Na płycie amatorzy jasnego, czystego głosu Jana Kiepury znajdą takie utwory jak: "O sole mio", czy “Brunetki, blondynki", a także arie z wielkich oper: “Aida", “Rigoletto", “Tosca", “Cyganeria" i “Turandot".
Piszą do nas
- Z niekłamaną radością przyjąłem informację o płycie z największymi przebojami Jana Kiepury - chłopaka z Sosnowca - pisze do nas Maciej Puto, śpiewak i konferansjer, rodowity sosnowiczanin. - Bezsprzecznie Kiepura pozostaje największą chlubą tego miasta. Znam doskonale Pogoń - dzielnicę w której urodził się Jan Kiepura, bowiem mieszkałem w niej przez 23 lata. Znam opowieści starszych sosnowiczan, którzy wspominają jak ongiś młody Jaś wraz ze swym bratem Ladisem - jak pieszczotliwie mówił o nim Jan Kiepura - przychodzili na pasterkę do kościoła św. Tomasza, śpiewając wszystko... prócz kolęd. Piekarnia jego ojca Franciszka uchodziła za najlepszą na Pogoni. W Sosnowcu żywa jest pamięć o Kiepurze, w latach 80. minionego wieku powstał tam klub, który organizując koncerty i spotkania, propaguje pamięć o tym śpiewaku. Tyle moich wspomnień o rodzinnym mieście i samym Kiepurze, którego nigdy nie miałem szczęścia słuchać na żywo, bowiem przyszedłem na świat w kilka miesięcy po śmierci Mistrza.
Wspomnienie artystyczne
Niedługo w Bydgoszczy będzie można posłuchać pieśni Jana Kiepury w wykonaniu naszych artystów. Najprawdopodobniej już w maju odbędzie się Kiepuriada. - Wybraliśmy maj, bo Kiepura urodził się 16 maja, przy ul. Majowej - mówi Piotr Trella, tenor, współorganizator imprezy.
Oprócz niego w przedstawieniu wystąpią Wiesław Raczkowski, Dawid Różański i Teresa Wędzińska.
Kiepuriada będzie widowiskiem muzycznym, przetykanym ciekawostkami z życia Mistrza. - Zebraliśmy mnóstwo historii o Janie Kiepurze. Chcemy się nimi podzielić z publicznością. Poza tym warto pamiętać, że Kiepura zaczynał swoją karierę właśnie na scenach Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia.
Jedną z ciekawszy opowieści odnalezionych przez bydgoskich artystów jest ta, jak Mistrz wstrzymał odjazd pociągu na stacji w Inowrocławiu. Poprzedniego wieczoru śpiewał pieśni z "Fausta" z pewną artystką. Scena wymagała, by pocałował ją w usta. Tak też zrobił, jednak kobieta na odlew uderzyła go w twarz. Kiepura był obrażony takim postępowaniem. Gdy odjeżdżał z Inowrocławia czekał w pociągu, aż w końcu śpiewaczka przeprosi go za ten incydent. Nie pozwolił lokomotywie ruszyć. I rzeczywiście pani owa pojawiła się na dworcu, przeprosiła Kiepurę, a pociąg mógł wreszcie odjechać.