JANOWIEC WLKP. Kenijczyk najszybszy na 10 kilometrów

Wardemar Romański
Zwycięzca biegu głównego Joel Kome z Kenii
Zwycięzca biegu głównego Joel Kome z Kenii Fot. autor
Już po raz 22. w Janowcu Wielkopolskim odbyły się Ogólnopolskie Biegi im. Tomasza Hopfera.

Uroczyste otwarcie biegów nastąpiło o godzinie 11.50. Wśród przedszkolaków najlepsza okazała się Zuzanna Zawadzka, druga była Michalina Dańków, a trzecia Zuzanna Podlawska.

Wśród chłopców wygrał Nikodem Guziołek, drugie miejsce zajął Szymon Mikołajczak, a trzecie Mateusz Wiśniewski. Wśród dziewcząt z klas I i II wygrała Kaja Pomin, druga była Agata Kempiak, a trzecia Victoria Ostrowska.

W kategorii chłopców wygrał Daniel Ciszewski, drugie miejsce zajął Nikodem Romański, a trzeci na mecie był Miłosz Michalak.

Wśród zawodniczek z klas III - IV najlepsza okazała się Daria Mikołajczak, tuż za nią uplasowała się Kaja Kędziora, a trzecia na metę dobiegła Laura Woźniak. Wśród chłopców wygrał Mateusz Kapciński, drugie miejsce zajął Michał Krygier, a trzecie Adrian Wykrętowicz.

Punktem kulminacyjnym zawodów był bieg na dystansie 10 km. Wystartowało w nim prawie dwustu zawodników. W klasyfikacji Open zwyciężył Joel Kome z Kenii z czasem 0:30:40, drugi na mecie był ubiegłoroczny zwycięzca Sergej Krovalasois 0:31:20, a trzeci Kamil Sieracki z Inowrocławia (Zawisza) z czasem 0:32:06.

W kategorii kobiet wygrała Marzena Kłuczyńska z Czerniejewa (AZS Poznań), druga była Arleta Meloch z Grudziądza (GKS Olimpia Grudziądz), a trzecia Agnieszka Golak z Wyrzeka.

Spośród zawodników z Janowca najlepszy okazał się Zbigniew Kujawa (ULKS Orły Temidy), drugi był Dawid Oliński (UKS Dragon) i trzeci Andrzej Baczyński (PDO Janowiec). Wśród kobiet wygrała Katarzyna Mróz (UKS Dragon), druga była Joanna Ogórkiewicz, a trzecia Iwona Mopert.

Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz dyplomy, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Bieg ten zaliczany jest do Grand-Prix woj. kujawsko - pomorskiego. Dotychczasowy rekord trasy wśród mężczyzn należy do Kirui Abel z Kenii z czasem 29:32, a wśród kobiet do Małgorzaty Sobańskiej z wynikiem 33:58.

Honorowy patronat nad imprezą objął Vice Przewodniczący Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego wraz ze Starostą Żnińskim i Burmistrzem Janowca Wlkp. Zawody poprowadził Andrzej Dobersztyn, który obchodził mały jubileusz. Biegi Tomasza Hopfera poprowadził po raz dwudziesty.