Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak usunąć osad z dzbanka filtrującego wodę? Sprawdzi się tania, naturalna metoda. Nieprzyjemny osad przestanie być problemem

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
W obecnych czasach dbamy o jakość spożywanej wody bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a dzbanek do filtrowania wody stał się nieodłącznym elementem wielu gospodarstw domowych. Jednak, aby cieszyć się czystą i zdrową wodą, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu dzbanka i wymianie filtrów. Jak często czyścić dzbanek do filtrowania wody? Wyjaśniamy.

Spis treści

Dzbanki filtrujące wodę są popularnym rozwiązaniem, które pomaga pozbyć się nieczystości, chloru i innych zanieczyszczeń z wody pitnej. Aby skutecznie spełniały swoją rolę, musimy regularnie je czyścić. Jednym z głównych problemów, z jakimi możemy się spotkać, jest osadzający się na dnie naczynia kamień oraz gromadzące się zanieczyszczenia. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, jak skutecznie oczyścić dzbanek do filtrowania wody oraz co zrobić, aby filtr działał jak najdłużej.

dzbanek z wodą
Wymiana filtra w dzbanku może poprawić jakość wody. 123RF/serezniy

Skąd w dzbanku filtrującym wodę bierze się osad?

Jeżeli woda używana do napełniania dzbanka jest twarda, oznacza to, że zawiera duże ilości minerałów, zwłaszcza wapnia i magnezu. Tym samym istnieje większe prawdopodobieństwo osadzania się kamienia. W miarę upływu czasu minerały te mogą się skumulować na ściankach dzbanka, tworząc osad i kamień. Resztki zanieczyszczeń, bakterie, a także pozostałości po filtracji, jeśli nie są usuwane regularnie, mogą przyczyniać się do powstawania osadu.

Czasami, oprócz osadu z kamienia, na dnie dzbanka możemy zauważyć zielony osad. To najprawdopodobniej rozwijające się glony. Woda, ciepło i dostęp do światła to idealne warunki do rozwoju glonów. Dlatego zaleca się, aby dzbanek z filtrowaną wodą trzymać z dala od światła dziennego i w chłodnym miejscu. Glony często powstają w wodzie, która była długo niewymieniana. Dlatego po dłuższej nieobecności, wodę z dzbanka warto wymienić na nową, a naczynie dokładnie umyć. Wcześniej możemy wsypać do niego 2 opakowania kwasku cytrynowego i zalać wodą. Po upływie 45 minut, roztwór wylewamy i raz jeszcze myjemy naczynie – najlepiej pod bieżącą wodą.

Jak pozbyć się osadu z dzbanka z filtrem?

W sklepach dostępne są specjalne środki do odkamieniania wody, które faktycznie bardzo dobrze się sprawdzają. Ale jeśli zależy ci na czasie, to do zadania możesz przystąpić bez wychodzenia z domu! Co szczególnie dobrze upora się z osadem w dzbanku z filtrem?

  • Ocet – do dzbanka wlej 200 ml octu i 100 ml wody. Naczynie odstaw na kilka godzin, a następnie mieszankę wylej, a dzbanek dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
  • Sok z cytryny – cytryna zawiera kwas cytrynowy, który doskonale radzi sobie z usuwaniem kamienia. Wyciśnij sok z jednej cytryny do dzbanka, dodaj ciepłą wodę i pozostaw na kilka godzin. Następnie dokładnie opłucz dzbanek.
  • Soda oczyszczona – mieszanka sody oczyszczonej z wodą stanowi alternatywę dla osób, które nie lubią zapachu octu. Wystarczy wymieszać 2-3 łyżki sody z ciepłą wodą, wlać do dzbanka, pozostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie opłukać.

Jak często wymieniać filtr w dzbanku filtrującym wodę?

Ogólnie rzecz biorąc, większość filtrów w dzbankach do filtracji wody należy wymieniać co około 2-3 miesiące. Częstość wymiany filtra zależy jednak od intensywności użytkowania dzbanka. Jeśli korzystasz z dzbanka filtrującego wodę często, zwłaszcza w przypadku większej liczby domowników, filtr może się szybciej zużywać. W niektórych miejscowościach woda jest bardzo twarda lub zawiera duże ilości zanieczyszczeń, dlatego filtry mogą się szybciej zanieczyszczać. Jeśli zauważysz, że woda zaczyna smakować inaczej lub ma nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że filtr nie działa prawidłowo.

Niektóre dzbanki filtrujące wodę wyposażone są w liczniki, które informują o tym, kiedy należy wymienić filtr. Filtry warto także czyścić pod bieżącą wodą, usuwając zanieczyszczenia. Ważne jest, aby robić to regularnie, co najmniej raz na tydzień. Aby dokładniej oczyścić filtr, można go namoczyć w roztworze octu przez 1 godzinę. Po tym czasie filtr płuczemy pod bieżącą wodą.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak usunąć osad z dzbanka filtrującego wodę? Sprawdzi się tania, naturalna metoda. Nieprzyjemny osad przestanie być problemem - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska