- O, świetnie, na pewno się zapiszę. Przydadzą mi się takie informacje - mówi Łukasz Halicki, którego pytamy, czy skorzysta z nowego systemu informacyjnego magistratu.
Uwaga! Zamykamy most
Chodzi o system "Toruń SMS", w którym mieszkańcy mogą otrzymywać wiadomości o tym, co się dzieje w mieście. Program podzielono na cztery kategorie: drogi, MZK, imprezy i kryzys. Żeby dostawać informacje SMS-owe na swoją komórkę, wystarczy wysłać wiadomość z wybraną kategorią pod numer 661 00 45 44. Jeśli więc interesują nas utrudnienia występujące na toruńskich drogach, w treści SMS musimy wpisać "drogi". Podobnie należy postąpić, gdy ciekawią nas informacje z pozostałych kategorii.
- Dzięki temu użytkownik zostaje zarejestrowany w naszym systemie i przez 90 dni będzie od miasta otrzymywać ważne dla niego wiadomości - wyjaśnia Paweł Piotrowicz, kierownik referatu serwisów miejskich w magistracie. - Na kilka dni przed końcem subskrypcji wyślemy SMS z pytaniem, czy mieszkaniec chce dalej informacje od nas otrzymywać.
SMS-y będą wysyłane na koszt urzędu. Jedyne za co ma zapłacić użytkownik, to SMS przysyłany do miasta w momencie rejestracji. Koszt? Tylko 15 groszy brutto. Nie ma też problemu z rezygnacją z usługi. Wystarczy ponownie wysłać SMS pod podany numer z wybraną przez nas kategorią informacyjną.
Miasto na razie na przesyłanie wiadomości ma w budżecie zarezerwowane ok. 40 tys. zł. Usługę prowadzi dla magistratu firma Art Net z Ochab Wielkich. Ratusz płaci 15 groszy za SMS-a wysłanego do mieszkańca i 140 złotych abonamentu. - Jeśli będzie duże zainteresowanie mieszkańców usługą, wtedy pomyślimy nad zwiększeniem puli na prowadzenie tej usługi - zapowiada prezydent Michał Zaleski.
Można odebrać dowód
Niezależnie od tej miejskiej usługi, w Toruniu zaczął też działać system powiadamiania o załatwieniu przez urząd sprawy mieszkańca. Dotyczy to np. wydawania dowodu osobistego czy prawa jazdy.
- Gdy mieszkaniec składa wniosek w urzędzie pytamy go, czy chce otrzymać wiadomość o tym, że może dokument odebrać w urzędzie - mówi Krzysztof Kisielewski, szef wydziału ewidencji i rejestracji. - Jeśli wyraża zgodę, SMS lub e-mail przychodzi zaraz po tym, jak dokument zostaje zarejestrowany w systemie.
Podobne usługi funkcjonują już w innych, dużych miastach. Także w Rybniku, niewiele większym od Torunia mieście, gdzie z systemu korzysta ok. 2,5 tys. mieszkańców.