
Gołąbki
Gołąbki wciąż są mało popularne, co dziwi, bo w polskich lasach jest ich sporo. Nie pachną, ale w smaku można wyczuć orzechowe nuty. Grzyby wyróżniają się kolorem, dojrzałe osobniki mogą mieć fioletowe zabarwienie lub plamki. Wieloletni grzybiarze rozpoznają je także po braku skórki na końcówkach kapelusza. Można je dusić, marynować, smażyć, ale nie zaleca się suszenia ze względu na kruchość i łamliwość.

Boczniaki
Zapomniane, ale bardzo smaczne grzyby jadalne. Mowa o boczniakach. Można je zbierać latem, ale także późną jesienią. Miąższ gatunku ma białą barwę, podobnie blaszki; czasem odcień może wpadać w siwy. Walory smakowe są doceniane w kuchni, kucharze często przygotowują z nich sos lub dodają do gulaszu.

Mleczaje
Mleczaje są często kojarzone z rydzami, wśród rodziny gołąbkowatych są też mleczaje smaczne. Na inne gatunki trzeba uważać, mogą być trujące. Rydze mają lekko pomarańczowy kolor, a w smaku wyczuwa się nuty marchewkowe. Ich kapelusze są lekko rozłożyste i wklęsłe u góry. Ze względu na łagodny posmak często wykorzystuje się je w kuchni.

Muchomory sromotnikowe
Muchomor zielonkawy, zwany sromotnikowym, to rosnąca trucizna. Czasem mylone są z gąskami, nie mają smaku i zapachu. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po dobie, zaczynają się nudności, wymioty lub biegunka. Dolegliwości mogą mieć konsekwencje w postaci śmierci.