Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Rudnicki i Wilhelm Genazino laureatami Nagrody im. Lindego

Magdalena Janowska [email protected]
Janusz Rudnicki to autor m.in. "Śmierci czeskiego psa", Wilhelm Genazino pisze eseje, powieści oraz słuchowiska
Janusz Rudnicki to autor m.in. "Śmierci czeskiego psa", Wilhelm Genazino pisze eseje, powieści oraz słuchowiska nadesłane
Janusz Rudnicki i Wilhelm Genazino to tegoroczni laureaci Nagrody im. Lindego, przyznawanej wspólnie przez Toruń i Getyngę.

Nazwiska zwycięzców ogłoszono wczoraj równolegle w obu miastach. - W tym roku nie było żadnych kontrowersji, byliśmy zgodni, komu przyznać nagrodę - mówi Michał Staśkiewicz, który zasiadał w ośmioosobowej kapitule nagrody, złożonej z przedstawicieli Torunia i Getyngi.

Kim są świeżo upieczeni laureaci?

Janusz Rudnicki to pisarz i eseista urodzony w Kędzierzynie-Koźlu. W 1983 r. wyjechał do Niemiec jako emigrant polityczny, do dziś mieszka w Hamburgu, gdzie studiował germanistykę i slawistykę. Choć żyje zagranicą, wciąż utrzymuje stosunki z krajem. Na łamach "Twórczości" regularnie ukazują się jego "Listy z Hamburga".

Rudnicki wielokrotnie otarł się o prestiżowe nagrody literackie - w 2010 r. jego książka "Śmierć czeskiego psa" dotarła do finału "Nike", półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, otrzymała też nominacje do nagrody Gdynia 2010 i Nagrody im. Reymonta.

Czytaj także: "Zakopane. Nie ma przebacz" to najnowsza książka Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały-Zielińskiej [wideo]

Niemiecki laureat Nagrody im. S.B. Lindego, Wilhelm Genazino, to przede wszystkim autor powieści słuchowisk i esejów. Z wykształcenia germanista i filozof, ma na koncie doświadczenie dziennikarskie, ale od początku lat 70. utrzymuje się wyłącznie z pisania. Laureat wielu znaczących wyróżnień literackich, m.in. najwyżej cenionej w Niemczech Nagrody im. Georga Büchnera. Bohaterami prozy Genazino są z reguły mężczyźni w średnim wieku, którzy niczym specjalnym się nie wyróżniają, najczęściej to samotni urzędnicy lub przedstawiciele wolnych zawodów, którzy nie potrafią w pełni zaangażować się w relacje z innymi. Żyją na niby, rezygnują z pełni życia.

Uroczystość wręczenia nagród odbywa się naprzemiennie w Toruniu i w Getyndze. W tym roku to właśnie nasi partnerzy będą gospodarzami ceremonii. Zaplanowano ją na 6 lipca.

Nagroda im. S.B. Lindego przyznawana jest od 1996 r. Wśród jej laureatów znajdziemy m.in. trójkę noblistów: Wisławę Szymborską, Güntera Grassa i Hertę Müller.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska