- Zdarza się, że niektórzy rolnicy zwlekają ze zgłoszeniem wypadku, a lepiej tego nie robić chociażby ze względu na to, że ludzka pamięć jest zawodna i może być trudniejsze np. ustalenie przyczyn wypadku, znalezienie świadków - mówi Czesław Wiszniewski, dyr. Oddziału Regionalnego KRUS w Bydgoszczy.
Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?
Kasa przypomina, że “(...)o zaistnieniu takiego zdarzenia poszkodowany, rolnik, domownik lub inna osoba są zobowiązane zawiadomić Kasę bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia (...) Zapisano to w art. 45 ustawy z 20.12.1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2021 r. poz. 266).
To też może Cię zainteresować
KRUS wyjaśnia, że ze zgłoszeniem wypadku nie należy czekać do zakończenia leczenia skutków nieszczęśliwego zdarzenia.
Ponadto Kasa przypomina, że “niedopełnienie przez poszkodowanego lub rolnika obowiązku niezwłocznego zgłoszenia ocenia się przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz prawa do jednorazowego odszkodowania, a także że osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:
• zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem,
• udostępnić pracownikowi KRUS miejsce wypadku i przedmioty z nim związane,
• wskazać świadków wypadku,
• zgromadzić i dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia,
• udzielić pełnej informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi KRUS, upoważnionemu do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.”
To też może Cię zainteresować
Zgłoszenia - osobiście w siedzibach jednostek Kasy, telefonicznie, pocztą tradycyjną, a także elektroniczną i poprzez platformę ePUAP.
