Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie. W londyńskim autobusie - ostra jazda

(bd)
W Publicznym Gimnazjum w Jastrzębiu zakończył się kolejny projekt realizowany w ramach Programu English Teaching. "W londyńskim autobusie" - to nazwa projektu - było tłoczno.

Ideą było poznanie różnych grup wielojęzycznego i wielokulturowego dziś Londynu, a przy okazji pouczająca zabawa z żywym językiem. Gimnazjaliści przez trzy miesiące gromadzili materiały dotyczące przedstawicieli warstw społecznych Londynu, ich zachowań, układali dialogi i pisali scenariusz filmu.
- W tym celu otrzymali do dyspozycji wolną izbę lekcyjną, w której stworzyli studio filmowe, zbudowali przystanek autobusowy i atrapę autobusu. Przez wiele godzin, wliczając w to soboty pracowali nad realizacją projektu. Jednocześnie postanowili podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami i koleżankami, uczniami klas szóstych szkół podstawowych organizując dla nich, oparty na stworzonym materiale filmowym, konkurs - mówi Monika Szumińska, nauczycielka z Jastrzebia.
Finaliści konkursu mieli za zadanie rozpoznać miejsca, przez które przejeżdżał autobus (w oknie autobusu ukazywały się najciekawsze miejsca Londynu), odpowiadali na pytania oraz bawili się w przewodników zachęcając turystów do odwiedzenia wybranych przez siebie fragmentów stolicy Anglii.
Specjalną nagrodą dla finalistów, oprócz nagród rzeczowych, był bonus uprawniający do przydziału do grupy zaawansowanej j. angielskiego w Publicznym Gimnazjum w Jastrzębiu w roku szkolnym 2010/2011.
W trakcie tej pouczającej zabawy uczniów spotkała bardzo miła niespodzianka - wizyta i bardzo ciekawe spotkanie z Sekretarzem Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - Douglasem Ades' em.
Ostatni dzień zajęć grudniowych młodzież spędzi na świętowaniu zakończenia projektu, połączonym z wizytą władz gminy i rodziców, którzy wspierali ich działania (m.in. dostarczali materiałów do scenografii, pomagali w szyciu strojów).
Dzięki realizacji projektu młodzież wzbogaciła się o zestaw mikroportów, nowego ekranu, bogatego zbioru literatury, lektur i filmów. Sukces projektu to w dużej mierze zasługa władz gminy Bartniczka, które wyasygnowały z budżetu stosowne pieniądze.Młodzież mogła bez ograniczeń korzystać z autobusu szkolnego co miało ogromne znaczenie w przypadku sobotnich spotkań.
Opiekunami przedsięwzięcia byli nauczyciele gimnazjum Ewa Gutmańska i Monika Szumińska, a także nauczycielka Szkoły Podstawowej w Nowych Świerczynach, Dorota Florkiewicz. Duże wsparcie młodzi ludzie otrzymali także od nauczycielki języka angielskiego ze szkoły w Górznie - Justyny Chyżyńskiej.
Obserwacje poczynione w trakcie realizacji projektu zrodziły pomysł kontynuacji zabawy z językiem angielskim. Od lutego planowana jest cykliczna akcja - "Poczytaj mi, opowiedz mi" polegająca na wspólnym czytaniu literatury oraz oglądaniu filmów anglojęzycznych.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności po raz kolejny wspomogła młodzież z Jastrzębia w walce z nudą. Pierwszy projekt, realizowany przed rokiem pn. "Laboratorium", okazał się wielkim sukcesem. Do dziś kontynuowana jest rozpoczęta wówczas praca nad kształceniem umiejętności dziennikarskich.
- Wierzymy, że i w tym przypadku koniec projektu będzie początkiem dalszej zabawy z językiem angielskim - mówi Mirosław Wołojewicz, dyrektor jastrzębskiego gimnazjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska