https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesień w Polsce właśnie się zaczęła. Czym różni się jesień kalendarzowa od jesieni astronomicznej? Te terminy warto znać

Katarzyna Zawada
Pogoda za oknem w kratkę, a to zwiastun jesieni. Meteorologiczna już trwa, od dziś możemy mówić też o astronomicznej i kalendarzowej.
Pogoda za oknem w kratkę, a to zwiastun jesieni. Meteorologiczna już trwa, od dziś możemy mówić też o astronomicznej i kalendarzowej. pixabay.com/uniquedesign52
Meteorologiczna jesień w Polsce zaczęła się na początku września. Od 23 września możemy też mówić o starcie tej kalendarzowej i astronomicznej. Czym się różnią? Sprawdź, czy rozróżniasz prawidłowo rodzaje jesieni.

Jesień w Polsce już trwa. Czym jest jesień meteorologiczna?

Jesień meteorologiczna trwa od początku miesiąca, rozpoczęła się 1 września. Rozróżnienie okresów i pór roku pomaga badaczom tworzyć pogodowe modele porównawcze. Co ciekawe, w zależności od półkuli ziemskiej, daty znacznie się różnią.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że na półkuli północnej meteorologiczne pory roku wyznaczone są według okresów:

  • wiosna: od 1 marca do 31 maja,
  • lato: od 1 czerwca do 31 sierpnia,
  • jesień: od 1 września do 30 listopada,
  • zima: od 1 grudnia do 28 lutego.

Dla porównania, na półkuli południowej ustalone daty to:

  • wiosna: od 1 września do 30 listopada,
  • lato: od 1 grudnia do 28 lutego,
  • jesień: od 1 marca do 31 maja,
  • zima: od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Przyroda powoli przygotowuje nas na zmiany. O upałach możemy zapomnieć, noce przynoszą przymrozki, a smak lata w postaci malin lub jagód powoli się wyczerpuje. Od 23 września możemy mówić o jesieni w każdej postaci.

Jesień kalendarzowa i astronomiczna. Kiedy pierwszy dzień jesieni w 2022?

Kalendarzowa jesień rozpoczyna się o stałej dacie, zawsze wypada 23 września. Podobnie inne pory roku w kalendarzu mają co roku to samo miejsce. W tym roku jesień zawita do nas w piątek, a więc tak samo, jak jesień astronomiczna.

W przypadku jesieni astronomicznej kluczowe znaczenie ma równonoc jesienna, która wypada 22 lub 23 września. Początek jest więc ruchomy. W tym roku Słońce przejdzie przez punkt Wagi 23 września o godz. 3:04, a długość dnia i nocy zrówna się ze sobą. Od tego momentu dni staną się krótsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Kolejna równonoc będzie miała miejsce wiosną, data jest także ruchoma, wypada 20 lub 21 marca. Wtedy dni stopniowo będą się wydłużać.

Co ciekawe, w kulturze początek astronomicznej jesieni był kiedyś świętem. Słowianie dziękowali wtedy za plony i urodzaj, składając ofiary bóstwom. Dziś już ofiar się nie składa, ale zwyczaj uczczenia dobrego sezonu przetrwał w postaci wrześniowych dożynek.

Źródło: IMGW

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska