https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyje się mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego w ich gminie?

Sandra Szymańska
Mieszkańcy Sępólna ocenili jakość życia w gminie. Wskazali mocne i słabe strony
Mieszkańcy Sępólna ocenili jakość życia w gminie. Wskazali mocne i słabe strony fot. Sandra Szymańska
Urząd Miejski w Sępólnie przedstawił projekt strategii rozwoju gminy na lata 2021-2030. Został sporządzony m.in. na podstawie wyników badań społecznych przeprowadzonych w formie ankiety internetowej. Do projektu strategii mieszkańcy do 27 maja mogą wnieść swoje uwagi. Tymczasem zobaczcie, co mieszkańcy zaproponowali w ankietach, jak ocenili ich gminę i jakie wskazali problemy.

Zobacz wideo: Nowe przepisy dotyczące spacerów z psem. Mandat za brak smyczy!

Strategia rozwoju gminy  to diagnoza najważniejszych uwarunkowań, potrzeb rozwojowych oraz potencjału gminy. To dokument pomagający w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej, w tym przypadku w perspektywie 10 lat. W przygotowanie strategii mogą zaangażować się też mieszkańcy, lokalne podmioty gospodarcze i społeczne.

Jej opracowanie poprzedziło przeprowadzenie badań w formie internetowych ankiet od 1 do 14 marca. Na 15 338 mieszkańców udało się pozyskać jedynie 163 odpowiedzi. W badaniach wzięło udział 117 kobiet i 46 mężczyzn. Najwięcej ankietowanych pochodziło z przedziału wiekowego 24-44 lata (92 osoby), natomiast żadna osoba wypełniająca ankietę nie miała mniej niż 17 lat. Dominowały osoby z wykształceniem wyższym (121 osób) oraz średnim (35 osób) oraz osoby pracujące. Najliczniejszą grupą biorącą udział w ankiecie byli mieszkańcy miasta (112 osób).

Pomysłów nie brakuje

Respondenci ocenili poziom życia w gminie jako przeciętny i dobry i raczej nie chcieliby się z niej wyprowadzać. Pozytywnie ocenili sytuację finansową gminy, dostępność do usług publicznych i ich jakość. Zadowoleni są też z opieki w żłobku, przedszkolach i jakości edukacji w szkołach. Podobnie ocenili ofertę sportowo-rekreacyjną, dostępność do placówek handlowych i poziom bezpieczeństwa.

W gminie Sępólno są jednak takie obszary, z których mieszkańcy nie są zadowoleni. Jak wskazali dotyczy to źle funkcjonującej ich zdaniem komunikacji zbiorowej, opieki zdrowotnej i stanu dróg. Dla mieszkańców ważna jest oferta spędzania wolnego czasu. Najlepiej oceniona została ta skierowana do seniorów, nie gorzej do dzieci. Najgorzej jednak wypadła ta dla młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Wśród pomysłów wskazywanych przez ankietowanych pojawiły się: budowa dróg rowerowych, , uzbrojenie terenów pod budownictwo jednorodzinne, a także wydzielenie i uzbrojenie terenów pod budownictwo rekreacyjno-turystyczne. Proponowali też budowę basenu i ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjno-sportowej, skateparku i lodowiska. Ponadto mieszkańcy sugerowali, aby gmina skupiła się na osobach pracujących i dla nich przeprowadzała rewitalizację, a także zaproponowała edukację społeczną, czyli naukę wzajemnego wspierania się w społeczności lokalnej – wymienia Anna Sotkiewicz-Tumanik, kierownik referatu inwestycji i rozwoju gospodarczego.

Potencjał turystyczny

Dziedzina, której należy poświecić więcej uwagi to turystyka i jej rozwój, tzn. obiektów noclegowych, gastronomicznych, szlaków turystycznych. Potencjału turystycznego w gminie Sępólno nie brakuje, jednak trzeba go rozwinąć i promować.

Osoby wypełniające ankietę zaproponowały w związku z tym wykorzystanie potencjału jeziora, zagospodarowanie plaży miejskiej, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, ale też zachęcanie przedsiębiorców do inwestowanie w turystykę. Co pośrednio się z tym wiąże, także w rozwijanie gastronomii, wspieranie kultury, promocję historii regionu.

Jakie jeszcze działania należałoby podjąć przez kolejną dekadę? Respondenci wskazali na  pozyskanie inwestorów, zwiększenie możliwości rozwijania zainteresowań u dzieci i młodzieży, stworzenie miejsca dziennego pobytu dla osób starszych, budowę przedszkola, obwodnicy, poprawę jakości dróg i chodników, w tym dróg osiedlowych,  zwiększenie liczby połączeń z Bydgoszczą, zamontowanie świateł drogowych na głównych skrzyżowaniach miasta (Plac Wolności, ul. Kościuszki, wyjazd na ulicę Chojnicką), zwiększenie liczby miejsc do parkowania,  utworzenie centrum ze specjalistami medycznymi, zainstalowanie windy w bibliotece i urzędzie, a także powołanie straży miejskiej

Na podstawie badań społecznych widać również, że mieszkańcy przykładają dużą wagę do miejsc rekreacji i prezentacji otoczenia. Chcieliby uporządkowania i zmodernizowania „wesołego miasteczka”, zadbania o tereny zielone na terenie miasta, zwiększenia liczby ławek w centrum ,na osiedlach i na promenadzie. Poprawę warunków życia widzą też w budowie basenu, ścieżek rowerowych, miejsc rekreacji i spędzania wolnego czasu dla różnych grup wiekowych. Należałoby też zwiększyć zatrudnienie osób dbających o czystość miasta oraz zagospodarować osiedle Odrodzenia.

Konsultacje społeczne

Opracowana na tej podstawie obszerna strategia wskazuje kierunki rozwoju i plan działań. Szacunkowy koszt realizacji zapisów na przestrzeni 10 lat to prawie 295 milionów złotych. Mieszańcy mają możliwość zapoznania się z zapisami projektu strategii i wniesienie uwag do 27 maja. Dokument jest udostępniony na stronie gminy i w Biuletynie Informacji Publicznej. Można to zrobić w formie:

  • elektronicznej (za pomocą edytowalnego formularza) za pośrednictwem poczty e-mail na adres: [email protected] (tytuł e-mail SRGS - konsultacje),
  • pisemnej pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim, ul. T. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie (o zachowaniu terminu zgłoszenia opinii i uwag decyduje data wpływu dokumentu do Urzędu Miejskiego w Sępólnie).

Dodatkowo, 10 maja o godz. 17, gmina zorganizuje protokołowane otwarte spotkanie z mieszkańcami w trybie online. Link do spotkania będzie umieszczony na stronie internetowej gminy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska