Gdy doskwiera upał, nieraz zaczynamy się zastanawiać, jak szybko schłodzić piwo, napój gazowany lub po prostu butelkę wody. Przebywając w domu, można oczywiście użyć lodówki, jednak na efekt trzeba nieraz długo czekać. Jeszcze trudniej jest schłodzić napój podczas wypoczynku na łonie natury. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwolą szybko poczuć orzeźwienie.
Zobacz 6 sprawdzonych metod chłodzenia napojów:
Jak szybko schłodzić piwo i inne napoje oraz czemu warto dużo pić w upał?
Podczas upałów nasz organizm chłodzi się poprzez pocenie się. Niestety, powoduje to zarazem, że w szybkim tempie pozbywamy się niezbędnej ciału wody. Co gorsza, wraz z wodą tracimy także sole mineralne, które są potrzebne m.in. do zachowania równowagi w organizmie. Z tego powodu latem szczególnie ważne jest o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie jeśli mamy skłonność do rzadkiego sięgania po płyny.
Istnieje wiele porad na temat tego, jak szybko schłodzić piwo czy dowolny inny napój. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest wrzucenie do szklanki kilku kostek lodu lub wstawienie napoju do lodówki. Nie zawsze jednak metody te działają wystarczająco szybko, jeżeli np. niespodziewanie zjawili się goście. W takich sytuacjach trzeba sięgnąć po inne metody, by szybko schłodzić napój. Najbardziej znane to:
- metoda mokrego papierowego ręcznika,
- metoda wykorzystująca wiatr,
- metoda z lodem i solą,
- metoda starych gazet,
- metoda z bieżącą wodą,
- metoda z zakopywaniem.
Oto sprawdzone metody na chłodzenie napojów:
Sposoby na to, jak szybko schłodzić napój, przydają się szczególnie podczas wypoczynku pod chmurką. Wiele osób zastanawia się, jak schłodzić wódkę bez lodówki albo jak schłodzić piwo na biwaku, np. podczas siedzenia ze znajomymi nad wodą. Takie metody również podajemy w galerii. Warto jednak pamiętać, że alkohol może nie być najlepszym napojem na upał – powoduje on, że wydajność układu krążenia spada, co może utrudnić skuteczne ochłodzenie się. Po alkohol lepiej sięgać wieczorem, gdy temperatura nieco się obniży, zaś w ciągu dnia pragnienie najlepiej ugasi woda mineralna.
