Jednogłośne absolutorium dla burmistrza Golubia-Dobrzynia, ale sporo uwag do raportu o stanie miasta

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Za udzielenie wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Mariusza Piątkowskiego zagłosowało 13 radnych – wszyscy obecni na sesji. Po podjęciu uchwał były kwiaty i gratulacje - dla włodarza i skarbnika UM
Finanse miasta znalazły się pod lupą radnych. Na ostatniej sesji w środę 16 czerwca jednogłośnie udzielono absolutorium włodarzowi Golubia-Dobrzynia Mariuszowi Piątkowskiemu. Nie obyło się bez dyskusji o stanie miasta. Zagłosuj w naszej sondzie - czy ty dałbyś burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Podczas sesji w środę 16 czerwca skarbnik Urzędu Miasta w Golubiu-Dobrzyniu Jacek Dowgiałło przedstawił informacje dotyczące realizacji budżetu w 2020 roku. Dochody planowane były na ponad 59 mln zł. Wydatki miały wynieść około 63 mln zł. Wykonano je na niższym poziomie. Rok zakończył się deficytem w wysokości 541 tys. zł

- Rok 2020 był szczególny ze względu na covid. Jednakże udało się go rozpocząć dużą imprezą o zasięgu wojewódzkim – świętowaliśmy hucznie 100 rocznicę powrotu do Polski. Były także wydarzenia mniej miłe, jak podwyżka opłat za wywóz odpadów. Nadal jednak ceny w naszym mieście nie odstają od tych u sąsiadów. W 2020 roku zapadły ważne decyzje. Prace nad ich realizacją trwają, chodzi m.in. o przygotowanie dokumentacji dla zmiany przeznaczenia terenów przy ul. Lipnowskiej pod budownictwo, plan termomodernizacji Zespołu Szkół Miejskich, projekt modernizacji stadionu i przebudowy ulic na Panoramie. Były także konkretne inwestycje, jak przebudowa ulicy Mazowieckiej wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Kościuszki, co znacząco zwiększyło bezpieczeństwo. Pojawiały się pewne problemy, ale je rozwiązywaliśmy, nie było wpadek. Zagrożeniem jest malejąca liczba mieszkańców, brak terenów inwestycyjnych, perspektywy ograniczenia wpływów do budżetu. Sukcesem jest najniższe zadłużenie od 2014 roku – uważa burmistrz Mariusz Piątkowski.

Radni otrzymali raport o stanie miasta. Opozycja miała do niego sporo uwag.

- Jest w tym raporcie sporo niekonsekwencji, przy jednych zadaniach inwestycyjnych podawane są kwoty dofinansowania, przy innych brak takiej informacji. W raporcie czytamy, że MZWiK oraz właściciel spółki mają wpływ na ceny wody, nam się mówi, że to decyzje podejmowane przez Wody Polskie – mówił radny Krzysztof Skrzyniecki.

Radna Dominika Piotrowska zwróciła uwagę na zbyt ogólny charakter raportu i ujęcie zadań, które nie są inicjatywą, a obowiązkiem urzędu.

- Bardzo ważna jest ochrona środowiska, poprawa powietrza. W naszym raporcie są wpisane zadania ogólne, jakie realizuje każdy samorząd – usuwanie azbestu, sortowanie odpadów. Nie wiemy na jaką skalę, nie ma oczekiwanych przez mieszkańców zadań jak rozbudowa gazociągu czy wymiana pieców. Zaskoczyła mnie także informacja o Młodzieżowej Radzie Miasta, która ostatnie posiedzenie miała rok temu, nie wiemy czy działa, czym się zajmuje, czy może potrzebuje jakiegoś wsparcia – mówi radna Piotrowska.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Pietrzak, który z „młodzieżówką” miał współpracować wyjaśnił, że rady już nie ma.

- Kadencja wygasła, wysłaliśmy pisma do szkół o ponownych wyborach. Odzewu nie było, więc aktualnie rada nie funkcjonuje – wyjaśnił szef rady.

Autor raportu Przemysław Kuczkowski, sekretarz w Urzędzie Miasta w Golubiu-Dobrzyniu zaznaczył, że raport można rozszerzyć.

- Ustawa określa jakie dane maja być w raporcie. Jeśli radni chcą dodatkowe, mogą podjąć stosowną uchwałę. Musimy jednak zauważyć, że obecny raport ma ponad 80 stron – wyjaśnił Przemysław Kuczkowski.

Za udzielenie wotum zaufania oraz absolutorium zagłosowało 13 radnych – wszyscy obecni na sesji.

- Bardzo dziękuję za absolutorium. Nie zawsze było tak, że po uchwałach absolutoryjnych mogłem wyjść i podziękować za udzielenie zaufania. Pokazuje to, że urząd oraz burmistrz działają dobrze – zaznaczył Mariusz Piątkowski

Trwa głosowanie...

Udzieliłbyś burmistrzowi Golubia-Dobrzynia Mariuszowi Piątkowskiemu absolutorium i wotum zaufania za 2020 rok?

Nasze Miasto Golub-Dobrzyń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie