Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie wydarzenia odbędą się w Chełmnie i okolicy w najbliższym czasie?

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie zagrał w miniona niedzielę (10.07.2022) Enej. Jakie atrakcje czeka nas w powiecie chełmińskim w najbliższym czasie?
W Chełmnie zagrał w miniona niedzielę (10.07.2022) Enej. Jakie atrakcje czeka nas w powiecie chełmińskim w najbliższym czasie? Rafał Przybylski
Nie macie planów na weekend? Może przyjedziecie do Chełmna, gdzie nad Jeziorem Starogrodzkim zaplanowano Oriental Lake.

Czwartek profilaktyczny w Chełmnie

Tym razem w czwartek (14.07.2022) do zabawy zaproszą strażacy z OSP Chełmno. Będzie dużo o bezpieczeństwie! Spotkanie odbędzie się w remizie OSP przy ul. Rybackiej. Impreza potrwa od godz. 10 do 12.

Oddaj krew w Lisewie

Mieszkańcy gminy Lisewo będą mieli okazję oddać krew w niedzielę (17.07.2022) od godz. 9 do 13. Ambulans do poboru krwi będzie stał na placu przy Ośrodku Zdrowia w Lisewie. Możesz oddać krew jeśli: jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, czujesz się zdrowy, ważysz nie mniej niż 50kg, pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi. Z możliwości oddania krwi dyskwalifikują czasowo lub stale przyjmowane leki, choroby przewlekłe lub wykonane zabiegi. Gmina Lisewo uczestniczy w 7. Turnieju Gmin "Czerwony Szlak Życia". Gmina, której mieszkańcy najbardziej zaangażują się w organizowane akcje zbiórek krwi, zostanie zwycięzcą i otrzyma Puchar Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Turniej trwa od 1.06 do 30.09.2022 r.

Orient Lake w Chełmnie

Już 16. lipca będzie okazja posłuchać wolniejszej odmiany elektroniki w otoczeniu przyrody i jeziora. 4 edycja Orient Lake potrwa od godz. 14 do 6 rana na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie. Odbywa się od 2019 roku, w malowniczym otoczeniu Doliny Dolnej Wisły, nad samą krawędzią Wysoczyzny Chełmińskiej. Wydarzenie skierowane jest do miłośników wolniejszych odmian muzyki elektronicznej z orientalnymi akcentami i etnicznymi zdobieniami. Bliskość natury, urokliwe widoki i dobra infrastruktura stwarzają idealną przestrzeń do letniego relaksu przy dźwiękach serwowanych przez polskich artystów, którzy co roku pokazują, że wolniejsze odmiany muzyki elektronicznej mają coraz większą rzeszę odbiorców w kraju a także regionie. Od godz. 14 do 20 odbywa się „część dzienna” wydarzenia z warsztatami, stoiskami hand-made i eco.

Bilety można kupić on-line: https://ekobilet.pl/e/oriental-lake-vol-4-448631?evt=448631

Muzyka: downtempo, afro-house, tribal-house, deep-house, oriental.

DJ'S:

  • Deaf can dance
  • Vidno (Vidno Airlines Records)
  • Kapoor (BE Kolektiv / trnmsk.de / Akumandra)
  • Maryo (BE Kolektiv / Klub Rura)
  • Ane (XLNT / Nachtwandler records / Three records)
  • Sassafras Tree (ATR Kollektiv / BE Kolektiv / Piekło nad niebem)
  • Foolish Swami (Never Stop Raving)
  • Patrycki

Oprawę wizualną i autorską scenografię zaprojektują Tom Skof & Mike Ortalion. Na terenie Ośrodka znajduje się pole namiotowe oraz miejsca noclegowe w Ośrodku. Rezerwacje pod nr tel. 56 679 02 30, [email protected].

Deaf can dance

Swoją muzyczną działalność rozpoczął w 2005 roku i od tego czasu jest jednym z najbardziej renomowanych DJ-ów w Polsce. Urodził się ze znacznym ubytkiem słuchu, przez co jest zmuszony do noszenia aparatów słuchowych. Jednocześnie stało się to dla niego inspiracją do stworzenia nowego projektu pod pseudonimem Deaf Can Dance promującego przede wszystkim muzykę downtempo. Jak powiedział o sobie: "Nigdy nie chciałem, żeby ludzie postrzegali moje sety przez pryzmat mojego niedosłuchu i chciałem być oceniany tak samo jak wszyscy inni. Przez długi czas moi znajomi nawet nie byli świadomi mojej dysfunkcji jak i samych aparatów. Z czasem miałem coraz większy dystans do tej sytuacji, aż w końcu z mojej słabości uczyniłem moją siłę. Główną ideą tego projektu jest muzyczna podróż przez świat dźwięków, które są niezwykłe i niebanalne."

Kapoor

Kamil Mokrzanowski, czyli Kapoor od najmłodszych lat słuchał elektroniki. Podczas występów w klubach dzieli się swoją definicją muzyki elektronicznej łącząc brzmienia progressive, deep, slow mo/oriental. Za sprawą dobrze dobranej selekcji muzyki, wydobywa z niej to, co najważniejsze – emocje. Jak twierdzi, DJ-owanie w jego życiu zajmuję drugie miejsce, zaraz po produkcji muzyki. Ma na koncie debiutancki album, który spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami i kilkanaście EP-ek. Aktualnie przygotowuje materiał dla prestiżowej Akumandry. Grywa w Londynie, Moskwie oraz na Gardens of Babylon (Berlin) i After na Faiground Festiwal (Sousse).

Sassafras Tree

Projekt, który tworzą Lewa i Mitch powstały, gdy ich prywatne drogi zbiegły się w jeden szlak. Ich sety rozbrzmiewają regularnie w większych miastach w Polsce i nie tylko i spotkają z niesamowitym przyjęciem przez parkietowy tłum. Chętnie grywają na letnich festiwalach, a ich sety z Summer Contrast czy Wisłoujścia odbiły się szerokim echem wśród klubowiczów. Na co dzień stacjonują w Poznaniu, a niedawno dołączyli do grona rezydentów warszawskiego klubu Piekło nad Niebem. Muzyka, którą się dzielą to mieszanka indie dance, dark disco, melodic oraz deep house. Mitch jest założycielem ATR Kollektiv, prężnie działającego promotorsko kolektywu odpowiedzialnego m.in. za cykl Garden of God czy Las Palace. Lewa na co dzień zajmuje się zarządzaniem swoim klubem HOUSE Szkolna, gdzie pełni też rolę bookera i organizuje eventy kulturalne. Wspólnie supportowali takich artystów jak: Mira, Oliver Koletzki, Rafael Cerrato, Superflu, Mimi Love, Andre Galuzzi, Pauli Pocket, Nico Stojan, Bebetta, Sven Dohse, Sama, Dominik Eulberg, Rey&Kjavik, Ruede Hegelstein, Miyagi, Madmotormiquel, Marc de Pulse czy Stereo Express.

Maryo

Pochodzący z Mazowsza miłośnik i kolekcjoner jakościowej muzyki elektronicznej. Za deckami od 2003 roku. Ze swoją muzyczną selekcją ma za sobą kilkaset występów w Polsce. Najczęściej występuje na wydarzeniach organizowanych przez Be Kolektiv (m.in. cykl Deep Oriental) w Poznaniu / Wrocławiu, częstochowskiej Rurze czy warszawskiej Smolnej, ale też na letnich festiwalach muzycznych (m.in. Audioriver, Wisłoujście, Fest Festival, Agregatik, Fort Fest, Kaskada, Hearbeats, Boski Fest, Fort Open Air, Masow). Ze swoimi setami odwiedził też Berlin i Litwę. Występował u boku m.in. Ishome, Rampue, Iorie, Niju, Chris Liebing oraz czołówki polskich reprezentantów sceny elektronicznej. Nagrywa podcasty dla zagranicznych wytwórni płytowych i międzynarodowych kanałów promujących muzykę elektroniczną. Finalista polskiej edycji konkursu Burn Residency 2017 oraz nominowany w 2021 roku w plebiscycie organizowanym przez portal Muno.pl w kategorii najlepszy DJ. Najczęściej sięga po utwory z gatunku downtempo, deep / organic / progressive house czy melodic techno.

Vidno

Producent/dj, pomysłodawca i twórca płockiego AUDIOBARU. Członek płockiego kolektywu AUDIOBAR i wrocławskiego AFFEKT. Od ponad dwóch dekad występuje w najlepszych polskich klubach. W roku 2019 został wyróżniony w plebiscycie Łowcy Roku 2019 – „Same sztosy”. Wystąpił na licznych festiwalach m.in. Audioriver festival, Gamma Festiwal, WROsound, World Wide Warsaw a także Zbliżenia Festiwal Płock. Jego sety można było usłyszeć w radiowej Czwórce, Radio Luz, Radio Kampus a także radiomixx.pl. Produkuje swoje utwory, czego efektem była debiutancka EP-ka " Oz" dla londyńskiego labelu Default Position. Ma na koncie wydawnictwa w Suprematic, MixCult, Otake czy też Crossfade Sounds (sublabel Sound Avenue). W roku 2020 zadebiutował w USA w Particles (sublabel Proton). Jego sety znane są z budujących głębokich brzmień, a także dobrze przemyślanej selekcji. Niedawno wystartował z własną wytwórnią Vidno Airlines Records.

Ane

Dj’ka/producentka muzyki elektronicznej w otoczeniu Borów Tucholskich tworzy muzykę elektroniczną o szerokim spectrum wykorzystania (performance, wideo-art, przedstawienia taneczne, mapping 3D). Wykorzystuje nagrania dźwięków otoczenia, które łączy z brzmieniem syntezatorów i instrumentami etnicznymi i folkowymi z różnych zakątków świata. Jej sety to zawsze pewna opowieść zbudowana ze starannie wyselekcjonowanych utworów, którą koniecznie trzeba wysłuchać od początku do końca. Wychowała się na dźwiękach mrocznego techno ze stajni Tresora i muzyce house lat 90-tych, co zaowocowało łączeniem w swoich setach techno, detroit house, afro house i deep house w tempie 120-126bpm. Zamiłowanie do muzyki przekazuje młodym ludziom jako instruktor warsztatów muzycznych, współpracując z kilkoma instytucjami kulturalnymi. Ma na koncie sześć EP oraz remiksy dla Ayako Mori czy BMD. Jej track „Unsettling” znalazł się na kompilacji WMC od Cubek Records z Kolumbii. W latach 2016-2018 współtworzyła projekt muzyczny UHA UHA z siostrami Kępisty, który łączył muzykę elektroniczną z akustyczną (wibrafon, wiolonczela, wokal). Efektem ich współpracy jest EP-ka „Lazy day” wydana nakładem niemieckiej wytwórni Nachtwandler Records. W 2019 w ramach stypendium artystycznego wydała trzy utwory bazujące na field recording’u. W tym samym roku wydała swój pierwszy winyl „Od snu na jawę”. W 2021 roku wydała EP „The Vibes” dla brytyjskiego labelu Three Records. Związana od lat z Perspektywy 9 Hills Festival, inicjatorka cyklu Elektroniczny Park oraz Oriental Lake.

Foolish Swami

DJ zakochany w elektronicznych dźwiękach, kolekcjoner płyt winylowych, aktywnie udziela się w klubowe życie Torunia. Jego przesiąknięte dynamicznym techno sety ze szczyptą elektroniki wywołują silną więź z muzyką. Odnajduje się też w lżejszych klimatach jak: deep house i melodic house. Współtworzy cykl imprez „cykl_on” w Toruniu, mający na celu integrację rezydentów zcałego kraju oraz „Arkadia”, gdzie prezentowane są lżejsze odmiany muzyki elektronicznej. Grał na imprezach: Technokracja w Projekt LAB, Elektroniczny Park - projekt łączący pokaz wizualizacji z muzyką. Kwadratura w NRD Klub, KOSMOS w Dwa Światy, BLACK VIBE w Drugi DOM w Gdyni, Audiopole, czy SODA 2.0.

SIMA

Weteran polskiej sceny klubowej, rezydent legendarnego Sfinks700. Pochłonięty muzyczną przygodą, która trwa już od ponad dekady, testując wiele gatunków elektronicznej sceny, za sterami niejednej imprezy, opracowa charakterystyczny sposób budowania setów. Jego eklektyczne, mieszanie głębokiego, rolującego house''u i wyraźnych linii melodycznych, porywa i zapełnia parkiety czołowych polskich klubów i festiwalami. Możecie Go, też znać jako członka kolektywu Be Kolektiv, bądź połowę duetu zaVVatjacy.

Tom Skof & Mike Ortalion (POMELO)

Tom Skof

Prezentuje swoją twórczość podczas koncertów audiowizualnych, festiwali muzycznych i wydarzeń artystycznych. Motywem przewodnim jego pracy jest relacja obrazu i dźwięku, jak i ich interakcja i połączenie. Projekty opiera na eksperymentowaniu z miksowaniem, generowaniem obrazu na żywo oraz mappingiem. W ramach działań tworzy instalacje audiowizualne i świetlne, scenografie z mappingiem oraz wydarzenia interdyscyplinarne. Obecnie koncentruje się na eksploracji programowania wizualnego. Współtworzy też kolektyw audiowizualny Soundscape Mirror z Krzysztofem Ostrowskim (Freeze).

Mike Ortalion

Pochodzący z Chełmna artysta, malarz, muralista, projektant graficzny i edukator. Od pierwszych lat życia wykazywał duże zainteresowanie różnymi formami sztuki. Pochłonięty popularną w latach 90. kulturą hip-hopową zaczął tworzyć ilustracje na ścianach, deskorolkach i ubraniach. W 2014 przeprowadził się do Andaluzji na południu Hiszpanii, gdzie jego pasja malarska nabrała innego wymiaru. Na przełomie lat 2017/2018 Mike spotkał się ze Świętą Geometrią i odtąd symetryczne kompozycje stały się jego językiem malarskim. Mandale, rozety różnych formatów, złożone z różnych form oraz elementów fauny i flory, które tworzy mają szczególny wpływ na otoczenie oraz posiadaczy tych dzieł. Aktualnie jest rozpoznawalnym artystą nie tylko w Polsce, ale i w południowej Hiszpanii, na Gibraltarze. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach w tych częściach Europy. Współpracuje z polskimi markami streetwear, muzykami różnych gatunków z całego świata, fotografami i artystami wizualnymi.

Wybierzcie się na "Spacerek po Chełmnie"

Już w niedzielę (17.07.2022) kolejny z cyklu "Spacerków po Chełmnie". Tym razem będzie to wyprawa pamięci Małgorzaty Kowalskiej - "Chełmińskie winnice i browary". Zwiedzanie połączone zostanie z degustacją piwa w Browarze Chełmińskim. Koszt degustacji wyniesie 10 złotych. Przewodnikiem będzie Sławomir Grabowski. Zbiórka o godz. 10.30 przed ratuszem. Udział jest bezpłatny.

Dokąd kolejne lipcowe "Spacerki"?

  • 24 lipca (niedziela) - "Śladami św. Jakuba (opiekuna pielgrzymów) w Chełmnie" - przewodnik Piotr Badziąg
  • 31 lipca (niedziela) - "Udział Chełminian w walkach niepodległościowych" - przewodnik Joanna Stolarska - Kurowska

Wystawa w chełmińskiej Bibliotece

Nowa wystawa - Dr Wanda Błeńska, „Szarotka”, „Grażyna”, „Dokta” (1911-2014): życie i działalność - czynna będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie do końca miesiąca (na parterze - w Wypożyczalni dla Dorosłych). Celem wystawy jest przedstawienie dr Wandy Błeńskiej, toruńskiej lekarki, żołnierki Armii Krajowej, misjonarki, specjalistki w leczeniu trądu oraz Służebnicy Kościoła katolickiego. Czas II wojny światowej spędziła w Toruniu. Służyła w AK, gdzie szkoliła zespoły sanitarne i nielegalnie zdobywała lekarstwa. Po wojnie wyjechała na misję do Ugandy w Afryce, gdzie leczyła trędowatych. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej. Wystawa została nam udostępniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska