Jan Gulczyński senior otrzymał medal od marszałka

  Jan Gulczyński senior otrzymał medal od marszałka

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jan Gulczyński z medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznanym przez marszałka województwa podczas uroczystości w kijewskiej s

  Jan Gulczyński z medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznanym przez marszałka województwa podczas uroczystości w kijewskiej szkole ©Nadesłane/Dorota Bukowska

  Wychowawca wielu pokoleń mieszkańców gminy Kijewo Królewskie 27 lutego skończył 80 lat. Była rodzinna impreza w świetlicy wiejskiej, jednak młodzież i nauczyciele, a także przedstawiciele gminy chcieli również obdarować jubilata. Okazją była uroczystość wręczenia jubilatowi medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
  Jan Gulczyński z medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznanym przez marszałka województwa podczas uroczystości w kijewskiej s

  Jan Gulczyński z medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznanym przez marszałka województwa podczas uroczystości w kijewskiej szkole ©Nadesłane/Dorota Bukowska

  To medal przyznawany przez marszałka Piotra Całbeckiego.

  Uroczystość zorganizowano w Szkole Podstawowej w Kijewie Królewskim.

  Radosław Sikorski promował w Chełmnie swoją książkę [zdjęcia]

  - Jan Gulczyński to społecznik i animator, emerytowany nauczyciel, od zawsze oddany ideom harcerstwa - podkreśla Beata Krzemińska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego, która w imieniu marszałka wręczyła jubilatowi medal.
  - Miłośnik sportu i rekreacji, inicjator lokalnych wydarzeń sportowych, zawodów i organizator obozów wędrownych dla młodzieży. Z jego inicjatywy odbywają się w gminie uroczystości z okazji świąt narodowych i okolicznościowych rocznic. Dzięki jego staraniom co roku w domach mieszkańców powiatu chełmińskiego pojawia się Betlejemskie Światełko Pokoju.

  Przypomnijmy, Jan Gulczyński jest również laureatem wyróżnienia Nagród Marszałka z 2014 roku w kategorii „Budowa społeczeństwa obywatelskiego”. Od wielu lat pełni funkcję komendanta Hufca ZHP w Kijewie Królewskim, skupiającego około sto osób.

  Pan Janek, jak mówi o jubilacie wójt gminy Kijewo Królewskie, to wielki pasjonat harcerstwa.

  - Fajny człowiek, niekonfliktowy, na którym można polegać - mówi wójt Mieczysław Misiaszek. - Pamięta, że kiedy ja chodziłem do Szkoły Podstawowej w Kijewie Królewskim, on już był tam nauczycielem. Był też harcmistrzem. Organizował alerty w lasach. Pamiętam, jaką frajda była dla nas - młodych chłopaków - noc w lesie. Mieszkał w Kijewie Królewskim, ja w Jeleńcu. Już wtedy zajmował się młodzieżą i robi to do dziś, zawsze znajduje dla niej czas. Gdy chcą pograć w szachy czy w tenisa otwiera im salę, pomaga. Pracuje społecznie. Dla mnie także jest wielką pomocą, ponieważ przed wszystkimi rocznicami i świętami patriotycznymi przychodzi i mi przypomina, że się zbliżają. I zawsze ma pomysły na ich uczczenie. Zawsze przy pomnikach lub w miejscach kaźni są harcerze, czasem ze sztandarami a czasem bez, organizuje honorowe warty, wspiera kombatantów, dba o oprawy imprez. Jest szanowany w strukturach harcerskich, w szkole też cieszą się, że jest. Jak przychodzi na uroczystości to zawsze dostaje wielki aplauz.

  Jako jeden z pierwszych pan Jan dostał tytuł „Zasłużony dla gminy Kijewo Królewskie”.

  Szacunek i współpraca  Wójt cieszy się, że praca pana Jana została też dostrzeżona przez marszałka województwa.

  - To miłe, że zarząd województwa go docenił - podkreśla Mieczysław Misiaszek. - Marszałek zawsze może liczyć na naszych harcerzy. Czasem cały autobus jedzie na jakieś uroczystości. Szacunek i współpraca są obustronne.

  Na uroczystość przyszedł z żoną. Młodzież zaśpiewała stare harcerskie piosenki, a jubilat dostał tort ze... swoimi zdjęciami. Nie zabrakło też gości z upominkami.


  Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej