Młodzieżowe Słowo Roku 2024
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 zostanie wybrane do 30 listopada a ogłoszenie wyników nastąpi na początku grudnia. O tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024 walczą tacy kandydaci jak "bambik", "cringe", "delulu", "sigma" czy "slay".
To Cię teraz może zainteresować
- Tak może wyglądać "cicha depresja". Oto ważne oznaki "uśmiechniętej depresji" [lista]
- Tak wyglądały żłobki i przedszkola w czasach PRL. Oto, jak opiekowano się dziećmi
- Pechowe kolory dla znaków zodiaku. Tych odcieni lepiej unikać w zależności od znaku
- Te części ciała myjemy zbyt rzadko zdaniem dermatologów. O tych obszarach zapominamy
Celem plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Wydawnictwo Naukowe PWN zaprezentowało dwadzieścia słów i wyrażeń, które znalazły się w finale plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Zobacz wszystkie 20 słów, które mają szansę zostać Młodzieżowym Słowem Roku:
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - znasz znaczenie wszystkich? Te...
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku cieszył się w 2023 roku ogromną popularnością. Internauci oddali ponad 140 tys. głosów - przekazał organizator konkursu.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – lista i definicje słów
Tak prezentuje się lista słów nominowanych w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2024:
- Aura,
- Azbest,
- Bambik,
- Brainrot,
- Brat,
- Cringe,
- Czemó,
- Delulu,
- fe!n/fein/fin
- Fr/FR,
- Glamur/glamour,
- Goat,
- Oi oi oi baka,
- Oporowo,
- Rizz,
- Sigma,
- Skibidi,
- Slay,
- Womp womp,
- Yapping.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - zasady plebiscytu
Organizatorem Plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Inicjatywa ta organizowana jest już po raz 9. i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W plebiscycie każdy może zgłosić dowolne słowo, wyrażenie lub określenie, które według niego jest najczęściej używane przez młode osoby. Następnie organizatorzy wyłaniają listę kandydatów na Młodzieżowe Słowo Roku i rozpoczyna się drugi etap plebiscytu - głosowanie Internautów na wybranych kandydatów. Zdobywca największej liczby głosów zostaje Młodzieżowym Słowem Roku.
"Rel" - Młodzieżowe Słowo Roku 2023
W plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zwyciężyło słowo znane i chętnie używane przez młodych ludzi "rel". Jego definicja ze słownika PWN brzmi następująco: z ang. relatable; możliwy do powiązania z tematem; potwierdzenie tego, co mówił przedmówca; inaczej "czuję to samo" lub "zgadzam się z tobą".
Jak mówiła prof. Anna Wilczek, Młodzieżowe Słowo Roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej - obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu.
– "Rel" nie jest neologizmem. W komunikacji młodych funkcjonuje już od 2020 roku, ale stopniowo uwalniało się od kontekstów komunikacji elektronicznej, by stać się pełnoprawnym synonimem "potakiwania" także w rzeczywistości offline. Powstały już równie przydatne konstrukcje czasownikowe: relować (szczególnie popularne w 1 os. lp. reluję), rzeczownikowe np. relówa i przysłowne megarel - wyjaśnia prof. Anna Wileczek o zwycięzcy z 2023 roku.
Na podium znalazły się też takie słowa jak sigma (drugie miejsce) oraz oporowo (trzecie miejsce). Nagrodą Jury postanowiono wyróżnić dodatkowo słowo "oddaje".
O wszystkich nowych słowach i trendach można przeczytać na stronach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Młodzieżowe Słowo Roku w latach ubiegłych. Te słowa zwyciężyły
W 2023 roku w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężyła "rel". Zobacz zwycięzców z poprzednich lat:
- 2022: essa – coś, co przychodzi łatwo”;
- 2021: śpiulkolot – miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’;
- 2020: Młodzieżowe Słowo Roku nie zostało wybrane;
- 2019: alternatywka – „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”,
- 2018: dzban – „osoba niezbyt inteligentna”,
- 2017: Iks de/ xD – „coś zabawnego, śmiesznego”,
- 2016: sztos – „coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego".