Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie. Grypa ptaków pod Tucholą. Należy zachować wyjątkową ostrożność!

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Waldemar Wylegalski/Polska Press
Wyjątkowo zła wiadomość z powiatu tucholskiego, a dokładnie: z gminy Kęsowo. - Niestety, stwierdziliśmy kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - potwierdza Wojciech Młynarek, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Grypa ptaków zaatakowała w kujawsko-pomorskiej wsi Pamiętowo, tym razem uderzyła w fermę gęsi. Uśpiono i zutylizowano 1829 ptaków.

- Dostaliśmy informację o upadkach na fermie gęsi reprodukcyjnych w miejscowości Pamiętowo (gmina Kęsowo, powiat tucholski). Zostały pobrane próbki, wysłano je do badań do Instytutu w Puławach. 6 stycznia otrzymaliśmy wynik dodatni w kierunku grypy ptaków podtypu H5N - relacjonuje Wojciech Młynarek, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

To też może Cię zainteresować

Co dalej?

- Obecnie trwają dalsze czynności związane ze zwalczaniem: wywóz pomiotu z gęśnika i jego pryzmowanie celem przeprowadzenia kompostowania, czyszczenie i dezynfekcja obiektu - podaje Młynarek. - W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa.

Wojewoda kujawsko-pomorski wyda rozporządzenie dotyczące obszaru zapowietrzonego i zagrożonego. Dodajmy, że w najbliższym czasie zostanie także opublikowane Rozporządzenie dotyczące utrzymywania drobiu w zamknięciu.

Przypomnijmy, że wcześniej - jeśli chodzi o nasz region - ptasią grypę stwierdzono w powiatach: grudziądzkim, inowrocławskim, chełmińskim, wąbrzeskim.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Uczulamy, hodowcy drobiu powinni:

  1. Przetrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikim ptactwem
  2. Przechowywać paszę i ściółkę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem
  3. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie
  4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem
  5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Nie jest groźna dla ludzi, ale powoduje ogromne straty finansowe. Tym bardziej, że Polska jest drobiarską potęgą. Na zakażenie podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących. Uwaga, wirus ptasiej grypy może zachowywać aktywność w kurniku przez pięć tygodni.

Kujawsko-pomorskie. Grypa ptaków pod Tucholą. Należy zachować wyjątkową ostrożność!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska