O tym trzeba pomyśleć już na etapie budowy domu.
Wytłumić hałas
W normach budowlanych istnieją dwa rodzaje hałasu: powietrzny i uderzeniowy. Źródłem pierwszego może być ruch uliczny, drugiego zaś deszcz.
Jakie materiały budowlane tłumią hałas? Choćby pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne lub cementowe, które bardziej "przytrzymują" dźwięki niż tzw. dachówki lekkie. A to dlaczego? - Zgodnie z prawami fizyki, fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania - tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Roeben. - Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.
Słychać przez okno
Okna też przepuszczają dźwięki. I to nie tylko te otwarte! Kupując zatem okna do domu, obok którego będzie przebiegała dosyć ruchliwa ulica, wybierzmy te o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej. Jeśli nie, to zamontujmy na oknach rolety zewnętrzne. To sprawdzające się w praktyce izolatory akustyczne.
Dwie warstwy izolacji
Termoizolacja dachu też wpływa na to, jak głośno jest w pokoju pod dachem. Fachowcy radzą wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość ma wynosić przynajmniej 30 cm. Jedną warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, a drugą pod nimi. Materiał pokryciowy to też ważna kwestia. Najpopularniejsze są dachówki ceramiczne. - Te należą do materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, więc ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne - dodaje Omilian.
Ochrona przed przegrzaniem
Pamiętajmy, że odpowiednia izolacja cieplna dachu to nie tylko eliminacja strat ciepła, ale też ochrona przed nadmiernym przegrzaniem. O ile jesienią i zimą istotne jest ograniczanie wymykania się ciepła na zewnątrz, tak latem dach ma chronić przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń. - Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy - wyjaśnia Krzysztof Omilian.
Wentylacja pomocnicza
Izolacja cieplna współgra z całym systemem wentylacyjnym budynku. Dotyczy to konstrukcji ścian i dachu. Wełna szklana czy mineralna, która nasiąknie wilgocią, przestaje spełniać rolę izolatora ciepła. Najlepiej wówczas zastosować materiały chroniące ją przed opadami i parą wodną tworzącą się w domu. Pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią - wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Takie rozwiązanie, razem z dachówkami wentylacyjnymi i wpustem powietrza przy okapie i kalenicy, spowoduje, że więźba dachowa nie będzie nasiąknięta wodą.