W ogólnopolskim plebiscycie na słowo roku 2017 organizowanym przez Instytut Języka Polskiego wybrano najważniejsze słowa minionego roku. Internauci za najważniejsze uznali słowo "rezydent", a językoznawcy "puszcza".
Słowo roku 2017 według internautów - "rezydent"
Słowem roku 2017 w głosowaniu internautów został "rezydent". Słowo to pojawiło się w notowaniach w październiku 2017 roku wraz z rozpoczęciem strajku młodych lekarzy.
2. miejsce - "smog"
Na drugim miejscu plebiscytu znalazło się zapożyczone z języka angielskiego słowo "smog", które otrzymało 18 proc. głosów internautów i został słowem stycznia.
3. miejsce - "puszcza"
Trzecie miejsce zajęło słowo "puszcza" z wynikiem 12,5 proc. Jednocześnie zostało ogłoszone słowem czerwca.
Poza podium, w pierwszej dziesiątce znalazły się również słowa: "sąd" (11 proc.), "gimnazjum" (8 proc.), "reforma" (8 proc.), "drzewo" (3 proc.), "nawałnica" (2 proc.), "asesor" (2 proc.), "powietrze" (1,7 proc.).
Słowo roku 2017 według kapituły językoznawców UW - "puszcza"
Kapituła językoznawców, do której należą prof. Jerzy Bartmiński, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski, prof. Jan Miodek, prof. Renata Przybylska i prof. Halina Zgółkowa, ogłosiła, że słowem roku 2017 jest "puszcza". Decyzja nie była jednogłośna, ale zwycięskie słowo wybrano bezwzględną większością głosów. Wyróżnione zostały również słowa "smog", "konstytucja" oraz "smog".
W roku 2016 słowem roku według internautów zostało "pięćset", na drugim miejscu znalazło się słowo "protest", a na trzecim "edukacja". Językoznawcy za najważniejsze słowo roku 2016 uznali "trybunał".