Gdy dostarczymy szefowi zwolnienie lekarskie z tytułu choroby (druk ZUS ZLA) i będzie to nasza pierwsza niezdolność do pracy w 2010 roku, otrzymamy wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca zapłaci nam za łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a gdy ukończyliśmy 50 rok życia za 14 dni. Później dostaniemy zasiłek chorobowy.
Pracodawca wypłaci nam wynagrodzenie chorobowe zarówno w przypadku, gdy niezdolność do pracy orzeczona przez lekarza będzie nieprzerwana, jak i w sytuacji gdy będziemy chorowali po kilka dni w różnych okresach w ciągu całego roku kalendarzowego.
Gdy będziemy dłużej chorować, wówczas będziemy mieli prawo do zasiłku chorobowego, który będzie nam wypłacał pracodawca, jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków (uprawniony jest, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych). Jeśli szef zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 ubezpieczonych, w takim przypadku zasiłek chorobowy wypłaci nam oddział ZUS.
Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia. Natomiast 100 proc. wynagrodzenia otrzyma pracownik z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży.
Czasami bez wynagrodzenia
Aby dostać chorobowe trzeba mieć udokumentowany okres ubezpieczenia chorobowego trwający bez przerwy co najmniej 30 dni. Taki warunek zawarty jest w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego,