https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na fałszywe oferty pracy! Tak oszuści próbują nas okraść!

Agnieszka Domka-Rybka
Choć dużo mówi się o oszustwach internetowych, to nie wszyscy problem traktują poważnie, jak na to zasługuje.
Choć dużo mówi się o oszustwach internetowych, to nie wszyscy problem traktują poważnie, jak na to zasługuje. 123RF
Nie wymagają żadnych referencji, ich oferty obejmują proste prace, a chcą płacić jak za zboże? To nie może być prawdziwe! Federalne Biuro Śledcze ostrzega, że ​oszuści kierują do internautów fałszywe oferty pracy, których celem jest kradzież ich pieniędzy. Takie ogłoszenia pojawiają się m.in. na Kujawach i Pomorzu.

Spis treści

Na facebookowej grupie „Praca Bydgoszcz” zdarza się, że oszuści oferują fałszywą pracę w domu, zazwyczaj obejmującą stosunkowo proste zadania, jak składanie długopisów czy oceny konkretnych usług i produktów w internecie.

8 tys. zł za składanie długopisów? Podejrzane!

Zarobki, którymi są kuszone potencjalne ofiary, np. 8 tys. zł na rękę miesięcznie, nie są adekwatne do oferowanych zajęć, co od razu powinno budzić nasze podejrzenia.

Tymczasem FBI wydało oświadczenie, że złodzieje podszywając się pod agencję pośrednictwa pracy lub rekrutację, kontaktują się z ofiarami też za pomocą wiadomości tekstowych lub telefonicznie. Zawiadomienie zawiera listę „sygnałów ostrzegawczych”, na które internauci powinni uważać, aby nie wpaść w pułapkę.

Oferta pracy? Co powinno dać nam do myślenia?

  • Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są wskazówki dotyczące płatności kryptowalutami dla rzekomego nowego pracodawcy w ramach pracy. W zawiadomieniu nie zawarto przykładów ani szczegółów tej metody, ale powszechnie wiadomo, że wiele oszustw, szczególnie tych polegających na inwestycjach, wykorzystuje tę technikę, obiecując jednocześnie duże zyski. W rzeczywistości obiecane zwroty są fikcyjne, a oszust zawsze zatrzymuje pieniądze ofiary.
  • Drugą czerwoną flagą, na którą warto zwrócić uwagę, jest opis stanowiska, w którym używa się terminu „optymalizacja” i obejmuje stosunkowo proste zadania.
  • Trzecią, jak twierdzi FBI, jest sytuacja, w której pracodawca nie wymaga żadnych referencji w procesie rekrutacji.

W ogłoszeniu FBI nalega, aby internauci zachowywali ostrożność w stosunku do niechcianych ofert pracy i unikali klikania łączy, pobierania plików lub otwierania załączników w tych wiadomościach. Agencja radzi również ludziom, aby powstrzymywali się od płacenia za usługi, które mają na celu odzyskanie utraconych pieniędzy w kryptowalutach, oraz aby powstrzymywali się od wysyłania informacji finansowych lub osobistych osobom składającym niezamówione oferty pracy.

Według raportu oceny cyberbezpieczeństwa konsumentów Bitdefender 2024 niewiele osób uważa się za rzeczywisty cel cyberprzestępców. Natomiast ci, którzy twierdzą, że potrafią rozpoznać oszustwo, częściej go doświadczyli (29%) niż ci, którzy nie zawsze (24%) lub nigdy (16%) nie rozpoznawali oszustwa – co wskazuje, że osoby, które nie potrafią rozpoznać oszustwa, mogły być ofiarami nieświadomie.

Konsumenci nie dbają o bezpieczeństwo?

- Choć oszustwa internetowe stają się coraz bardziej popularne, to konsumenci nadal nie stosują się do zalecanych praktyk w zakresie cyberbezpiczeństwa - uważa Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe (źródło artykułu). - Pamiętajmy o tym, aby chronić nasze urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego oraz żeby stosować się do podstawowych zasad cyberhigeny takich jak: korzystanie z unikalnych i silnych haseł, unikanie korzystania z nielegalnego oprogramowania, klikania w podejrzane linki oraz pobierania i uruchamiania niebezpiecznych załączników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska