Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jarmark Jaszczurczy w Chełmnie - mamy zdjęcia z imprez towarzyszących - część druga

Monika Smól
Monika Smól
Jarmarkowi Jaszczurczemu w Chełmnie towarzyszyło wiele atrakcji
Jarmarkowi Jaszczurczemu w Chełmnie towarzyszyło wiele atrakcji Czytelnik
Chełmiński Jarmark Jaszczurczy to impreza z ponad 20-letnią tradycją. Jej kolejna odsłona odbyła się w weekend. Co działo się w Chełmnie? Uliczne gawędy - baśnie dla osób w każdym wieku, do świata dawnych podań zaprosi Szymon Góralczyk - bajarz, podróżnik, spacer w poszukiwaniu jadalnych i zdrowych ziół z Sarą Orzechowską, warsztaty tworzenia kaszubskich koszy z Czesławem Hincem - twórcą ludowym z Kościerzyny i tradycyjny jarmark! Imprez i wydarzeń na weekend zaplanowano więcej.

Podczas corocznego Jarmarku Jaszczurczego, nad którym patronat objęła "Gazeta Pomorska" - była okazja spotkać wystawców na ul. Grudziądzkiej w Chełmnie.

Nie zabrakło rękodzieła, sztuki, wyrobów tradycyjnych, lokalnych, promujących inne regiony. Były spacery zielarskie, na które miejscem zbiórki będzie plac przy ratuszu. Były "chwaściory" okazja do poznania rodzimych roślin użytkowych - spacer zielarski, podczas którego uczestnicy nabyli wiedzę o naszych rodzimych gatunkach ziół.

Natalia Zacharek przedstawiła przegląd lokalnych obrzędów, rytuałów ludowych i najciekawszych obyczajów typowych dla Ziemi Chełmińskiej. Podczas wykładu nakreślony zostanie stosunek człowieka z początku XX w. do świata przyrody.

A potem turonie, żandary, herody, czyli wiejska maskarada. Na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Chodzą po całym kraju od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Są trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Jak się nazywają? Jak wyglądają? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą? Tego dowiedzieli się ci, którzy przyszli na prezentacje Anny Kaźmierak, autorki książki dla dzieci o kolędnikach.

Medycyna ludowa i rośliny w folklorze polskim - podczas wykładu słuchacze zostali wprowadzeni w świat ludowych wyobrażeń o chorobie i jej leczeniu. Dowiedzieli się także jak traktowane było ziołolecznictwo i dlaczego niejeden znachor wolałby wieść życie „przeciętnego” chłopa.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Odbył się wernisaż prac ceramicznych Dariusza Przewięźlikowskiego Rytuał oceanu. Był także pokaz ognia i pirotechniki scenicznej - na placu przed Bramką Grudziądzką, a o godz. 21 - EtnoKino - pokaz krótkometrażowych filmów o tematyce etno - nawiązujących do legend, podejmujących wątki kultury ludowej i realizujące twórcze interpretacje wątków wierzeniowo-rytualnych.

Na podwórku SP nr 2 odbyły się warsztaty "Kaszubskie ptaszki z drewna – rzeźba i polichromia" dla osób w każdym wieku. Była też okazja upleć sobie kosz z korzenia sosny - popularnego materiału plecionkarskiego na Kaszubach.

Warsztaty, na podwórku SP nr 2, ruszą o godz. 11. Glinoryt - to zajęcia o technice glinorytu. A w godz. 12:30- 13:30 i 13:34-15:15 – Obrazy na szkle - warsztaty - dawne ludowe obrazy na szkle nabywane kiedyś na odpustach chełmińskich. Na warsztatach uczono się, jak je malować i ozdabiać. Kwiaty, świątki, a nawet wizerunki Matki Boskiej Bolesnej Chełmińskiej.

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa prac - form ceramicznych Dariusza Przewięźlikowskiego inspirowanych rafą koralową pt. Rytuał Oceanu - w kościele śś. Piotra i Pawła.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Gruzinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska