
Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki.

- Wyłączaj urządzenia z sieci gdy z nich nie korzystasz - radzi Urząd Regulacji Energetyki. Okazuje się, że wyłączenie z sieci urządzeń podczas wakacyjnej nieobecności w domu, czy też w rodzinnej firmie, to nie tylko najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią, ale także znakomity, choć często niedoceniany sposób oszczędzania pieniędzy i energii. W ten sposób możesz zmniejszyć rachunek za energię elektryczną i - co równie ważne - racjonalnie użytkować energię z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Zabezpiecz urządzenia na wypadek wyładowań atmosferycznych. Zmieniające się warunki klimatyczne coraz częściej powodują ekstremalne skoki temperatury powietrza, wichury czy burze połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Te ostatnie mogą poważnie uszkodzić podłączone do sieci urządzenia - tłumaczą eksperci z URE. Dlatego w celu ich zabezpieczenia przed awarią spowodowaną wyładowaniami, na czas naszej nieobecności, wyłączmy je z sieci. Sprzęt, który nawet podczas urlopu powinien pozostać aktywny, warto podłączyć do sieci za pośrednictwem listwy ochronnej, zabezpieczającej przed skutkami nagłych zmian napięcia lub skorzystać z gniazdek z uziemieniem.

Ureguluj rachunki za energię elektryczną i gaz. Ważne, żeby przed wyjazdem na urlop sprawdzić, czy rachunki za energię i gaz zostały uregulowane w terminie lub czy termin ten nie upływa podczas naszej wakacyjnej nieobecności. Dlatego planując dłuższą podróż, warto upewnić się, czy po powrocie zdążymy opłacić rachunek w odpowiednim terminie.