1425 nowych traktorów w maju oznacza niewielki - 8-procentowy - wzrost sprzedaży w odniesieniu do kwietnia. To najlepszy wynik od początku roku. Pierwsza trójka wiodących marek pozostaje bez zmian: John Deere, New Holland i Zetor.

Rok jest słabszy pod względem sprzedaży maszyn rolniczych, a to ze względu na brak nowych środków unijnych, od ktorych branża jest uzaleźniona. Rok temu od stycznia do końca maja zarejestrowano o 13% więcej nowych ciągników. - Rok 2015 nie rozpoczął się dobrze dla producentów ciągników rolniczych. Od początku roku rynek nie rozwijał się zgodnie z ich oczekiwaniami. Nawet marzec, który zwyczajowo przynosił ożywienie, w tym roku nie napawał optymizmem.

Długo oczekiwaną zmianę przyniósł dopiero maj, w którym po raz pierwszy w tym roku sprzedaż osiągnęła ubiegłoroczny poziom. Stało się to możliwe za sprawą uruchomienia wypłat w ramach zaległego PROW. Wszystko wskazuje na to, że również czerwiec przyniesie nam dobre wieści z rynku – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob, agencji monitorującej rynek maszyn rolniczych.


Od stycznia do końca maja 2015 zarejestrowano 5 479 traktorów, rok temu w tym samym czasie było to 6 301 maszyn

Najwięcje, bo 316 nowych ciągników kupili rolnicy w Wielkopolsce. Nieco mniej - 223 mieszkańcy wojewóztwa mazowieckiego, a trzecie pod względem liczby zakupionych traktorów uplasowało sie Lubelskie. Jak kształtowała się sprzedaż od początku roku w Polsce?


  • styczeń - 640

  • luty - 783

  • marzec - 1315

  • kwiecień - 1316

  • maj - 1425

Źródło: Martin&Jacob