https://pomorska.pl
reklama

Jakie zmiany czekają sektor gazownictwa?

Materiał informacyjny ORLEN S.A.
O największych wyzwaniach stojących przed branżą gazowniczą mówiono podczas konferencji „Technologie dla sektora gazowniczego na progu zmian”, która odbyła się w trakcie XIII Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS. Podczas otwarcia plany dotyczące przyszłości sektora, wynikające ze Strategii Orlen na lata 2025–2035, przedstawił Wiesław Prugar, członek zarządu Orlenu do spraw upstream i zarazem prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa, która jest współorganizatorem wydarzenia.

Transformacja to impuls do zmian

Transformacja to proces złożony, który wymaga dużego wysiłku i nakładów inwestycyjnych. Jak podkreślił Prezes Wiesław Prugar wyzwanie to jest także mocnym impulsem do rozwoju. – Wiele się mówi o transformacji. Nasza cywilizacja jest w permanentnej transformacji. Zmieniamy się my, nasze otoczenie i oczywiście system energetyczny. Dziś transformację energetyczną porównałbym z tym, czym ponad pół wieku temu było wyzwanie załogowego lotu na księżyc postawione w Stanach Zjednoczonym przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Mówię o tym dlatego, że w wielu przypadkach, aby nastąpił znaczący impuls w rozwoju, potrzeba właśnie tego typu wyzwań. Mamy za sobą lata stabilnego wykorzystywania energii produkowanej z gazu. To dobrze, że teraz stoi przed nami wyzwanie, jakim jest dbałość o klimat, bo przecież każdy z nas dba o swój własny dom. I tak samo wspólnie, jako ludzkość, musimy dbać o naszą planetę. Dla mnie to jest absolutnie zrozumiałe – powiedział w swoim wystąpieniu Wiesław Prugar.

Chociaż transformacja energetyczna to proces nieunikniony, konieczna jest dyskusja, jak zostanie ona przeprowadzona? W jakim tempie i jakim kosztem? Jaką rolę w tych wszystkich przemianach ma odegrać gaz? – Jest i będzie to w przyszłości przedmiotem wielu debat i rozmów, podobnie jak podczas naszej konferencji. Dróg przejścia od energetyki opartej na węglu do  bezemisyjnej gospodarki jest wiele, ale trzeba to zrobić mądrze, by tę nową, czystą energię dostarczyć społeczeństwu w racjonalnym horyzoncie i po akceptowalnej cenie – mówił  członek zarządu Orlenu do spraw upstream.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Gaz to nie jest paliwo przejściowe

Prezes Prugar podkreślił również, że takie wydarzenia, jak Targi EXPO-GAS, odgrywają bardzo ważną rolę i są impulsem do rozwoju dla branży gazowniczej. – Odbywa się już trzynasta edycja tego wydarzenia i pokazuje, że poruszane tu tematy są wciąż kluczowe.  Te spotkania umożliwiają nam wymianę myśli, doświadczeń, poznanie nowych technologii, a także debatę wokół problemów aktualnych w naszej branży. To doskonała okazja, by nawiązać  nowe relacje biznesowe oraz  utrwalić te, które już trwają. W ten sposób może być kreowany i realizowany postęp – zwrócił uwagę Wiesław Prugar.

Mówiąc o przyszłości gazownictwa poruszył również temat efektywności w kontekście wykorzystania gazu jako surowca. – Gaz to nie tylko paliwo i energia wytwarzana przy jego spalaniu. 60 procent wykorzystania gazu przypada na przemysł, gdzie służy on m.in. do produkcji tworzyw sztucznych czy nawozów niezbędnych w rolnictwie. W tych obszarach błękitne paliwo  jeszcze bardzo długo będzie potrzebne.

– Jeśli chodzi o wykorzystanie gazu jako paliwa do wytwarzania energii elektrycznej czy cieplnej, to identyfikujemy możliwości w zakresie zwiększenia efektywności tych procesów, ale widzimy też potrzebę rozwoju innych paliw gazowych. Pracujemy także nad doskonaleniem technologii  związanych z transportem oraz magazynowaniem gazu. To wszystko dzisiaj możemy wykorzystać właśnie w procesie transformacji, gdyż będziemy w stanie transportować sieciami gazowymi inne paliwa, jak chociażby wodór czy na początek mieszankę gazu ziemnego i wodoru. Jeśli te technologie staną się bardziej efektywne ekonomicznie, będziemy mogli również transportować dwutlenek węgla – poinformował.

– Gaz nie jest paliwem przejściowym. Jest surowcem ciągle człowiekowi potrzebnym. Zmiana, jak wspomniałem jest częścią naszego życia, a transformacja jest symbolem pozwalającym na mobilizację do efektywniejszego i sprawniejszego wykorzystania tego, co dała nam natura – zakończył przemówienie Wiesław Prugar, członek zarządu Orlenu do spraw upstream i prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa.

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska