https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie DVD kupić?

Bogdan Dondajewski
Wielu klientów jest zainteresowanych formatami  DviX i Xvid. Grzegorz Wruck, zastępca  kierownika salonu z bydgoskiego Domaru radzi,  by to sprawdzić przed zakupem.
Wielu klientów jest zainteresowanych formatami DviX i Xvid. Grzegorz Wruck, zastępca kierownika salonu z bydgoskiego Domaru radzi, by to sprawdzić przed zakupem. Fot. Tytus Żmijewski
Cena DVD jest ważna, ale nie bez znaczenia są też funkcje, które nasz sprzęt ma spełniać. Co warto wiedzieć?

Odtwarzacze dvd powoli zastępują popularne w latach 90. odtwarzacze kaset wideo. Tych ostatnich jest zresztą w naszych sklepach jak na lekarstwo. - Nic dziwnego - twierdzi Marek Jakubczak, doradca fachowy działu hi-fi w bydgoskim Media Markt. - Zawierają więcej mechanizmów niż dvd i dlatego ich produkcja jest droższa. Również cena jest wyższa od ceny odtwarzaczy dvd. Do tego dochodzi ciągle rosnąca popularność płyty jako nośnika wszelkich danych - zarówno filmów jak i plików graficznych i muzycznych.

Jakość obrazu i napisów

Wszystkie produkowane odtwarzacze dvd doskonale radzą sobie z oryginalnymi filmami. Niektóre mają dodatkowe opcje - możliwość odczytu plików muzycznych w formacie MP3. Niestety, na rynku nie ma jeszcze takich, które radziłyby sobie z odczytem plików graficznych TIF. Większość bez problemów odczytuje za to bardziej popularne - JPEG. Okazuje się, że klienci przede wszystkim pytają o standardy kompresji wideo - DviX i Xvid, które umożliwiają m.in. odtwarzanie skompresowanych za pomocą domowych komputerów filmów pirackich.

- Nie wszystkie urządzenia oferują taką możliwość. Dlatego, zainteresowani tymi formatami powinni sprawdzić, czy odtwarzacz jest w stanie je odczytać. Zwłaszcza w przypadku produktów z tak zwanej wyższej półki - droższych i markowych producentów - tłumaczy Grzegorz Wruck, z-ca kierownika salonu Domaru w Bydgoszczy. Sprzedawcy radzą też zwrócić uwagę na możliwość odczytu plików tekstowych dołączanych do tych filmów. - Większość z nich nagranych jest w formacie txt. Tymczasem część odtwarzaczy odczytuje tylko formaty srt, smi albo mpl2 (albo w ogóle nie czytają plików tekstowych - przyp. red.). Przez to na ekranie telewizorów zamiast polskich znaków pojawiają się niezrozumiałe symbole. A to często wiąże się z reklamacjami i niepotrzebnymi pretensjami ze strony klientów - dodaje Grzegorz Wruck.

Niektóre odtwarzacze nie odczytują też plików tekstowych, które mają inną nazwę niż plik video.

Standardy Odtwarzania:

* Video Compact Disc (VCD) - format zapisu cyfrowego audio-video. Poprzednik dvd

* Super Video Compact Disc (SVCD) - standard nagrywania płyt, bardzo podobny do VCD, ale nowszy. Główną różnicą jest jakość obrazu

* DVD-Video - to format zapisu video w formacie MPEG-2 i dźwięku, stosowany w oryginalnych płytach z filmami, np. z wypożyczalni

* MP3 - popularny format kompresji dźwięku, daje zazwyczaj zadowalającą jakość na przeciętnym sprzęcie odsłuchowym

* WMA (ang. Windows Media Audio) - format kompresji dźwięku stworzony przez Microsoft Corporation. Zdecydowanie lepsza jakość od MP3

* CD Audio (CD-DA) standard cyfrowego zapisu dźwięku, np. oryginalne płyty muzyczne, bardzo wysoka jakość

* DVD-Audio - format zapisu muzyki i koncertów na płycie dvd, dzięki większej pojemności płyty oferuje zdecydowanie lepszą jakość zapisu dźwięku od CD Audio

* JPEG - popularny system kompresji obrazów, służy do odczytywania np. zdjęć

Jakość oryginału

Warto jednak wiedzieć, że formaty DviX i Xvid blado wypadają przy oryginalnych filmach dvd. Na płycie dvd można bowiem zapisać prawie siedem razy więcej danych, a na niektórych nawet 13 razy więcej niż na standardowej płycie cd (filmy w formacie DviX i Xvid najczęściej nagrane są właśnie na płytach cd). Dzięki takiej pojemności filmy dvd mają zdecydowanie lepszą jakość obrazu i dźwięku. - Niektóre markowe produkty wyposażono w programy chroniące przed odczytywaniem płyt pirackich - tłumaczy Wojciech Bociański z serwisu Multi Elektron w Bydgoszczy.

Dodatki też są ważne

Kupując odtwarzacz należy też zebrać dane dotyczące telewizora, do którego będzie podłączany. Jeżeli w domu mamy stary odbiornik kineskopowy, to kupowany sprzęt musi być wyposażony w gniazdo typu Euro Scart. Plazmy i LCD łączymy cyfrowo za pomocą wyjścia komponentowego (component) lub za pomocą złącza przenoszącego obraz i dźwięk, np. HDMI.

- Niektórzy klienci pytają też o czytniki kart pamięci z aparatów fotograficznych. Te są montowane we wszystkich nowych odtwarzaczach. Warto też zwrócić uwagę na polskie menu, które znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy rozbudowanymi funkcjami - radzi Grzegorz Wruck.

Złącza Video

* HDMI (High Definition Multimedia Interface) - technologia zdolna do przesłania sygnału oraz dźwięku w formacie 7.1 (osiem kanałów na tyle głośników). Sygnał jest przesyłany w formie cyfrowej, więc różnego typu zakłócenia nie wpływają na jakość sygnału. Absolutna nowość dla telewizorów plazmowych i LCD

* Composite - wyjście sygnału wideo umożliwiające podłączenie telewizora, wykorzystuje złącze typu znane jako cinch. Obecnie jest już bardzo rzadko spotykane ze względu na niską jakość obrazu. Zostało wyparte przez dużo lepsze wyjście S-Video.

* S-Video (Super Video) - standard przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w najczęściej spotykanym standardzie Composite Video - mała, okrągła wtyczka

Nagrywarki to bajer

W sklepach dostępne są też nagrywarki dvd. Ich wyposażenie jest bogatsze, ale to przekłada się na cenę sprzętu - minimum 1000 złotych za nagrywarkę z dyskiem twardym.

Jej właściciel może w każdej chwili nagrać interesujący program telewizyjny. Można nawet zaprogramować urządzenie i wyjść z domu. Nagrywarka sama włączy się o ustalonej godzinie, znajdzie program telewizyjny i uruchomi odpowiednią opcję. Funkcje niektórych nagrywarek umożliwiają też dalszą obróbkę nagrania - wycięcie reklam i "sklejenie" np. filmu w całość. Pozostałe są takie same jak w przypadku zwykłych odtwarzaczy.

Serwisanci wiedzą najlepiej

Budowa odtwarzaczy składa się z trzech modułów - zasilacz, czytnik płyt i dekoder, czyli urządzenie elektroniczne przerabiające informacje z płyty na wiązkę przesyłaną do telewizora. - Dlatego jego naprawa wiąże się najczęściej z wymianą zepsutego modułu - mówi Józef Gałczyński z serwisu ASC Segal w Bydgoszczy.

Niektóre sklepy oferują odtwarzacze dvd już za około 100 złotych, a znanych producentów, zawierające te same funkcje, są nawet o 200 złotych droższe. Dlaczego ceny produktów tak znacznie się różnią? - Wynika to z jakości wykonania - zauważa Wojciech Bociański. - Dla siebie wybrałbym sprzęt droższy. Jego żywotność jest nawet dwa razy dłuższa od tanich odtwarzaczy, które najczęściej bezproblemowo działają tylko przez okres gwarancji. Potem psują się silniki napędowe płyt i czytniki. Wtedy naprawa jest już nieopłacalna, bo części kosztują nawet kilkadziesiąt złotych.

Zaraz jednak Wojciech Bociański dodaje, że wszystko zależy od przeznaczenia sprzętu. Jeżeli ma to być prezent dla dziecka, lepiej kupić tani produkt. Jeśli natomiast będzie służyć bardziej odpowiedzialnym domownikom podczas wieczornych seansów, to lepiej wybrać droższy model, którego jakość gwarantuje dłuższą żywotność.

Formaty kompresji video

Najbardziej popularne to:

* Xvid i DviX - przy odpowiednich warunkach umożliwia kompresję zawartości płyty dvd na zwykłą cd

* MPEG - zaakceptowane jako podstawowe systemy dla aktualnie używanej telewizji cyfrowej i dla dystrybucji filmów na płytach dvd, bardzo wysoka jakość połączona z większymi objętościowo plikami (100MB DivX = ok. 350MB MPEG)


Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska