
Agroturystyka na wakacje
- Wyjeżdżając na wakacje warto uniknąć dalekich podróży samolotem i odkryć piękne miejsca w bliższej okolicy – w Polsce. Każdy lot samolotem to ogromna ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do środowiska - wyjaśnia Ewa Chodkiewicz. - Polska ma unikalne walory – mamy morze, jeziora, piękne lasy, rzeki i góry. Istnieją dowody naukowe na to, że deficyt kontaktu z przyrodą przynosi wymierne szkody, objawia się skutkami zdrowotnymi, brakiem równowagi psychicznej. Warto spędzić choć część urlopu inaczej niż zwykle, poznać małe, lokalne gospodarstwa agroturystyczne, odpocząć w spokoju i zdrowym środowisku, jeść lokalnie wyprodukowaną, zdrową żywność a przy okazji np. pokazać dzieciom jak wygląda życie i produkcja żywności w gospodarstwie.

Nie pal śmieciami! I uważaj na smog
To temat, który elektryzuje opinię publiczną. Na mapach zanieczyszczeń Polska jest czerwoną plamą. Czy rzeczywiście stan powietrza w naszych miastach jest tak zły? Czy ten problem dotyczy tylko dużych miast? Skąd czerpać wiarygodne informacje na ten temat? Czy zostając w domu jesteśmy bezpieczni? Jak możemy przeciwdziałać smogowi? Czy powinniśmy używać masek?
Przeczytaj też: https://pomorska.pl/patriotyzm-ekologicznie-swiadomy-czy-jestesmy-na-to-gotowi/ar/11716620
- Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca - tłumaczy ekspertka WWF Polska. - Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach. Długotrwała ekspozycja na te związki, nawet przy niskich stężeniach, sprzyja zapaleniu błony śluzowej drzewa oskrzelowego, upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę wirusom i bakteriom, upośledza wymianę gazową w płucach i zwiększa ryzyko alergii.
Problemy te dotykają najbardziej osób, które już cierpią na dolegliwości ze strony układu oddechowego lub krążenia, najczęściej związane z paleniem papierosów. U osób zdrowych smog może nasilić objawy przeziębienia i wydłużyć czas dochodzenia do zdrowia. Dzieciom narażonym na życie w smogu dokucza zapalenie spojówek, kaszel, objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, a ich podrażnienie powoduje, że organizm łatwiej ulega w walce z bakteriami lub wirusami.

Nie przywoź egzotycznych pamiątek!
Nawet jeżeli żywe zwierzęta lub rośliny albo pamiątki z nich wytworzone są sprzedawane na bazarach, w sklepach lub na giełdach, nie oznacza to, że ich kupowanie oraz wywóz są legalne, a odłów tych zwierząt z ich naturalnego środowiska nie szkodzi przyrodzie!
- Los ginących gatunków zwierząt zależy od nas. Jeśli chcesz kupić egzotycznego pupila, powinieneś zapytać sprzedawcę czy żółw, wąż lub ptak, którego chciałbyś nabyć ma zezwolenie CITES lub zaświadczenie, że został wyhodowany w Polsce. Sklep zoologiczny ma prawny obowiązek takim dokumentem dysponować i przekazać go w momencie zakupu - podpowiada Ewa Chodkiewicz,
Jeśli sprzedawca nie przedstawi Ci odpowiednich dokumentów, może to oznaczać, że zwierzę które kupujesz pochodzi z przemytu, a kupując je dajesz zarobić kłusownikom. Dlatego nie kupuj takich okazów, które nie mają odpowiednich dokumentów. Pamiętaj, że z powodu nielegalnego handlu zagrożonych jest aż 5000 gatunków zwierząt. Olbrzymia część zwierząt przemycanych z egzotycznych krajów nie przeżywa podróży.
Nie kupuj przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Na kolorowych targach Afryki i Azji, w sklepach i na ulicach miasteczek Ameryki Południowej, można znaleźć zarówno żywe ptaki, węże, żółwie, małpki, jak i tysiące pamiątek zrobionych z egzotycznych zwierząt i roślin. Nie daj się skusić motylowi o niezwykłych skrzydłach, oryginalnej torbie z krokodyla, cętkowanej skórze lamparta, delikatnej figurce z kości słoniowej albo pięknemu okazowi koralowca - większość egzotycznych pamiątek wytwarzanych jest z zagrożonych gatunków.
Produkcja tego rodzaju wyrobów, a przede wszystkimi międzynarodowy handel takimi przedmiotami oraz żywymi okazami, doprowadziły do wytępienia wielu gatunków i zagrażają tysiącom innych.
Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że to co kupujesz zawiera składniki pochodzące z rzadkich okazów flory i fauny. Dlatego to do Ciebie należy czytanie etykietek, zadawanie pytań, żądanie zaświadczeń. Wykorzystaj siłę konsumenta, aby ratować dziką przyrodę.
Jeżeli przewozisz bez zezwolenia okazy chronionych gatunków lub przedmioty z nich wykonane, łamiesz prawo i narażasz się na konsekwencje karne. Zgodnie z przepisami, proceder ten jest traktowany jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, poza oczywiście konfiskatą przewożonych okazów.
Dlaczego zawsze warto pytać o dokument legalnego pochodzenia przy zakupie egzotycznego pupila.
Warto zadbać o to, by kupując pamiątki nie narazić się na problemy prawne. Kupując pupila, warto dowiedzieć się skąd pochodzi – to zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie całej rodzinie.

Patrz skąd pochodzą Twoje ubrania. Wybieraj ekologiczną bawełnę
- Bawełna to roślina bardzo wymagająca w uprawie. Do produkcji jednej bawełnianej koszulki potrzeba około 20 000 litrów wody. Do tego dochodzą chemiczne środki ochrony roślin, ślad ekologiczny związany z wytworzeniem ubrania i dodatkowo transportem - tłumaczy Ewa Chodkiewicz. - Warto też pamiętać o warunkach, w jakich pracuje się w przemyśle tekstylnym w krajach takich jak Bangladesz czy Chiny.
Kupując ubrania warto wybierać ubrania dobrej jakości i zachowywać paragony, żeby później gdy się zniszczą, ulegną uszkodzeniu przy standardowym użytkowaniu zwracać je do sklepu i tym samym wymuszać na sklepach utrzymywanie odpowiedniej jakości.
Można kupować ubrania z Polski lub z bawełny ekologicznej lub z certyfikatem. Wybierać sklepy, które dbają o środowisko. Można korzystać z wymian ubrań, swapów i sklepów z odzieżą używaną. Zużyte ubrania oddawać do recyklingu.
Nowe ubrania bywają nasączone chemią, do ich usztywniania, żeby nie gniotły się w sklepach służy między innymi formaldehyd. Barwniki w ubraniach produkowanych poza Europą mogą okazać się trujące. Wybieranie ubrań z bawełny organicznej to nie tylko dbałość o środowisko ale też o własne zdrowie.