Jak żyje się mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego w ich gminie?

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Mieszkańcy Sępólna ocenili jakość życia w gminie. Wskazali mocne i słabe strony
Mieszkańcy Sępólna ocenili jakość życia w gminie. Wskazali mocne i słabe strony fot. Sandra Szymańska
Urząd Miejski w Sępólnie przedstawił projekt strategii rozwoju gminy na lata 2021-2030. Został sporządzony m.in. na podstawie wyników badań społecznych przeprowadzonych w formie ankiety internetowej. Do projektu strategii mieszkańcy do 27 maja mogą wnieść swoje uwagi. Tymczasem zobaczcie, co mieszkańcy zaproponowali w ankietach, jak ocenili ich gminę i jakie wskazali problemy.

Zobacz wideo: Nowe przepisy dotyczące spacerów z psem. Mandat za brak smyczy!

Strategia rozwoju gminy  to diagnoza najważniejszych uwarunkowań, potrzeb rozwojowych oraz potencjału gminy. To dokument pomagający w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej, w tym przypadku w perspektywie 10 lat. W przygotowanie strategii mogą zaangażować się też mieszkańcy, lokalne podmioty gospodarcze i społeczne.

Jej opracowanie poprzedziło przeprowadzenie badań w formie internetowych ankiet od 1 do 14 marca. Na 15 338 mieszkańców udało się pozyskać jedynie 163 odpowiedzi. W badaniach wzięło udział 117 kobiet i 46 mężczyzn. Najwięcej ankietowanych pochodziło z przedziału wiekowego 24-44 lata (92 osoby), natomiast żadna osoba wypełniająca ankietę nie miała mniej niż 17 lat. Dominowały osoby z wykształceniem wyższym (121 osób) oraz średnim (35 osób) oraz osoby pracujące. Najliczniejszą grupą biorącą udział w ankiecie byli mieszkańcy miasta (112 osób).

Pomysłów nie brakuje

Respondenci ocenili poziom życia w gminie jako przeciętny i dobry i raczej nie chcieliby się z niej wyprowadzać. Pozytywnie ocenili sytuację finansową gminy, dostępność do usług publicznych i ich jakość. Zadowoleni są też z opieki w żłobku, przedszkolach i jakości edukacji w szkołach. Podobnie ocenili ofertę sportowo-rekreacyjną, dostępność do placówek handlowych i poziom bezpieczeństwa.

W gminie Sępólno są jednak takie obszary, z których mieszkańcy nie są zadowoleni. Jak wskazali dotyczy to źle funkcjonującej ich zdaniem komunikacji zbiorowej, opieki zdrowotnej i stanu dróg. Dla mieszkańców ważna jest oferta spędzania wolnego czasu. Najlepiej oceniona została ta skierowana do seniorów, nie gorzej do dzieci. Najgorzej jednak wypadła ta dla młodzieży.

- Wśród pomysłów wskazywanych przez ankietowanych pojawiły się: budowa dróg rowerowych, , uzbrojenie terenów pod budownictwo jednorodzinne, a także wydzielenie i uzbrojenie terenów pod budownictwo rekreacyjno-turystyczne. Proponowali też budowę basenu i ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjno-sportowej, skateparku i lodowiska. Ponadto mieszkańcy sugerowali, aby gmina skupiła się na osobach pracujących i dla nich przeprowadzała rewitalizację, a także zaproponowała edukację społeczną, czyli naukę wzajemnego wspierania się w społeczności lokalnej – wymienia Anna Sotkiewicz-Tumanik, kierownik referatu inwestycji i rozwoju gospodarczego.

Potencjał turystyczny

Dziedzina, której należy poświecić więcej uwagi to turystyka i jej rozwój, tzn. obiektów noclegowych, gastronomicznych, szlaków turystycznych. Potencjału turystycznego w gminie Sępólno nie brakuje, jednak trzeba go rozwinąć i promować.

Osoby wypełniające ankietę zaproponowały w związku z tym wykorzystanie potencjału jeziora, zagospodarowanie plaży miejskiej, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, ale też zachęcanie przedsiębiorców do inwestowanie w turystykę. Co pośrednio się z tym wiąże, także w rozwijanie gastronomii, wspieranie kultury, promocję historii regionu.

Jakie jeszcze działania należałoby podjąć przez kolejną dekadę? Respondenci wskazali na  pozyskanie inwestorów, zwiększenie możliwości rozwijania zainteresowań u dzieci i młodzieży, stworzenie miejsca dziennego pobytu dla osób starszych, budowę przedszkola, obwodnicy, poprawę jakości dróg i chodników, w tym dróg osiedlowych,  zwiększenie liczby połączeń z Bydgoszczą, zamontowanie świateł drogowych na głównych skrzyżowaniach miasta (Plac Wolności, ul. Kościuszki, wyjazd na ulicę Chojnicką), zwiększenie liczby miejsc do parkowania,  utworzenie centrum ze specjalistami medycznymi, zainstalowanie windy w bibliotece i urzędzie, a także powołanie straży miejskiej

Na podstawie badań społecznych widać również, że mieszkańcy przykładają dużą wagę do miejsc rekreacji i prezentacji otoczenia. Chcieliby uporządkowania i zmodernizowania „wesołego miasteczka”, zadbania o tereny zielone na terenie miasta, zwiększenia liczby ławek w centrum ,na osiedlach i na promenadzie. Poprawę warunków życia widzą też w budowie basenu, ścieżek rowerowych, miejsc rekreacji i spędzania wolnego czasu dla różnych grup wiekowych. Należałoby też zwiększyć zatrudnienie osób dbających o czystość miasta oraz zagospodarować osiedle Odrodzenia.

Konsultacje społeczne

Opracowana na tej podstawie obszerna strategia wskazuje kierunki rozwoju i plan działań. Szacunkowy koszt realizacji zapisów na przestrzeni 10 lat to prawie 295 milionów złotych. Mieszańcy mają możliwość zapoznania się z zapisami projektu strategii i wniesienie uwag do 27 maja. Dokument jest udostępniony na stronie gminy i w Biuletynie Informacji Publicznej. Można to zrobić w formie:

  • elektronicznej (za pomocą edytowalnego formularza) za pośrednictwem poczty e-mail na adres: [email protected] (tytuł e-mail SRGS - konsultacje),
  • pisemnej pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim, ul. T. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie (o zachowaniu terminu zgłoszenia opinii i uwag decyduje data wpływu dokumentu do Urzędu Miejskiego w Sępólnie).

Dodatkowo, 10 maja o godz. 17, gmina zorganizuje protokołowane otwarte spotkanie z mieszkańcami w trybie online. Link do spotkania będzie umieszczony na stronie internetowej gminy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie