Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki powinien być pracownik? Dyspozycyjny! Co to właściwie oznacza?

(aw), Fot. Archiwum
Kto potrafi dobrze zorganizować swoja pracę, jest wydajny.
Kto potrafi dobrze zorganizować swoja pracę, jest wydajny.
Chcesz dostać etat, musisz być dyspozycyjny. Ale co to znaczy? Będziesz pracować na zmiany, czy w trybie zadaniowym? I dlaczego wykonując swoje obowiązki w terenie, możesz nie otrzymać diety? Sprawdź jak czytać ogłoszenia o pracę, by później się nie rozczarować.

Ofertom pracy bardzo dokładnie przyjrzała się Marta Krauze, ekspertka serwisu otoPraca.pl. Tłumaczy ona co kryje się za sformułowaniami, najczęściej używanymi przez pracodawców.

Czytaj też: Jakiej pracy szukają Polacy w internecie?

- Analiza ogłoszeń o pracę jest dla osób szukających zatrudnienia prawie tak samo trudna, jak poruszanie się na przykład pośród skomplikowanych ofert bankowych - przyznaje Marta Krauze. - Z tą różnicą, że pracodawcy - póki co - nie korzystają z małych gwiazdek.

Dyspozycyjny o każdej porze dnia i nocy

Jaki powinien być pracownik? Dyspozycyjny! To jedno z pojęć, najczęściej pojawiających się w ogłoszeniach. Ale co ono właściwie oznacza? Mamy być zawsze pod telefonem? Czy może tylko tyle, że czasami zostaniemy w pracy po godzinach?

- Pracodawcy powinni za każdym razem doprecyzować, czy mają na myśli elastyczny czas pracy, tryb zadaniowy, czy może pracę zmianową. A więc dostępność praktycznie o każdej porze dnia i nocy - mówi Marta Krauze. - Może okazać się, że pisząc o dyspozycyjności, pracodawcy dają do zrozumienia, że szukają osoby bezdzietnej, zdolnej do częstych podróży służbowych.

To taka nietypowa podróż służbowa

I tu pojawia się kolejny problem. Nie każda praca poza siedzibą firmy jest wyjazdem służbowym.

- W ogłoszeniach dość często występują sformułowania, takie jak „zdolność do częstych wyjazdów służbowych” lub „gotowość do podjęcia pracy w terenie”. Nie są one jednoznaczne! _- ostrzega Marta Krauze.

Jak tłumaczy ekspertka serwisu otoPraca.pl, na przykład kierowca i przedstawiciel handlowy odbywają tak zwane nietypowe podróże służbowe. W ich trakcie wykonują swoje stałe obowiązki. I dlatego w umowach z firmami mogą mieć wpisane, że miejscem ich pracy jest na przykład województwo kujawsko-pomorskie.

- Wówczas przejazdy po tym obszarze nie będą dla nich podróżami służbowymi, a jedynie pracą w terenie - dodaje Marta Krauze. - W związku z czym pracownikom nie przysługuje z tego tytułu prawo do świadczeń - na przykład do diety.

Jeśli w ogłoszeniu przeczytamy o pracy w terenie, to podczas rozmowy rekrutacyjnej zapytajmy naszego przyszłego przełożonego o kilka ważnych szczegółów.

Czy musimy mieć własne auto, w jaki sposób będą rozliczane wydatki na paliwo? Albo na jakich zasadach będziemy mogli korzystać ze służbowego samochodu?

Robiłeś za długo? Nie zapłacą Ci za nadgodziny

A co z „nienormowanym czasem pracy”? O nim również można usłyszeć od pracodawców.

- W polskim prawie nie ma czegoś takiego jak „nienormowany czas pracy” - mówi stanowczo Marta Krauze. - Dlatego też taki zwrot nie powinien pojawiać się w umowach z pracodawcami.

Bardziej odpowiednie będzie określenie „zadaniowy tryb pracy”.

- Oznacza ono, że pracownik może wykonywać swoje obowiązki poza normalnym rytmem funkcjonowania firmy. Ten zwrot stosuje się również wtedy, gdy trudno jest dokładnie ustalić moment rozpoczęcia lub zakończenia pracy - wyjaśnia Marta Krauze.

Dodaje: - Zadania powinny być tak określone, aby załoga mogła je wykonywać zgodnie z Kodeksem pracy. To znaczy pracując maksymalnie 8 godzin na dobę i najwyżej 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jeśli któryś z pracowników przekroczy ustalony czas, to - niestety - nikt nie zapłaci mu za nadgodziny.

Najpierw dużo pracujesz, potem odpoczywasz

W ofertach często pojawia się określenie „elastyczny czas pracy”. Wbrew pozorom nie jest ono tym samym, co „nienormowane godziny pracy”. Oznacza bowiem, że pracownik musi w taki sposób zaplanować swój dzień, aby zdążył wykonać wszystkie powierzone mu zadania.

- Wiąże się to z różnym obciążeniem pracą. Raz jest jej bardzo dużo, a kiedy indziej niewiele - tłumaczy Marta Krauze.

Musisz być dobrze zorganizowany

Specjalistka radzi: - Zadaniowy oraz elastyczny system pracy to dobre rozwiązania dla osób zdyscyplinowanych i niezależnych.

Bo kto potrafi dobrze zorganizować swoja pracę, jest wydajny.

- Osobie, która nie umie zarządzać swoim czasem, wykonywanie pewnych czynności zajmuje więcej godzin - tłumaczy Marta Krauze. - Źle zorganizowany pracownik często zapomina o pewnych rzeczach. Przeskakuje od zadania do zadania, próbując zdążyć z nakładającymi się terminami. Ma bałagan w kalendarzu. Spóźnia się na spotkania.

Nawet więc jeśli kandydat będzie miał odpowiednie wykształcenie i umiejętności, to z powodu swojego charakteru, albo w ogóle nie dostanie pracy, albo się w niej nie sprawdzi.

Czytaj też: Masz poczucie humoru, to masz szansę na awans?

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska