Należąca do Ciechu Soda Polska w swoich zakładach, inowrocławskim i janikowskim, zatrudnia nieco ponad 1000 osób.
Kto nas zatrudni?
Przypomnijmy, że nowym właścicielem Ciechu jest od niedawna, bo od czerwca tego roku, spółka KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments.
- Najpierw usłyszeliśmy, że najbogatszy Polak chce rozwijać Ciech, nie będzie zwalniał. Rozczarowaliśmy się. Jesteśmy załamani. Gdzie znajdziemy robotę? - martwią się pracownicy.
- Produkcja, choćby w Inowrocławiu, idzie pełną parą, aż nie nadążamy - dodaje związkowiec (prosi, by nie podawać jego nazwiska). - Jest dużo nadgodzin. Niektórzy pracownicy mają wstrzymane urlopy, tyle jest roboty. Jak w tej sytuacji zrozumieć, że 155 osób przestało być nagle potrzebnych? Jestem przekonany, że Soda Polska podzieli los Zachemu. Jakaś zachodnia firma kupi technologię i produkcję, bo naprawdę nie ma racjonalnego wytłumaczenia tego, co się dzieje. Jednak łatwo się nie poddamy, na pewno!
Związkowcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą.
Będzie praca na 3 zmiany
Wśród komunikatów giełdowych (Ciech jest notowany na warszawskim parkiecie), znaleźliśmy oświadczenie spółki o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych w Soda Polska Ciech.
Dotyczą 155 pracowników, którzy będą musieli odejść z firmy w okresie od 1 września 2014 roku do dnia 31 maja 2015 roku.
Ciech tłumaczy, że przyczyną planowanego zwolnienia jest potrzeba wprowadzenia zmian organizacyjnych związanych z przeprowadzoną w Sodzie modernizacją i automatyzacją linii konfekcjonowania soli, pompowni wody przemysłowej i filtracji wapna oraz instalacji chlorku wapna. Ma to doprowadzić do podniesienia efektywności produkcji.
Zmieni się również system czasu pracy (trzy zmiany, od poniedziałku do piątku -red.). Ma to pomóc m.in. w redukcji kosztów zatrudnienia.
- Organizacje związkowe zostały już poinformowane o zamiarze zwolnień grupowych 155 osób - informuje Maciej Powroźnik, rzecznik Ciechu. - Pierwsze spotkanie z nimi zostało zaplanowane na 1 sierpnia. a
