Komplet książek do pierwszej klasy podstawówki kosztuje od 99 do 170 złotych. Uczniowie pierwszych klas gimnazjum muszą wydać od 180 do 350 złotych. Licealiści zapłacą jeszcze więcej. Cena zależy od rodzaju programu i wydawnictwa, na które zdecyduje się nauczyciel. W Polsce jest około 6 mln uczniów, jeśli każdy będzie chciał mieć komplet nowych książek za średnio 200 złotych, to razem my, rodzice, jeszcze przed wrześniem wydamy 1 mld 200 mln złotych.
Pochwała z ministerstwa
"Pomorska" namawia: spróbujmy wydać mniej, skróćmy żniwa wydawcom! W tym roku z książek starszych kolegów lub starszego rodzeństwa nie mają szans skorzystać uczniowie idący do liceum czy technikum (od tego roku nauka w tych szkołach trwa nie cztery, jak dotąd, a trzy lata, są nowe programy). W I i IV klasie podstawówki oraz pierwszej gimnazjalnej zmieniono programy nauczania religii i tu też w szkołach mogą być wymagane nowe podręczniki. Wszyscy inni mogą spróbować korzystać z podręczników używanych, które można kupić już za kilka złotych.
Od dziś we wszystkich oddziałach "Gazety Pomorskiej", w tym również i żnińskim, rozpoczynamy Giełdę Podręczników Używanych. Dzięki giełdzie będzie można książki podarować, sprzedać lub kupić: będziemy podawać numery kontaktowe.
- Świetny pomysł - chwalą nas w ministerstwie edukacji. - Zacznijmy wymieniać się podręcznikami - namawiają. - To rozwiązanie, które powinny podchwycić samorządy i szkoły.
**_A może komis?
W bydgoskiej SP 62 na Błoniu zorganizowano giełdę podręczników jeszcze przed wakacjami. W Grudziądzu od miesiąca z powodzeniem działa komis książkowy w filii Biblioteki Miejskiej przy ul. Łęgi. Książki do komisu przyjmują uczennice, które chcą popracować społecznie. Dzięki takiemu komisowi można mieć komplet książek nie za 200-300 złotych, a za 50.
Czekamy na kolejne szkoły i biblioteki gotowe poprowadzić komis używanych podręczników - tym razem na terenie powiatu żnińskiego. O każdym, jeżeli dowiemy się, że działa z powodzeniem, napiszemy. Sami też od dziś bierzemy się do pracy: pod żnińskim numerem tel. 30-31-778 (redakcja "Gazety" na ul. 700-lecia 32) czekamy na zgłoszenia mieszkańców naszego regionu, którzy mają niepotrzebne podręczniki. Trzeba nam dokładnie podać tytuł książki, autorów, wydawnictwo, rok wydania. No i oczywiście proponowaną cenę. Ofertę zamieścimy w "Gazecie".
Z szansą na "dziedziczenie"
**Rozmawialiśmy na temat giełdy podręczników używanych z niektórymi dyrektorami szkół w powiecie żnińskim. - To chwyci. Jest to realne zważywszy na fakt, że co szkoła, to inne podręczniki. Ich wybór zależy przecież od każdego nauczyciela z osobna - pojawiły się komentarze. Zdaniem Jacka Pietraszki - dyrektora Zespołu Publicznych Szkół nr 1 w Żninie, gorzej może być z wymianą i sprzedażą podręczników do nauczania zintegrowanego. - Bo te książki to przeważnie jednocześnie i ćwiczenia - tłumaczy. Nie wszystko jest jednak zaprzepaszczone. Zdarza się, że dzieci piszą w tych książkach ołówkami, jeśli zatem można by te zapiski wymazać?... - W naszej szkole minął już czas, gdy nauczyciele z roku na rok korzystali z samych nowości. Życie wymusza od nas, że wielu powraca to książek wcześniej używanych, dając szansę na "dziedziczenie" podręczników po starszym rodzeństwie, kuzynach. Niewykluczone, że również u innych jest podobnie_ - dodaje J. Pietraszko.
Jako "Gazeta" chcielibyśmy zatem skontaktować rodziców ze sobą. Będziemy na łamach podawać numery telefonów, a jednocześnie informować, kto jakimi książkami dysponuje. Może dzięki temu chociaż część z nas zaoszczędzi na ogromnych, podręcznikowych wydatkach?
Jak zaoszczędzić na książkach?
(go, iwo)

Komplet książek do pierwszej klasy podstawówki kosztuje od 99 do 170 złotych. Uczniowie pierwszych klas gimnazjum muszą wydać od 180 do 350 złotych.
W księgarniach już zaczęły ustawiać się kolejki po podręczniki szkolne. Zakup kompletu książek to dla wielu rodziców ogromny wydatek. Skróćmy żniwa wydawcom, spróbujmy wydać mniej! "Pomorska" rusza z giełdą podręczników używanych.