MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Smaku w Grucznie 2024. Mniej wystawców, znacznie więcej pokazów i warsztatów

Agnieszka Romanowicz
Festiwal Smaku w Grucznie został przełożony na 14 i 15 września.
Festiwal Smaku w Grucznie został przełożony na 14 i 15 września. Agnieszka Romanowicz
Festiwal Smaku w Grucznie odbędzie się 14 i 15 września. W związku z przesunięciem terminu ma być mniej wystawców, ale za to znacznie więcej atrakcji.

W 2024 roku Festiwal Smaku w Grucznie odbędzie się 14 i 15 września, a nie, jak zwykle, w przedostatni weekend sierpnia. To z powodu ogniska afrykańskiego pomoru świń, wykrytego w sierpniu pod Chełmnem. - Wielu wystawców miało trudności związane z dostosowaniem do kalendarza do nowej daty Festiwalu, dlatego będzie ich mniej - informują organizatorzy.

Wędzenie, smażenie, haftowanie

- Choć tegoroczny Festiwal Smaku w Grucznie będzie miał bardziej kameralny charakter, to ta edycja będzie absolutnie wyjątkowa - zapowiada Jarosław Pająkowski, komisarz Festiwalu Smaku w Grucznie. - Możemy poświęcić więcej czasu i energii naszym gościom, zorganizować więcej warsztatów i animacji, znaleźć też więcej czasu i przestrzeni na spotkania i rozmowy o niematerialnym dziedzictwie kulturowym związanym z lokalnymi kulinariami.

Zaplanowano 22 warsztaty i pokazy. Wśród nich pokaz tradycyjnych metod wędzenia ryb, w tym dzikich gatunków łososia z Ameryki Północnej oraz cert z dolnej Wisły. Przygotowano też pokaz drążenia kłód bartnych i suszenia owoców dawnych odmian gruszy i jabłoni w tradycyjnej, przedwojennej suszarni. Zgodnie z tradycją przy Starym Młynie w Grucznie będą też smażone nadwiślańskie powidła, czyli na otwartym ogniu i w miedzianym kotle. Zaplanowano również naukę wykonywania haftów: pomorskiego, krajeńskiego, borowiackiego i kociewskiego.

Pieczenie, wyplatanie, młócenie

Organizatorzy zapowiadają też zajęcia z klepania kosy i ostrzenia noży oraz lekcję pieczenia królika i innych gatunków mięsa metodą pod ogniskiem. Ciekawie zapowiada się pokaz wyplatania koszy z korzenia sosny, darcia pierza gęsiego, żywicowania sosen, pracy przewoźnika i psów pasterskich.

Będą też warsztaty: wyrabiania oscypka, masła w kierzance i obsługi cepa, czyli młócenia pszenicy - w tym wypadku twardej, dawnej odmiany tureckiej, uprawianej w Chrystkowie. Poza tym przygotowano warsztaty dla miłośników nalewek. Zainteresowani poznają sztukę wytwarzania nalewki z derenia, rajskiego jabłka, pigwowca i jarzębiny. A oprócz tego można będzie zobaczyć wystawy: starych maszynek do mięsa i nie tylko, dawnych maszyn rolniczych oraz akwareli.
Podczas festiwalowej gali zostaną wręczone nagrody laureatom konkursów na najlepsze smak i miód roku.

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska