) i majówek.
Finał pierwszej edycji konkursu połączony z otwarciem wystawy fotografii pochodzących z prywatnych zbiorów za nami. - Na konkurs nadesłano 216 zdjęć. W kategorii "zabawa karnawałowa" zakwalifikowano 40 fotografii. Jury postanowiło uhonorować osoby, biorące udział w konkursie - informuje Arkadiusz Blachowski, komisarz wystawy.
Najciekawsze zdjęcia przekazała i pierwszą nagrodę otrzymała Janina Szymankiewicz. Drugie miejsce zajęła Krystyna Bonin (fotografie bydgoszczan w kostiumach pochodzących z wypożyczalnibabki pani Krystyny, Anny Szymankiewicz publikowaliśmy w "Albumie" z 31 stycznia). Trzecia nagroda przypadła Andrzejowi Boguckiemu. Przyznano także wyróżnienia.
Konkurs trwa. Muzeum czeka na zdjęcia tematycznie związane z kulturą (teatr, kino, wystawy, koncerty, chóry, ludzie kultury). - Posiadamy już pierwsze fotografie. Stefania Kaszubik dostarczyła zdjęcie z roku 1926, na którym są członkowie Towarzystwa Śpiewu "Dzwon" - mówi komisarz wystawy.
Zdjęcia można przekazywać do 14 marca; wystawa zostanie otwarta 19 marca.
Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14, tel. 052/567-00-07.

(fot. Fot. z archiwum andrzeja boguckiego)
Sylwester 1952. - Rodzice zostali zaproszeni do państwa Sarnackich, którzy mieszkali przy ul. Dworcowej. Pani w białej sukni i kapeluszu to moja mama, Bogumiła Bogucka. Miała wtedy 19 lat. Obok, z wachlarzem w ręku stoi Gertruda Osińska, siostra mamy, sympatia pana Dąbka (mężczyzna po lewej, przebrany za kobietę). Pierwsza z lewej to Marysia Mazajka, z domu Sarnacka, obok Aga Sarnacka, żona Tadeusza czyli pana z gitarą. Pan z fajką to Jan Bogucki, mój tato. Stroje uczestnikom zabawy szyła ciocia Gertruda - mówi Andrzej Bogucki.