Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uczniowie widzą polskie godło? Zobacz konkursowe prace [zdjęcia]

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Autorka tej pracy niewątpliwie ma wielki talent
Autorka tej pracy niewątpliwie ma wielki talent Hanka Sowińska
Puścili wodze fantazji i zrobili prawie pół tysiąca wersji Orła Białego. Która praca okaże się zwycięską?

- Jak je ocenić? Jak wybrać najlepszą? - senator Jan Rulewski nie kryje, że ma kłopot. A wszystko przez ogólnopolską edycję konkursu „Orzeł Biały, Nasza Duma”, którego jest pomysłodawcą.

Zobacz także: Bociany na Kujawach już są. Teraz czekamy na wiosnę [zdjęcia]

100-lecie odzyskania niepodległości dało asumpt do przekształcenia wojewódzkiego konkursu „Orzeł Biały, Nasza Duma” (rok 2017, ponad 900 prac) w ogólnopolski. Jego organizatorem jest Kancelaria Senatu RP. Konkurs ma dwa etapy: regionalny i centralny. Pierwszy właśnie finiszuje.

Wczoraj senator Rulewski pokazał dziennikarzom prace, które wykonali uczniowie z 124 szkół w Kujawsko-Pomorskiem. Każda placówka mogła wysłać tylko 3 prace.

- Nadeszło 480 najróżniejszych wersji Orła Białego - mówi Rulewski. - W rzeczywistości prac powstało znacznie więcej, bo w szkołach organizowano wewnętrzne konkursy. Nie mogliśmy postąpić inaczej, w przeciwnym razie senat zamieniłby się w ogromną galerię.

W ubiegłym tygodniu prace oceniło specjalnie powołane jury. Jego członkowie mieli niebywale trudne zadanie. Bo jak np. porównywać pracę Klaudii Piaseckiej z klasy VII w SP nr 5 w Grudziądzu (biało-czerwona poduszka, dwie wersje orła wyszywanego paciorkami) z dziełem Mai Krüger z SP w Wilkowicach (orzeł z papieru przypomina misterną wycinankę, szpony wykonane z bursztynu) czy akwarelą Katarzyny Kamińskiej z kl. IIB w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle nad Notecią (piękny orzeł z łańcuchem).

Prace wykonano m.in. z gęsich piór, monet, drewna, roślin, gipsu, sznurka, wełny, cekinów, ciętej na kawałeczki jedwabnej wstążki, płatków kosmetycznych, krepy, styropianu i... barwionej kaszy.

- Wyzwoliłem energię, która powinna być wynagrodzona. Każdy uczestnik zasługuje na to, by być nagrodzonym i wyróżnionym - podkreśla senator.

Laureatów regionalnej edycji konkursu poznamy 26 marca, podczas uroczystości w Miejskim Centrum Kultury. Trzy najlepsze prace będą rywalizować na poziomie ogólnopolskim. Nazwiska zwycięzców zostaną podane w maju. Za autorów reprezentujących Kujawy i Pomorze już trzymamy kciuki.

Zarówno tegoroczne prace, jak i pozostałe z ubiegłego roku są do wzięcia. Zachęcamy do odwiedzenia biura senatora Rulewskiego. To znakomita okazja, by na 100-lecie Niepodległej promować utalentowanych uczniów.

Finał Białego Misia w Bydgoszczy 2018.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska