Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednostki wojskowe z województwa kujawsko-pomorskiego to znacząca siła w kraju

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
1 Pomorska Brygada Logistyczna dostosowuje kolejne partie amerykańskich wielozadaniowych transporterów opancerzonych Cougar do ich eksploatacji na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Za realizację zadania  odpowiedzialny jest 52 Batalion Remontowy w Czarnem.
1 Pomorska Brygada Logistyczna dostosowuje kolejne partie amerykańskich wielozadaniowych transporterów opancerzonych Cougar do ich eksploatacji na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Za realizację zadania odpowiedzialny jest 52 Batalion Remontowy w Czarnem. 1BLog
W województwie kujawsko-pomorskim jednostek wojskowych nie brakuje. Jesteśmy pod tym względem znaczącą siłą w kraju, co wynika z tradycji historycznych.

W województwie kujawsko-pomorskim roi się od jednostek Wojska Polskiego. Baza materialna i struktury organizacyjne garnizonów kształtowały się na przestrzeni ponad dwóch wieków. Stały garnizon wojskowy umieścili w Bydgoszczy Prusacy w 1772 roku, stacjonujący w mieście do stycznia 1920 roku. W okresie międzywojennym na Pomorzu przebywało wiele jednostek Wojska Polskiego. Dyslokowano je tam ze względu na potrzeby obronne tego regionu Polski oraz na doskonałą bazę materialną mieszczącą się w garnizonach Grudziądz, Toruń i Bydgoszcz i innych.

Bydgoszcz była siedzibą jednego z czterdziestu dwóch ważnych garnizonów wojskowych w kraju, w którym znajdowały się dowództwa taktyczne, jednostki bojowe, szkoły oraz pozostałe instytucje i urządzenia wojskowe, które zajmowały popruskie koszary i budowle wojenne. Ważną inwestycją tego okresu było zbudowanie koszar przy ul. Szubińskiej.

W 1773 r. wybudowano koszary huzarskie w miejscu dzisiejszej Poczty Głównej, a w 1790 r. prochownię na Wzgórzu Dąbrowskiego - obiekty te już nie istnieją. W związku z dyslokacją w garnizonie nowych jednostek, do 1919 roku wybudowano okazałe gmachy wojskowe, willę przy ul. Czartoryskiego - jako siedzibę sztabu, szpital garnizonowy na rogu ul. Jagiellońskiej i 3 Maja, koszary na tzw. "Londynku" w 1873 r., kompleks koszarowy w czworoboku ulic Zygmunta Augusta, Sowińskiego, Sobieskiego i Warszawskiej i wiele innych. Powstało także lotnisko z infrastrukturą oraz do dziś wykorzystywane przez armię strzelnice na Jachcicach.

Ważne miejsce dla obronności całego kraju

W tej chwili Bydgoszcz jest jednym z ważniejszych ośrodków administracji wojskowej na mapie kraju, a od 2014 roku drugim co do wielkości garnizonem w Polsce. Znajduje się tu także większość instytucji NATO obecnych w Polsce.

Jest tu Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – jednostka organizacyjna bezpośrednio podporządkowana Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, która zajmuje się zaopatrzeniem dla sił zbrojnych, Batalion Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych; 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego, jednostka obecna w większości konfliktów, w których brała udział polska armia, m.in. w Iraku, Czadzie, Afganistanie; Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych – zajmuje się przystosowywaniem NATO-wskich doktryn do działań polskiej armii, 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania im. płk pil. Tadeusza Henryka Rolskiego, który służy siłom lotniczym; Region Wsparcia Teleinformatycznego im. gen. bryg. prof. dr hab. Elżbiety Zawackiej w Bydgoszczy, obejmujący swoim działaniem nie tylko województwo kujawsko-pomorskie, ale także pomorskie i zachodniopomorskie.

Nie można zapomnieć o 1 Wojskowym Szpitalu Polowym, jednym z dwóch w kraju, w kraju, który zabezpieczał medycznie żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Jest też unikalna w skali kraju Centralna Grupa Działań Psychologicznych, także obecna na misjach.

Na przestrzeni lat Toruń był dużym i ważnym garnizonem wojskowym. Do dziś zachowały się liczne pomniki świadczące o znaczącej pozycji militarnej miasta, m.in. prawie w całości zachowane fortyfikacje Twierdzy Toruń pochodzące z końca XIX w. Obecnie garnizon toruński swoim zasięgiem obejmuje kilka powiatów we wschodnio-południowej części województwa kujawsko-pomorskiego - m.in. toruński, aleksandrowski, włocławski, lipnowski - i należy do jednego z największych w tym regionie. Największa jednostka w Toruniu to jednostka szkoleniowa Wojska Polskiego, powstała 22 kwietnia 2002 roku - Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema. Kontynuuje ona tradycje bojowe oraz historyczne 22 jednostek i instytucji związanych ze szkolnictwem artylerii i uzbrojenia. Coraz silniejszym punktem na wojskowej mapie kraju staje się także toruńskie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz oczywiście 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” – to związek taktyczny Wojsk Obrony Terytorialnej WP. Docelowo jednostka ma osiągnąć liczebność 2,5 tys. żołnierzy, w końcu lata 2020 liczyła ponad 1300 żołnierzy.

Z istotnych miejsca na wojskowej mapie regionu zostaje jeszcze garnizon Grudziądz – garnizon zajmowany kolejno przez instytucje i jednostki Armii Cesarstwa Niemieckiego, Armii Wielkopolskiej, Wojska Polskiego II RP, Wehrmachtu (1939-1945), ludowego Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych RP po 1989 roku. W 1932 roku w terenie Grudziądza działało 21 komórek i oddziałów wojskowych, włączając w to obsadę twierdzy. W tej chwili to urokliwe miasto nie ma już większego znaczenia militarnego.

Jednostki wojskowe z województwa kujawsko-pomorskiego to znacząca siła w kraju
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jednostki wojskowe z województwa kujawsko-pomorskiego to znacząca siła w kraju - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska