Historia Przemysłu Gumowego w Grudziądzu na wystawie w muzeum
Frekwencja na otwarciu w muzeum wystawy "Od kaloszy do pontonu - historia przemysłu gumowego w Grudziądzu" była iście rekordowa. I nic dziwnego: w Grudziądzu nie ma chyba rodziny, z której choć jedna osoba nie pracowała kiedyś w "Stomilu". Ta firma w czasie swojej świetności - przypadającej na okres lat 70. - zatrudniała ponad 7,5 tysiąca osób. Bez wielkiej przesady można stwierdzić, że żywiła robotniczy Grudziądz. A przynajmniej znaczną jego część.
Świetność "gumówki" pamięta wielu grudziądzan. I wielu wspomina ją z łezką w oku.
Historia "Stomilu" sięga 1923 roku. Wtedy to trzech fachowców z branży gumowej postanowiło uruchomić w Grudziądzu firmę "Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne w Grudziądzu". Firma okazała się "strzałem dziesiątkę". Rozwijała się błyskawicznie, zmówienia przychodziły nie tylko z całego kraju, ale także świata. Wraz z produkcją rosło zatrudnienie, które przekroczyło 7 tysięcy osób. Byli to mieszkańcy miasta, ale także rzesze osób przyjeżdżających do Grudziądza "za chlebem", który dawało im "PePeGe". A w 1929 roku przyszedł kryzys światowy i w ciągu kilku lat zakład zwolnił większość załogi. Grudziądz zalali bezrobotni...
Zakład upadł w 1935 roku, później przejęli go hitlerowcy, został zniszczony pod koniec II wojny światowej, odbudowany, a kilkadziesiąt lat później, w latach 90. historia zatoczyła koło... "Stomil" zwalniał ludzi, potem rozpadł się na małe spółki i ostatecznie przestał istnieć.
Więcej wiadomości z Grudziądza na www.pomorska.pl/grudziadz
Co możemy obejrzeć na wystawie?
To, co zostało po największej grudziądzkiej firmie. Obuwie, m.in. trampki i kalosze. Także bardziej skomplikowane produkty jak ponton, czy strój nurka. Dużo zdjęć z bogatej historii zakładu.
- Dużą ciekawostką są projekcje filmów, do których udało mi się dotrzeć. Są to dokumenty zrealizowane na potrzeby kroniki zakładowej oraz przez zespół Polskiej Kroniki Filmowej - mówi Dawid Schoenwald, kierownik działu historii grudziądzkiego muzeum, pomysłodawca tej ekspozycji.
Wystawę "Od kaloszy do pontonu" otwarto w piątek wieczorem. Oglądać ją można w salach muzeum przy ul. Spichrzowej 13/15.
Czytaj e-wydanie »